Donalda Trampa ievērojams pavērsiens Ukrainas jautājumā. ASV prezidents pēc nesen izteiktajiem indīgajiem vārdiem pret Kremļa despotu Vladimiru Putinu sāk rīkoties, kā viņš pirmdien paziņoja Ovālajā kabinetā kopā ar NATO ģenerālsekretāru Marku Ruti.
Izšķiroša loma šajā pavērsienā varētu būt arī Trampa sievai Melānijai Trampai, kā to neviļus pieminēja pats ASV prezidents…
Rutes klātbūtnē viņš piedraudēja Krievijas sabiedrotajiem ar soda tarifiem 100% apmērā. “Mēs ieviesīsim ļoti bargus tarifus, ja 50 dienu laikā nepanāksim vienošanos (par kara izbeigšanu Ukrainā),” sacīja Tramps. Atbildot uz žurnālistu jautājumu, ASV prezidents atkārtoja, ka ir “vīlies Putinā”. Kremļa vadītājs nav turējis savus solījumus.
Rute arī apstiprināja Trampa bruņojuma pārdošanas plānu maiņu, sakot, ka NATO un ASV ir vienojušās par “masveida” ieroču piegādēm Ukrainai, ko apmaksātu tādas Eiropas valstis kā Vācija.
Trampa kursa maiņa ir “svarīgs, kaut arī pārsteidzošs solis”, uzskata politologs Džonatans Kristols.
Bet viņš saskata lielu āķi: “Šo pasūtījumu izpilde prasīs laiku.”
Laiku, kurā Putins varētu turpināt savu vasaras ofensīvu pret Ukrainu. Saskaņā ar Kristola vērtējumu, tas nozīmē, ka pat pēc Trampa plānotās bruņošanās maiņas Ukraina varētu “lielā mērā noturēt fronti, bet diez vai varētu uzvarēt karā”.
Viena no personām, kurai, iespējams, bija izšķiroša loma Trampa attālināšanā no Putina, ir viņa sieva Melānija. Preses konferences laikā ASV prezidents pēkšņi un negaidīti pieminēja pirmo lēdiju.
Kad Tramps pēdējo reizi runāja pa telefonu ar Kremļa fīreru Putinu, viņš bija pārliecināts, ka tā ir bijusi “lieliska saruna”. Taču, kad viņš vēlāk pastāstīja Melānijai par saviem it kā panākumiem, viņa vienkārši atbildēja: “Ak, tiešām? Nākamā pilsēta tikko tika sabombadēta”
Tramps turpināja: ”Kādā brīdī sarunas vairs nebūs pietiekamas, kādā brīdī ir nepieciešama rīcība”.
Trampa atkarība no ģimenes pēc padoma un atbalsta nav nekas jauns: jo īpaši viņa bērni regulāri spēlē svarīgu padomdevēju lomu. Tomēr viņa sieva Melānija vienmēr ir turējusies politiski attālināti.
ASV mediji slavē Trampa pavērsienu
Laikraksts “The New York Post” un citi konservatīvie mediji slavēja Trampa taktikas maiņu Ukrainas jautājumā kā “izlēmīgu un stratēģiski pamatotu”.
Militārais eksperts Džeks Kīns televīzijas kanālā “Fox News” runāja par iespējamo “pagrieziena punktu” karā, kas jau ilgst trīsarpus gadus: “Tas ir absolūts spēles noteikumu mainītājs.”
Trampa pavērsiens notika pēc tam, kad Putins acīmredzot pārāk ilgi bija viņu vadījis aiz deguna. “Tramps tiešām ir dusmīgs uz Putinu,” ziņu portālam “Axios” apstiprināja viņam tuvais senators Lindsijs Greiems.