Jauns pētījums liecina, ka cilvēkiem, kuri vecumdienās tiek vakcinēti pret jostas rozi (herpes zoster), ir mazāks risks saslimt ar demenci vēlākā dzīvē. Par to žurnālā “Nature” ziņo Stenfordas universitātes (ASV) pētnieku grupa.
Paskāla Geldsecera komanda izmantoja īpašu pētījuma plānu, lai izpētītu saikni starp jostas rozes vakcināciju un demences risku: tā saukto “dabisko eksperimentu”. Iemesls bija vakcinācijas programmas ieviešana Velsā 2013. gada septembrī – ar skaidru vecuma ierobežojumu. Ikviens, kurš bija dzimis 1933. gada 2. septembrī vai vēlāk un līdz ar to jaunāks par 80 gadiem, varēja tikt vakcinēts ar dzīvo vakcīnu Zostavax. Ikvienam, kurš dzimis pirms šī termiņa, vairs nebija tiesību uz vakcināciju.
Tas ļāva pētniekiem salīdzināt divas gandrīz identiskas grupas ar vienu būtisku atšķirību: tikai vienai no grupām bija pieeja vakcinācijai. Kopumā komanda septiņu gadu laikā novērtēja vairāk nekā 280 000 cilvēku elektroniskos veselības datus. Šajā periodā aptuveni 35 000 cilvēku tika diagnosticēta demence.
Demences risks gados vecākiem cilvēkiem ir samazināts par 20 procentiem
Vakcinācija ne tikai samazināja jostas rozes, bet arī demences risku . Vakcinētie slimoja vidēji par aptuveni 20 procentiem retāk. Konkrēti: lai gan aptuveni 18 no 100 nevakcinētiem cilvēkiem saņēma demences diagnozi, vakcinēto cilvēku vidū šis skaits bija tikai aptuveni 14 līdz 15. Ietekme bija īpaši pamanāma sievietēm.
Precīzs šīs aizsargājošās iedarbības cēlonis joprojām nav skaidrs. Var iedomāties, ka vakcinācija stiprina imūnsistēmu, lai tā labāk izturētu vīrusa kaitīgo ietekmi nervu audos. Vēl viena hipotēze ir tāda, ka tas novērš iekaisuma procesus, kas rodas no vīrusa reaktivācijas un ilgstoši izraisa smadzeņu šūnu bojājumus.
Atšķirību starp vīriešiem un sievietēm, iespējams, var izskaidrot ar spēcīgāku sieviešu imūnreakciju: viņass parasti ražo vairāk antivielu pēc vakcinācijas.
Tomēr pētījums attiecas uz dzīvu vakcīnu, ko daudzviet vairs neizmanto. Kopš 2018. gada tās vietā ir ieteikta inaktivētā vakcīnu “Shingrix” – visiem cilvēkiem vecumā no 60 gadiem un riska grupām no 50 gadu vecuma.
Bet šķiet, ka arī tai ir arī līdzīga ietekme: cita ASV veiktā analīze parādīja, ka pēc Shingrix ieviešanas cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, tika diagnosticēts mazāk demences nekā iepriekš. Tas liecina, ka jaunā vakcīna arī samazina risku.
Eksperti arī uzskata, ka potenciālie ieguvumi no vakcinācijas demences profilaksei ir daudzsološi. Saskaņā ar “Ärzteblatt” (Vācijas medicīnas žurnāls), virusologs Klauss Ūberla no Erlangenas Universitātes slimnīcas uzskata, ka pētījums ir “vēl viens labs iemesls vakcinēties pret jostas rozi. Arī Vācijas Neiroloģijas biedrības ģenerālsekretārs Pīters Berlits sacīja, ka, ņemot vērā papildu efektu, vakcinācija būtu ieteicama sievietēm vecumā no 50 gadiem.