Pasaules 100 lielāko ieroču ražotāju uzņēmumu peļņa pagājušajā gadā bija gandrīz 600 miljardu eiro apmērā, ņemot vērā karus Gazā un Ukrainā un kopumā saspringto ģeopolitisko situāciju.
Saskaņā ar Stokholmas Starptautiskā miera institūta (SIPRI) analīzi, uzņēmumi, kas ražo ieročus un militāros pakalpojumus, palielināja savu peļņu visā pasaulē par 4,2%, sasniedzot 598 miljardu eiro peļņu 2023. gadā.
Eiropā ieroču uzņēmumu peļņa pieauga par 0,2%, kas ir salīdzinoši mazāks reģionālais pieaugums, kas precīzi neatspoguļo pasūtījumu un pieprasījuma pieaugumu, liecina pētījums.
Galvenie ieroču uzņēmumi, kas ieņēmuši vietu pirmajā simtniekā, ir Eiropas uzņēmums Airbus, Leonardo Itālijā, Thales Francijā, Rolls Royce Apvienotajā Karalistē un Rheinmetall Vācijā.
Uzņēmuma Airbus, kas vislabāk pazīstams ar lidmašīnu ražošanu, peļņa no ieročiem 2023. gadā veidoja 18% no kopējiem ieņēmumiem. Francijas un Vācijas uzņēmuma galvenā mītne atrodas Francijā, un tā ražotie ieroči ir saistīti ar konfliktu Jemenā, kā arī novērošanu projekti pret migrantiem, kas cenšas iekļūt Eiropā caur Vidusjūras valstīm.
2018. gadā Airbus parakstīja 600 miljonu dolāru (570 miljonu eiro) līgumu ar Israel Aerospace Industries kā daļu no abu valstu nepārtrauktās sadarbības bezpilota lidaparātu kara jomā, ļaujot Vācijas Aizsardzības ministrijai iznomāt Heron TP bezpilota lidaparātus.
Vācijas ieroču kompāniju ieņēmumi ievērojami palielinājās, galvenokārt pieprasījuma dēļ, kas saistīts ar karu Ukrainā. Uzņēmums Rheinmetall, kura galvenā mītne atrodas Diseldorfā, palielināja savu peļņu par 10%, pateicoties 155 mm munīcijas ražošanai un Leopard tanku piegādēm uz Kijivu.
Lielāka peļņa
Šo uzņēmumu peļņa, visticamāk, ir lielāka, nekā liecina dati, saka Lorenco Scarazzato, SIPRI pētnieks.
Mazāki uzņēmumi Zviedrijā, Ukrainā, Polijā, Norvēģijā un Čehijā saņēma milzīgu pasūtījumu pieaugumu, uzsāka personāla atlases pasākumus un ievērojami palielināja savu peļņu, liecinot par vispārēju pieprasījuma pieaugumu, kas vēl neatspoguļojas peļņā no lielākiem spēlētājiem.
“Tuvākajos gados redzēsim, ka tas ir tikai sākums, jo esam redzējuši, kā mazākie spēlētāji ir iesaistījušies ieņēmumu palielināšanā, šajā globālajā izaugsmē. Taču lielākie spēlētāji vēl neatspoguļo šīs prasības,” sacīja Scarazzato.
“Kad šie lielākie uzņēmumi gan Eiropā, gan ASV radīs šīs prasības, mēs redzēsim ievērojamu augšupeju.”
Arī Turcijas uzņēmumi piedzīvoja lielu pieaugumu, daļēji pateicoties valsts mērķim kļūt pašpaļāvīgai ieroču ražošanā, kā arī eksporta dēļ, kas saistīts ar karu Ukrainā. Turcijai piederošā uzņēmuma Baykar, kas ražo bruņotus bezpilota lidaparātus, ko plaši izmanto Ukrainā, peļņa pieauga par 25%, sasniedzot 1,9 miljardus dolāru (1,8 miljardus eiro).
Citur SIPRI analīze liecina, ka visi ieroču uzņēmumi koncentrējās uz savu kodolieroču modernizāciju, un kodolieroču attīstība bija nozīmīgs peļņas avots ieroču ražošanas uzņēmumiem.
Apvienotajā Karalistē Atomic Weapons Establishment, kas projektē, ražo un apkalpo kodolgalviņas, ir reģistrējis lielāko procentuālo peļņas pieaugumu no visām Lielbritānijas kompānijām pirmajā simtniekā, sasniedzot 2,2 miljardus ASV dolāru (2 miljardus eiro).