Virsraksta turpinājums ir vienkāršs – AR GĀZI! Zemāk varat redzēt arī attēlus ar grafikiem, kurus centīsimies izskaidrot, neiedziļinoties sarežģītajās energosistēmu tehnoloģiskajās niansēs. Jo, tajās noteikti neatradīsiet kādu 1 skrūvīti, kuru pievelkot vai atlaižot, elektrība Latvijā pēkšņi kļūs lētāka.
Otrkārt, mums nesaprotamā atbildīgās ministrijas (KEM) nespēja šos procesus vienkāršā valodā izskaidrot sabiedrībai, joprojām ir kā aktīvs raugs, kurš tikai veicina lielas daļas sabiedrības naidu pret, mūsuprāt, tik veiksmīgo instrumentu, kāds ir birža Nord Pool. Daži atkal sašutīs, tomēr tas nav mūsu pienākums, reizi dienā atgādināt, ka Latvijai ar pašu saražoto ”lēta” elektrība un pietiekošā daudzumā, var būt tikai 2 mēnešus gadā. Tā var būt pietiekoša arī visus 12 mēnešus, tomēr tad trūkstošo būs jāražo ar gāzi. Esam pārliecināti, ka ”tikai pašu, bez biržas”, tad maksātu būtiski dārgāk, nekā biržā iegādātā. Cik? Jautājiet KEM ministram!
Pirmajā grafikā redzat pēdējo 10 dienu galvenos Latvijas ģenerējošos avotus – sarkanā krāsā Daugavas HESi, melnajā krāsā TECi, bet gaiši zilajā krāsā ir vēja pienesums.
Atgādināsim, cik minētajos datumos maksāja ”biržas” elektrība – 25.novembrī 1,42 centi, 26.novembrī 9,53 centi, 27.novembrī 13,63 centi, 28.novembrī 12,84 centi, 29.novembrī 13,24 centi, 30 novembrī 5,97 centi, 1.decembrī 4,07 centi, 2.decembrī 7,36 centi, 3.decembrī 10,26 centi, bet šodien, 4.decembrī (to abas tabulas vēl neatspoguļo) maksāsim 15,57 centus kā dienas vidējo cenu par 1 kilovatstundu.
Šajā tabulā dzeltenajā krāsā ir Latvijai nepieciešamais apjoms, sarkanā krāsā pašu saražotais, gaiši zilajā krāsā iztrūkstošais jeb 3.decembrī varat redzēt to, kas minēts virsrakstā – saldo uz īsu brīdi kļuva pozitīvs. Jā, vēl mazumiņš redzams arī 26.novembrī, tāpēc, ”lieciet” abas tabulas kopā un analizējiet paši acīmredzamo – piemēram, cik ilgs laiks paiet, lai Daugavas ūdenskrātuvēs uzkrātu pietiekošu ūdenslīmeni, lai 1.grafika sarkanā līnija ”uzšautos” (mākslīgi jeb ilgāku laiku piepildot ūdenskrātuves tas iespējams un notiek ik pa laikam) virs 500 MW, vai cik procentuāli nepieciešams gāzes pienesums, lai TECi kopā ar HESiem saražotu tik daudz, lai otrajā tabulā sarkanā līnija tuvotos vai pārspētu dzelteno. Vēl tikai varam piebilst, ka vasarās savs pienesums ir saulei un arī tas ik pa brīdim nodrošina pozitīvu saldo, bet arī šo elektrību neviens par velti neražo un neražos