Interese un vēlme ēst veselīgu, bioloģisku pārtiku pieaug ar katru gadu. Tomēr lielākā daļa cilvēku nezina, kurus produktus var saukt par bioloģiskiem un kurus ne. Piemēram, no vecmāmiņas tirgū pirktās olas mēs bieži saucam par bioloģiskām, bet vai tās tiešām ir?
No brīvas turēšanas vistu olas pie vecmāmiņas laukos vai savā dārzā audzētus augļus un dārzeņus noteikti ir vērts izvēlēties un iekļaut savā ikdienas uzturā. Labprāt ēdam arī vecvecāku dārzā izaudzēto pārtiku. Taču par bioloģisko pārtiku varam saukt tikai tādu pārtiku, kurai ir atbilstības sertifikāta un marķējuma apstiprinājums, brīdina eksperti.
Pēc viņu teiktā, lai pārtika tiktu atzīta un marķēta kā bioloģiska, tai ir jāatbilst Eiropas un nacionālajos tiesību aktos noteiktajām prasībām, kas saistītas ar bioloģisko ražošanu, un atbilstību apliecina trešā neatkarīgā persona – bioloģiskās ražošanas sertifikācijas iestāde.
Kāda ir bioloģiskās pārtikas unikalitāte? Pērkot bioloģisko ābolu, medu, riekstu sviestu, maizi vai jebkuru citu produktu, kuram ir atbilstības apstiprināšanas un marķējuma sertifikāts, varam būt pārliecināti, ka tas audzēts vai ražots, neizmantojot nekādus sintētiskos ķīmiskos mēslojumus, saudzējot bioloģisko daudzveidību, aizsargājot un saglabājot augsni.
Vēl viens ļoti svarīgs faktors ir dzīvnieku labsajūta: spēja apmierināt savas dabiskās vajadzības, rakt, kasīties, apgulties un brīvi izkļūt ārā. Katrs dzīvnieks ir jātur, jābaro un jākopj atbilstoši tā sugai, vecumam, fizioloģijai un uzvedībai. Bioloģiskās saimniecībās izmantotajai barībai jābūt kvalitatīvai un jāatbilst dzīvnieku un putnu vajadzībām. Piespiedu jeb mākslīgā barošana ir aizliegta.
Ja uz etiķetes ir “bioloģisks”, šāda pārtika jau ir bez ĢMO
Bioloģiskie produkti nedrīkst saturēt augšanas stimulatorus, harmoniskus preparātus, ģenētiski modificētu barību vai citas piedevas. Tātad, ja tas ir marķēts “bioloģisks”, šāda pārtika jau ir bez ĢMO.
Kas mums visiem būtu jāzina par bioloģiskās pārtikas marķēšanu?
Svarīgi atcerēties vismaz vienu lietu – visi iepakotie bioloģiskie produkti ir marķēti ar ES logotipu – zaļu taisnstūri ar baltu zvaigžņu lapiņu vidū. Šī ir galvenā ES zīme uz jebkura bioloģiskās pārtikas produkta. Ja tā nav, lietotājs tiek maldināts. Ir vērts zināt vismaz šo vienu pamatmarķējumu, kas nozīmē, ka produkts ir izgatavots, ievērojot visas bioloģiskās pārtikas prasības. Starp citu, pēc Eiropas Komisijas datiem, 61 procents eiropiešu zina šo zīmi.
Latvijā ražoto produktu marķēšanā izmanto vairumam labi zināmo ”Latvijas ekoprodukts” marķējumu – dzelltenu pakaviņu ar zaļu āboliņa lapiņu tajā. Atsevišķi marķējumi ir arī zivju produkcijai
Pērkot pārtiku, arī dažādos zemnieku tirdziņos, var droši palūgt dokumentu, kas apliecina šī ēdiena gatavošanas metodi. Tiesa, tagad fiziski tās var nebūt, taču pietiek ar ražotāja vārdu, uzvārdu, saimniecības nosaukumu, un PVD mājaslapā pieejamajā reģistrā vai vispārējā ES sertifikātu sistēmā TRACES var pārbaudīt, vai šai saimniecībai vai ražotājam tiešām ir apstiprinoši dokumenti. Un, ja uz iepakojuma ir rakstīts, ka pārtika ir bioloģiska, bet tai nav marķējuma, par to jāziņo PVD, kas ir atbildīgs par marķējuma kontroli tirgū.
Kas ir nepieciešams, lai produkts tiktu marķēts kā bioloģisks?
Lai prece tiktu marķēta ar “eko” zīmi, ir jāīsteno daudzi soļi. Vispirms brīvprātīgi pieņemt lēmumu nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, iepazīties ar bioloģiskās ražošanas tiesību aktiem, izvērtēt riskus un plānot preventīvās darbības, pēc tam iesniegt deklarāciju sertifikācijas iestādē, aizpildīt bioloģiskās ražošanas žurnālus, pieņemt un piedalīties saimniecības ikgadējā pārbaudē. Papildus fiziskajām pārbaudēm notiek daudzi citi kontroles procesi, sākot no ziņojumu pārbaudes līdz paraugu ņemšanai un beidzot ar satelītu izmantošanu. Ir patiešām daudz soļu, un tie visi, lai nodrošinātu, ka “ekomarķējums” patērētājā nerada šaubas par videi draudzīguma pierādījumiem.
Apjukumu rada arī dažādi cipari uz iepakotiem un sveramiem augļiem, ogām vai dārzeņiem. Kā saprast šo marķējumu?
Etiķetes apakšā ir arī sertifikātu izdevušās institūcijas kods, ko piešķir katras ES dalībvalsts sertifikācijas institūcijai.
Noteiktus skaitļus var redzēt arī uz sveramiem augļiem, ogām vai dārzeņiem. 4011 nozīmē, ka tie ir audzēti ar ķīmisko mēslojumu, 94011 nozīmē, ka tie ir audzēti bioloģiski, un 84011 nozīmē, ka tie ir ģenētiski modificēti. Un jāņem vērā, ka banāni, apelsīni, mandarīni vai citi augļi, ogas tirdzniecības vietā ir skaidri jānodala, lai ir redzams marķējums un sertifikācijas institūcijas kods. Citādi nevar būt. Visbiežāk, lai nerastos neskaidrības, bioloģiskie produkti tiek iepakoti atsevišķi un marķēti ar iepriekš minētajām zvaigznītēm uz zaļa fona. Lai gan tas var daļēji neatbilst ilgtspējības prasībām, tas tiek darīts, lai izvairītos no sajaukšanas ar parastajiem pārtikas produktiem.
Un, noteikti atcerēsimies, ka tikai tas, ka kāda produkta nosaukumā ir burti “bio” vai “eco”, vēl nenozīmē, ka produkts tiešām ir ekoloģisks un bioloģisks.