Vācijas ieroču ražotāji reaģējuši uz aizsardzības ministra Borisa Pistoriusa vārdiem, kurš militāro materiālu piegādes trūkumu Ukrainai skaidroja ar to ražošanas lēnumu. Viņi atzīmēja, ka nozare tagad var ražot ieročus ātri un lielos daudzumos. Par to raksta Bild
25. janvārī intervijā izdevumam Bild Pistoriuss sacīja, ka federālā valdība ieroču piegādes Ukrainai jautājumā būs atkarīga no ieroču nozares.
“Nozare neticami smagi cenšas, taču tā joprojām ir pirmskara režīmā. Tas vienkārši nenotiek tik ātri,” sacīja ministrs.
Uzņēmēji uz to reaģēja, jo īpaši uzņēmumā Hensoldt, kas ražo radaru iekārtas Ukrainā izmantotajai pretgaisa aizsardzības sistēmai IRIS-T.
Uzņēmuma komunikācijas vadītājs Joahims Šranzhofers sacīja, ka kopš 2022. gada 24. februāra uzņēmuma domāšana ir “ātri un fundamentāli mainījusies”. Viņš uzsvēra, ka viņiem ir iespēja ražot ieročus “ātri un lielos daudzumos, tam vienkārši ir jādod rīkojumi”.
Ministram nepiekrīt arī Vācijas Drošības un aizsardzības nozares federālās asociācijas (BDSV) priekšsēdētājs Hanss Kristofs Acpodiens. Viņš īpaši norādīja, ka “tūlīt pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai Aizsardzības ministrija lūdza mūs darīt visu iespējamo, lai nodrošinātu Bundesvēra gatavību darbībai”.
“Tajā laikā daudzi no mūsu uzņēmumiem centās pēc iespējas ātrāk uzlabot Bundesvēra aprīkojumu,” viņš teica.
Acpodiens uzskata, ka vainojama valdība, jo “budžeta apsvērumu dēļ sākotnēji gandrīz neko nevarēja pasūtīt”, tāpēc uzņēmumi riskēja, palielinot jaudu, necerot uz stingru pasūtījumu. Vienlaikus viņš atzina, ka kopš Pistoriusa stāšanās amatā situācija ir krasi uzlabojusies.
Rheinmetall izpilddirektors Armīns Pappergers atzīmēja labo sadarbību starp federālo valdību un ieroču nozari. Viņš norādīja, ka 2023.gadā vien Rheinmetall saņēma pasūtījumus vai pamatlīgumus no federālās valdības vairāk nekā 10 miljardu eiro vērtībā – Bundesvēram un Ukrainai. Pēc viņa teiktā, 2024. gadā šī summa pieaugs līdz 15 miljardiem.
Vienlaikus viņš nepiekrita pārmetumiem par lēnām piegādēm un uzsvēra, ka temps ir ātrs.
“Temps ir ātrāks: tas, kas iepriekš bija prasījis desmit gadus, tagad tiek sasniegts dažos mēnešos. Mēs rekordīsā laikā uzcelsim jaunu munīcijas rūpnīcu Vācijā, lai radītu stratēģisku piegādes drošību,” sacīja Pappergers.
Ķīles uzņēmuma Thyssenkrupp Marine Systems, kas būvē zemūdenes un fregates, pārstāvis Nils Beiers sacīja, ka Vācijas ziemeļos esošo Vismāras pilsētu plānots pārvērst par vietu jaunu zemūdeņu un fregašu būvniecības vietu. Tomēr viņš teica, ka pilnīgai aktivizēšanai ir būtiskas atbilstošas komisijas maksas no federālās valdības un investīcijām ir noteicošā nozīme pilnai projekta aktivizēšanai.
“Tāpēc mēs esam gatavi, kad federālajai valdībai mēs būsim vajadzīgi,” piebilda Beiers.