Vismaz 81 cilvēks no pirmskara žurnāla Forbes “200 bagātākajiem krieviem” atklāti piedalījās Krievijas armijas apgādē, izriet no medija “Projekt” izmeklējuma “Kara suņi”. Tajā runāts par Krievijas oligarhu lomu saistībā ar karu Ukrainā.
Izdevums norāda, ka kopējā atvērto līgumu summa, ko uzņēmēji ir noslēguši ar Krievijas Aizsardzības ministriju visā militārā konflikta ar Ukrainu laikā – no 2014. līdz 2023. gadam – ir vismaz 220 miljardi rubļu (ap 2,5 miljardi eiro).
80 no šiem oligarhiem, raksta ”Projekt”, tagad ir pakļauti sankcijām. Tomēr tikai 14 no viņiem ir ierobežoti visās Kijivas sabiedroto valstu jurisdikcijās, bet 34 uzņēmēji – tikai Ukrainā.
Par kādiem oligarhiem ir runa?
Izmeklēšanā žurnālisti cita starpā nosauca Alekseja Mordašova (Severstaļ), Vladimira Potaņina (”Noriļskas niķeļa”), Vagita Aļekperova (”Lukoil”), Mihaila Frīdmena (”LetterOne”), Romāna Abramoviča (”Millhouse”), Genādija Timčenko (”Novatek”), Ališera Usmanova (”USM”), Jurija Kovaļčuka (Bank Rossija), Arkādijs Rotenberga (”Mostotrest”) un citu vārdus.
Pret Kremļa politiku pēc pilna mēroga militārā iebrukuma sākuma izteicās tikai viens oligarhs, uzsver izmeklētāji – bankas “Tinkoff Bank” dibinātājs Oļegs Tinkovs. Savulaik, vēl dzīvojot Krievijā, viņš apliecināja savu atbalstu prezidentam Vladimiram Putinam, sakot arī, ka vēlētos viņu redzēt kā valdnieku un imperatoru uz mūžu. 2022. gada oktobrī Tinkovs paziņoja par atteikšanos no Krievijas pilsonības, jo “nevēlas būt saistīts ar Putina fašismu”. Pirms nedēļas Lielbritānija atcēla sankcijas uzņēmējam.
Gandrīz visi pārējie oligarhi, tā vai citādi finansējot Krievijas bruņotos spēkus, “gandrīz pusotru kara gadu uztur kapa klusumu”. “Tajā pašā laikā daudzu kluso oligarhu uzņēmumi ir piegādājuši un turpina piegādāt Krievijas militāri rūpnieciskajam kompleksam milzīgu skaitu preču un pakalpojumu, tostarp tos, kas ir tieši nepieciešami, lai radītu raķetes, bumbas un lodes, kas nogalina Ukrainas civiliedzīvotājus,” stāsta izmeklētāji.
Ar ko viņi apgādāja krievu karaspēku?
Šāviņi un iekārtas, kuru ražošanu finansēja šie oligarhi, veica apšaudes, tostarp ukraiņu Bučā, Vinnicā un Mariupolē, uzsver žurnālisti.
Tādējādi Mariupoles drāmas teātris, kurā, pēc Ukrainas varasiestāžu domām, gāja bojā simtiem cilvēku, tika iznīcināts ar aviobumbām FAB-500. Izmeklētāji norāda, ka Oļega Deripaskas (En + Group) un Viktora Vekselberga (Renova) struktūras šīs bumbas ražotājam piegādā alumīnija pulveri. Bumbas komponentu piegādi veic uzņēmums, kurā līdzdalība ir uzņēmējam Vladimiram Jevtušenkovam (AFK Sistema).
“Tā pati Jevtušenkova kompānija piegādāja alumīnija bruņas desanta kaujas mašīnām, no kurām Krievijas militārpersonas Bučā šāva civiliedzīvotājus,” stāsta žurnālisti.
Pēc viņu domām, šo kaujas mašīnu un ieroču ražošanas piegādēs bija iesaistīti arī uzņēmēji Mihails Šelkovs (VSMPO-Avisma), Jevgeņijs Zubickis (Cox Group), Rotenbergu ģimene un Dmitrijs Mazepins (Uralchem). Pēdējais nodarbojās ar amonjaka un amonija nitrāta piegādi sprāgstvielu un munīcijas ražotājiem.
Kā noritēja izmeklēšana
“Projekt” žurnālisti analizēja valsts līgumus, ko šiem oligarhiem daļēji vai pilnībā piederošie uzņēmumi noslēdza ar aizsardzības rūpnīcām, Aizsardzības ministriju un Krievijas gvardi. Izmeklētāji atzīmē, ka 2017. gadā Krievijas aizsardzības ministrija sāka masveidā klasificēt savus līgumus, tāpēc lielākā daļa viņu atrasto līgumu attiecas uz laika posmu no 2014. līdz 2018. gadam.
“Reālais kara labā strādājošo uzņēmēju skaits un nauda, ko viņi par to saņem, var būt ievērojami lielāks nekā mūsu datubāzē,” viņi norāda.