Losandželosa deg. Tūkstošiem cilvēku ietekmēti. Vai pastāv arī katastrofālas zemestrīces draudi? Eksperts izsaka drūmu prognozi.
Sabrukuši šosejas tilti, iznīcinātas ēkas un redzamas plaisas visā pilsētā: tā sauktā Nortridžas zemestrīce 1994. gadā spēcīgi satricināja Amerikas metropoli Losandželosu ar 6,7 balles stipru satricinājumu pēc Rihtera skalas. Bojā gāja 60 cilvēki, vairāk nekā 9000 tika ievainoti, un zaudējumi sasniedza 20 miljardus ASV dolāru (apmēram 17,9 miljardus eiro).
Vairāki satricinājumi 2024. gada rudenī bija izraisījuši jaunas bažas. Trīs zemestrīces ar magnitūdām 3,7, 1,7 un 2,8 magnitūdas skāra Malibu pilsētu tikai dažus kilometrus no Losandželosas 2024. gada 16. septembrī. Neviens nav cietis. Tas nenotika arī trīces gadījumā augustā (4,4 magnitūdas) un jūnijā (3,4). Taču tas iedzīvotājus nemierina.
Īpaši tāpēc, ka postošo mežu ugunsgrēku dēļ Losandželosu tagad piemeklējusi kārtējā dabas katastrofa. Gandrīz 180 000 cilvēku nācās pamest savas mājas, tika sagrautas 10 000 ēku un desmit cilvēki gāja bojā.
“Šis ir lielākais un postošākais ugunsgrēks Kalifornijas vēsturē,” īpašā sanāksmē sacīja aizejošais ASV prezidents Džo Baidens . Papildus ugunsgrēkiem Kalifornijā cilvēki baidās no zemestrīcēm un plūdiem. Šīs bailes joprojām pastāv. Tās pastiprina zemestrīce piektdien pie Sanfrancisko. ASV štatā joprojām pastāv milzīgas zemestrīces draudi.
Vai Kalifornijā pastāv milzīgas zemestrīces risks?
Profesors un ģeofiziķis Marko Bohnhofs ir stingri pārliecinātse: “Spēcīga zemestrīce var notikt jebkurā laikā.” Tā varētu būt vismaz 7 magnitūdas, un tāpēc tā būtu spēcīgāka par 1994. gada katastrofālajām zemestrīcēm. Pagājušā gada zemestrīces nepārsteidz: “Tās ir modinātājzvans,” brīdina eksperts.
Bet kāpēc šīs dabas parādības nav pārsteigums? Tas ir saistīts ar divām zemes plāksnēm, Ziemeļamerikas un Klusā okeāna, kas satiekas gar Kalifornijas piekrasti – visu diennakti: “Tā rezultātā arvien vairāk enerģijas tiek atbrīvots sistēmā,” saka Bohnhofs. Tas izraisa stresa uzkrāšanos pie plāksnes robežām. Jo ilgāk tas notiks, jo lielāka iespēja, ka būs nopietns šoks. Konkrētajā Kalifornijas gadījumā, pēc eksperta domām, tas ir tikai laika jautājums: “Iespējamība, ka tuvāko 30 gadu laikā Kalifornijā notiks septiņas vai lielākas magnitūdas stipra zemestrīce, ir 99 procenti.”
Pie 8 magnitūdām zemes garoza sekunžu laikā nobīdās par dažiem metriem 400 kilometru garumā, skaidro pētnieks. “Tas noteikti izraisīs ļoti lielus satricinājumus.” Situācija Losandželosā ir īpaši problemātiska: “Losandželosa pamatā ir uzcelta uz nogulumu baseina, ieplakas. Pēc tam ir pastiprinoši efekti,” saka Bohnhofs. Tomēr neviens nevar pateikt, kad tas notiks. Taču apstākļi šādam scenārijam ir radīti.
Baidās no katastrofālām sekām
Sekas būtu katastrofālas. Kā ASV Ģeoloģijas dienests atklājis pētījumā: gandrīz 1800 cilvēku nomirtu, 1000 no tiem Losandželosā vien. Apmēram 50 000 cilvēku var tikt ievainoti un līdz miljons cilvēku var zaudēt savas mājas. Tas nozīmētu, ka sekas būtu vēl dramatiskākas nekā pašreizējās liesmas.
Sliktākajā gadījumā Dienvidkalifornija būtu nošķirta no ārpasaules, teikts tajā. Jo reģionu ieskauj kalni. Ja tiks iznīcināti ceļi un lielceļi, drošas vietas būs grūti sasniegt.
Tas, cik dramatisks tas patiešām varētu būt, ir atkarīgs no diviem faktoriem, saka Bohnhofs: “Izšķirošais ir modernizēt un uzlabot infrastruktūru tādā mērā, lai pēc iespējas vairāk ēku būtu izturīgas pret zemestrīcēm.” Otrs faktors ir iedzīvotāju informētība, kā pareizi uzvesties ārkārtas situācijā. Tam ir atbilstoši vingrinājumi (zemestrīces treniņi): “Testu trauksmes tiek paziņotas, izmantojot mobilos tālruņus un skaļruņus,” turpināja eksperts. Turklāt cietušajiem ir jārīkojas saskaņā ar principu “pīle, pārsedzies un turies” (Duck Cover & Hold). Tikai tad, kad situācija ir nomierinājusies, jums vajadzētu izskriet. “Jums tas regulāri jāpraktizē, jo zemestrīces gadījumā lietām jānotiek ātri.”
Zemestrīces Eiropas pilsētās
Lai gan Kalifornijas iedzīvotāji pieliek daudz pūļu un ir labi sagatavojušies, pastāv problēma: “Lielas zemestrīces notiek tikai salīdzinoši lielos intervālos, ik pēc dažām desmitgadēm vai gadsimtiem. Pat ja jūs zināt, ka var notikt zemestrīce, atmiņa izgaist un līdz ar to ir pienācis laiks,” skaidro Bohnhofs. Ar tādām vētrām kā Āzijā lietas ir savādākas. Tā kā tās nāk ik pēc dažiem mēnešiem, tas cilvēkiem ir ļoti aktuāli. Tāpēc vingrinājumi ir tik svarīgi.
Taču šādi šausmu scenāriji ir iespējami ne tikai ASV. Var tikt ietekmēta arī miljonu lielpilsēta Eiropā: Stambula. Netālu no Turcijas pilsētas satiekas Anatolijas plāksne un Eirāzijas plāksne: “Tur tā ir vēl lielāka problēma, jo pilsēta ir lielāka un pilsēta ir slikti sagatavota apbūves struktūras dēļ,” skaidro Bonhofs. Lai gan ir stingri būvnoteikumi, diezin vai kāds tos ievēro. “Zemestrīce jau sena vēsture. Statistiski viena tur notiek ik pēc 250 gadiem. Pēdējā lielākā zemestrīce notika 1766. gadā,” sacīja eksperts. Konkrētā mega zemestrīces varbūtība ir līdz 80 procentiem. To apliecina dažādu modeļu dati.