Vairāk nekā 1000 pūkaino mājdzīvnieku veterināro ierakstu analīze parādīja, cik bieži un kādas komplikācijas pēc anestēzijas rodas dzīvniekiem, veicot sterilizāciju. Zinātnieki nosauca arī faktorus, kas palielina šāda veida problēmu risku.
Iepriekšējos pētījumos par kaitīgo ietekmi pēc anestēzijas kaķu sterilizācijas operāciju laikā pētnieki galvenokārt ir koncentrējušies uz nāves gadījumiem, mazāk uzmanības veltot citām iespējamām komplikācijām. Veterinārārsti no Apvienotās Karalistes ir apņēmušies aizpildīt robu šajā jomā jaunā zinātniskā darbā, par kuru rakstu publicēja Journal of Feline Medicine and Surgery.
Pētījuma pamatā bija dati no trim Lielbritānijas veterinārajām klīnikām. Zinātnieki analīzē iekļāva ierakstus par 1019 veseliem kaķiem un kaķu mātītēm, kas tika sterilizēti, izmantojot anestēziju laikā no 2017. gada decembra līdz 2021. gada februārim. 1015 gadījumos veterinārārsti izmantojuši vispārējo anestēziju, bet četros gadījumos, kastrējot kaķus, sedāciju un vietējo anestēziju.
Komplikācijas pēc anestēzijas ir izrādījušās izplatīta problēma. 53,4% no operētajiem dzīvniekiem saskārās ar dažādām sekām. Visizplatītākie no tiem bija zems asinsspiediens, lēna sirdsdarbība un hipotermija, tas ir, zema ķermeņa temperatūra. Šīs negatīvās sekas tika novērotas 22,6%, 16,7% un 13,8% pētījumā pētīto četrkājaino pacientu.
Kā retākās komplikācijas veterinārārsti minēja oglekļa dioksīda vielmaiņas traucējumus, tahikardiju, paaugstinātu ķermeņa spiedienu un temperatūru, endotraheālās caurules obstrukciju, hipoksiju, nevēlamu pamošanos operācijas laikā un sirds aritmiju. Pētnieki arī dokumentēja vienu nāvi, kas saistīta ar anestēziju sterilizācijas laikā .
Izmantojot statistiskās analīzes metodes, zinātnieki identificēja faktorus, kas korelē ar komplikāciju biežuma palielināšanos pēc anestēzijas lietošanas. Hipotensijas, bradikardijas un hipotermijas risks palielinājās, pirms anestēzijas lietojot trankvilizatoru acepromazīnu un sedatīvo līdzekli medetomidīnu, ar lielākām izoflurāna devām (halogenēts inhalācijas anestēzijas līdzeklis), ar ilgstošu anestēziju un mazāku ķermeņa svaru.
Komentējot pētījumu, tā autori atzīmēja, ka tas sniedz vērtīgu informāciju veterinārijas speciālistiem. Informācija palīdzēs identificēt četrkājainos pacientus ar paaugstinātu komplikāciju risku pēc anestēzijas un pielāgot viņiem anestēzijas procedūru.