Suņu īpašniekiem un audzētājiem Ēģiptē būs jāsaņem īpašas licences. Par Bīstamo dzīvnieku likuma pārkāpšanu draud lieli naudas sodi un ilgs cietumsods.
14.jūnijā Ēģiptē stājās spēkā Bīstamo dzīvnieku likums, kas paredz suņu un eksotisku dzīvnieku obligātu reģistrāciju un pārbaudes. Jaunais regulējums ir saniknojis dažus noteiktu šķirņu suņu īpašniekus. Par to ziņo Egyptian Streets.
Likuma tekstā ir uzskaitītas dzīvnieku šķirnes un nosaukumi, kas definēti kā tādi, kas var kaitēt vai radīt briesmas cilvēkiem vai citiem dzīvniekiem.
Dzīvnieku par bīstamu var atzīt Veterināro dienestu ģenerāldirekcija (GAVS). Suņu īpašniekiem būs jāsaņem licences saviem mājdzīvniekiem un jāiesniedz tie pārbaudei.
Pārkāpējiem paredzēts naudas sods – no 10 000 Ēģiptes mārciņu (ap 300 eiro) tikai par atrašanos sabiedriskā vietā ar dzīvnieku bez licences.
Ja dzīvnieks citam dzīvniekam vai personai radīs traumas, par to var draudēt brīvības atņemšana uz laiku līdz sešiem gadiem.
Ja suņa uzbrukums izraisīs neatgriezeniskas sekas, invaliditāti, cietumsodam tiks pieskaitīti vēl trīs gadi. Nāves gadījumā no suņa uzbrukuma tā saimniekam minimālais sods ir 10 gadi.
Suņu šķirnes, kuras Ēģiptes iestādes atzinušas par bīstamām:
Pitbuls;
Rotveilers;
Vācu aitu;
Haskijs;
Kaukāza aitu suns;
Bulmastifs;
Dobermanis;
Aļaskas malamuts;
Vācu dogs;
Akita;
Amerikāņu bulli;
Alpu mastifs;
Argentīnas dogo;
Kane Korso;
Tosa-inu
Tikai aptuveni 10 suņu šķirnēm reģistrācijas laikā īpaša pārbaude nebūs nepieciešama:
kokerspaniels;
labradors;
pūdelis;
beļģu aitu suns malinuā;
sastrēguma stunda,
Džeka Rasela terjers;
baltais vācu aitu suns;
maltiešu bolonka
samojeds
Likuma tekstā nav minēti kranči jeb bezšķirnes suņi, taču norādīts, ka aizliegto šķirņu sarakstā varētu būt vairāk šķirņu.
Citi aizliegtie dzīvnieki ir tīģeri, gepardi, lauvas, jaguāri, gorillas, šimpanzes, krokodili, bruņurupuči, indīgās čūskas, vilki, lapsas, lāči, pandas, nīlzirgi, savvaļas bifeļi un savvaļas ēzeļi.
Likumā atzīmēts, ka saraksts sastādīts, pamatojoties uz GAVS zinātniskās komisijas pētījumu, bet par atlases kritērijiem netiek ziņots.
Suņi, kas netiek uzskatīti par bīstamiem, joprojām būs jāreģistrē un jālicencē. Atkarībā no šķirnes reģistrācija var maksāt no 1000 līdz 1600 eiro.
Šis vietējo likumdevēju lēmums sekoja pēc incidenta, kas notika 27.februārī, kad pitbuls uzbruka saimnieka kaimiņam. Vīrietis no gūtajām traumām iekrita komā un nomira.
S kaļais incidents izraisīja plašu diskusiju par suņu kontroles pasākumiem. Rezultāts bija jaunais aizliegums.
Dzīvnieku tiesību aktīvisti nepiekrīt tik stingriem noteikumiem.
“Tas ir kā aizliegt automašīnu pēc avārijas,” sacīja Ēģiptes dzīvnieku žēlsirdības biedrības (ESMA) priekšsēdētāja Mona Halila.