Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā vīriešiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem tika aizliegts izbraukt no valsts. Daudzi apiet militāro dienestu medicīniskas invaliditātes, koledžas atlikšanas vai ģimenes saistību dēļ. No iesaukšanas ir atbrīvots tēvs, kuram ir trīs un vairāk bērni, kā arī tie, kuru ģimenes locekļi jau dienē armijā. Par to reportāžā no Ukrainas robežas raksta The Washington Post.
Daži no tiem, kas vēlas aizbēgt, izvairītāji, nolīgst pavadoņus, kuri viņus izved cauri kalniem. Citi riskanto ceļojumu veic vieni. Viens no viņiem, 46 gadus vecs vīrietis, kurš apmaldījās pagājušajā mēnesī, guva smagus apsaldējumus un mira neilgi pēc atrašanas. Vismaz 25 vīrieši noslīkuši, šķērsojot Tisas upi, kas atdala Ukrainu no Rumānijas.
Bet visizplatītākais bēgšanas ceļš bija lielas robežšķērsošanas vietas. Daudzi paļaujas uz viltotiem dokumentiem, lai aizbēgtu no valsts. Citi ķeras pie sarežģītākām, pat izmisīgām shēmām.
Ofensīva Ukrainā palēninās
Kā pastāstīja Valsts robeždienesta Galvenās pārvaldes pārstāvis Andrijs Demčenko, vīrieši uzdodas par garīdzniekiem un ģērbjas kā sievietes, lai nemanīti izietu cauri kontrolpunktiem. Kravu pārvadājumu uzņēmuma darbinieks ņēma naudu, lai par kravas automašīnu vadītājiem savervētu militārā vecuma vīriešus, kuri pēc tam aizbēga pāri Polijas robežai. 20 gadus vecs puisis noslēdza fiktīvu laulību ar radinieci invalīdu un mēģināja pamest valsti kā viņas aprūpētājs.
“Mani pagaidām nekas nepārsteidz,” sacīja Demčenko.
Pats prezidents Vladimirs Zeļenskis atzina, ka problēma pastāv. “Ikviens Ukrainā saprot, ka šajā jomā ir nepieciešamas izmaiņas,” viņš teica pagājušajā nedēļā, piebilstot, ka problēma pārsniedz sausos skaitļus, ietverot pašreizējos nosacījumus un pakalpojumu noteikumus.
Ilgtermiņa ceļš
Situācija valstī ir kļuvusi vēl bīstamāka pēc tam, kad apstājās liela pretuzbrukuma darbība, Eiropas Savienības valstis nespēja pildīt savas artilērijas saistības un ASV Kongress sašūpojās par prezidenta Baidena solījumu sniegt lielāku palīdzību.
Tajā pašā laikā Krievija, kas ir lielāks un spēcīgāks ienaidnieks, ir atguvusi līdzsvaru pēc agrīnām neveiksmēm. Tās ekonomika ir bijusi izturīga pret sankcijām un ir pārgājusi uz karastāvokli, bet tās militārpersonas ir saņēmušas ieročus no Irānas un Ziemeļkorejas.
Kremlis, kura iedzīvotāju skaits ir trīs reizes lielāks nekā Ukrainā, pēc iebrukuma divas reizes izsauca papildu karaspēku. Pagājušajā nedēļā Krievijas prezidents Vladimirs Putins lika armijai pievienot gandrīz 170 000 karavīru, tādējādi kopējais Krievijas karavīru skaits sasniedz aptuveni 1,32 miljonus.
Laiks ir Putina pusē
“Atklāti sakot, mums vajag vairāk karavīru. Mums sāk pietrūkt profesionālā militārā personāla,” sacīja 68.brigādes uzbrukuma komandas vadītājs ”Delfīns”, pagājušajā mēnesī apspriežot šausmīgo situāciju komandpunktā Ukrainas austrumos. Viņu var atpazīt tikai pēc izsaukuma signāla saskaņā ar Ukrainas militāro protokolu. Viņš sacīja, ka pārāk daudz civiliedzīvotāju šķiet apmierināti ar to, ka kaujas atstāj tādu “profesionālu” karavīru ziņā kā viņš.
Aizsardzības ministrs Rustems Umerovs nesen Eiropas drošības forumā paziņoja, ka Ukrainā armijā dienē 1 miljons cilvēku, tostarp 800 tūkstoši bruņotajos spēkos. Taču upuru skaits ir bijis satriecošs, jo ASV drošības dienestu amatpersonas šā gada sākumā lēsa, ka Ukraina cieta vairāk nekā 124 500 upurus, tostarp vairāk nekā 15 500 bojāgājušos.
Ticības zudums līderiem
Ukraiņi paliek vieni cīņā par izdzīvošanu, un desmitiem tūkstošu dedzīgi ierodas vervēšanas punktos, lai pieteiktos, bieži vien zinot šausmu stāstus par to, kā mainījusies dzīve Krievijas kontrolētajā teritorijā. Taču intervijas ar militārā vecuma ukraiņiem liecina, ka daudzi nelabprāt cīnās par militāro un nacionālo valdību, kas tiek uzskatīta par korupcijas un nekompetences pārņemtu.
“Ārkārtīgi sarežģīts temats,” sacīja Ukrainas aizsardzības ministra vietnieks Andrijs Zagorodņuks. Viņš saka, ka pašreizējā mobilizācijas forma radās ārkārtas situācijā kara sākumā. Tagad valdībai ir jāpielāgojas armijas tūlītējām un ilgtermiņa vajadzībām. vienlaikus nodrošinot taisnīgāku sloga sadali starp visiem.
“Šajā sistēmā ir nepilnības, un daži cilvēki izmanto šīs nepilnības,” sacīja Zagorodņuks. BBC, atsaucoties uz analīzi, kas balstīta uz Eurostat datiem, ziņo, ka Ukrainu pametuši 650 tūkstoši militārā vecuma vīriešu.
Izvairīšanās no iesaukuma
Daži vīrieši – neliels mazākums, norāda amatpersonas – izvairās no iesaukuma, pārkāpjot likumu. Zelenskis augustā atlaida visus reģionālo iesaukšanas komisiju priekšsēdētājus saistībā ar apsūdzībām plašā korupcijā.
Kāds militārā vecuma ukrainis, kurš vēlējās palikt anonīms, jo pārkāpj likumu, pastāstīja, ka ar trīs starpnieku starpniecību piekukuļojis amatpersonām dokumentus, kas liecinātu, ka dienē Ukrainas armijā, lai gan dzīvo un strādā Kijevā.
Lai izbrauktu no valsts, krāpnieki paļaujas arī uz viltotiem dokumentiem, tostarp “baltajām papīriem”, kas apgalvo, ka viņi ir invalīdi. Cilvēki maksā profesionāliem tirgotājiem, lai tie sagatavotu viltotus dokumentus, bet citi tos izgatavo paši.
Citi ir mēģinājuši piekukuļot robežsardzes pārstāvjus – vismaz 825 reizes aptuveni USD 228 000 apmērā, sacīja Robežsardzes pārstāvis. Kāds militārā vecuma ukrainis, kurš vēlējās palikt anonīms saistībā ar izvairīšanos no militārām darbībām, sacīja, ka pašreizējā kukuļa likme apsargam uz Moldovas robežas ir 300 USD.
Kopš 2022.gada februāra Valsts robeždienests ir apturējis vairāk nekā 16,5 tūkstošu militārā vecuma vīriešu nelegālu izceļošanu no valsts, kuri parasti dodas uz Moldovu vai Rumāniju, pastāstīja Demčenko pārstāvis. Aptuveni 7000 no viņiem tika pieķerti, izmantojot viltotus dokumentus, mēģinot šķērsot robežu, parasti ieceļojot Polijā, viņš sacīja. Šogad noķerti gandrīz 2,5 tūkstoši.
Ļvivas apgabals ir viens no valsts noslogotākajiem koridoriem cilvēkiem, kuri mēģina nelegāli pamest valsti pāri garajai robežai ar Poliju.
Kādas Ļvivas transporta uzņēmuma darbinieks palīdzējis vairāk nekā 50 vīriešiem aizbēgt no Ukrainas, reģistrējot viņus kā kravas automašīnu vadītājus. ”Smart Way Logistics” darbinieks, kurš nav minēts jūnijā Žokvovas rajona tiesā iesniegtajos tiesas dokumentos, pirmo cilvēku pāri robežai pārveda 2022. gada aprīlī. Līdz 2022. gada novembrim, visaktīvākajam mēnesim, viņš bija palīdzējis 13 fiktīviem kravas automašīnu vadītājiem. Par to viņam draudēja līdz 12 gadu cietumsods, taču, tā kā viņš pauda nožēlu un veicināja lietas izbeigšanu, viņš saņēma 7 gadu nosacītu sodu ar pārbaudes laiku.
“Zaļās zonas”
Vēl citi militārā vecuma vīrieši šķērso Ukrainas robežu “zaļajās zonās”, piemēram, kalnos un mežos. Kāds jauns ukrainis Instagram ievietoja video, kurā redzams viņa gājiens pa šādu reljefu, tostarp brīdis, kad viņš skūpstīja koku, lai atzīmētu robežas šķērsošanu.
Washington Post viņš teica, ka viņš un viņa kompanjons, kuru viņš raksturoja kā aktīvā dienesta dezertieri, šķērsoja robežu bez pavadības. Viņš sacīja, ka aizbraucis, jo uzskata, ka Ukraina kara laikā ir kļuvusi tikpat represīva kā Krievija, un izmisums pēc karavīriem noved pie tā, ka vīrieši tiek praktiski izlaupīti no ielām.
“Pat ja jums nav kājas, viņi teiks, jūs joprojām varat strādāt ar droniem,” viņš teica. Viņš arī sūdzējās par korupciju, sakot, ka parastie ukraiņi cīnās un mirst, kamēr “deputāti” un cita elite brauc ar mersedesiem un citām greznām automašīnām.
Pamācības var atrast sociālo tīklu vietnēs, piemēram, Telegram, kur maksa sākas no 1200 ASV dolāriem. Papildus tam, ka zina reljefu, daži gidi izmanto nakts redzamības brilles un pavada laiku, vērojot robežsargu patruļas, lai uzzinātu viņu paradumus un ievainojamības, sacīja Lesja Fedorova, robežsargu pārstāve no Rumānijas robežas.
Nesen netālu no robežas patruļa Tisas upes krastā, aptuveni 600 metrus lejpus no ierastās šķērsošanas vietas, pieķēra divus vīriešus, kuri mēģināja šķērsot citu ledaini aukstās upes daļu, valkājot peldēšanas ierīces kādas izmanto bērnu peldbaseinā.