Karš Ukrainā beigsies tikai tad, kad Krievija zaudēs, starptautiskajā ekonomikas forumā Davosā sacīja Vācijas kanclers Olafs Šolcs.
“Lai karš beigtos, Krievijas agresija ir jāuzvar. Tāpēc mēs piegādājam Ukrainai ieročus, konsultējoties ar mūsu partneriem,” viņš sacīja, norādot, ka Vācija sniegs Kijivai atbalstu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams.
Pēc Šolca teiktā, “Krievija jau ir pilnībā cietusi neveiksmi savu imperiālistisko mērķu sasniegšanā” un Ukraina “aizstāv sevi ar milzīgiem panākumiem un iespaidīgu drosmi”.
Tajā pašā laikā Šolcs neatbildēja uz jautājumu, vai Vācija piegādās Kijivai savus galvenos kaujas tankus Leopard. “Mēs atbalstām Ukrainu ne tikai ar finanšu resursiem un humāno palīdzību, bet arī ar lielu skaitu ieroču,” viņš sacīja uz šo jautājumu, neizrunājot vārdu “tanks”.
Dienu iepriekš Šolcs aģentūrai Bloomberg sacīja , ka risina sarunas ar sabiedrotajiem par iespējamām “Leopard” piegādēm Ukrainai, taču brīdināja, ka par jebkādiem paziņojumiem būs jāvienojas. “Mēs vienmēr darbojamies kopā ar saviem sabiedrotajiem un draugiem, un nekad neesam vieni,” viņš teica.
Citas NATO dalībvalstis izdara spiedienu uz Vācijas kancleru, pieprasot, lai Leopard tiktu nosūtīti uz Ukrainu gadījumā, ja karadarbība pavasarī pastiprināsies. To aicināja arī Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless. Viņš uzskata, ka Berlīnei būtu jāļauj citām valstīm nodot Leopard tankus Ukrainai. “Šobrīd viss ir atkarīgs no Vācijas valdības – ne tikai no tā, vai vācieši piegādās savus leopardus, bet arī no tā, vai dos atļauju citiem. Es mudinātu savus vācu kolēģus to darīt, ” sacīja Volless. Pati Apvienotā Karaliste bija pirmā valsts, kas nolēma nosūtīt uz Ukrainu 12 savus Challenger 2 kaujas tankus.
Iepriekš Polijas prezidents Andžejs Duda paziņoja par nodomu pārcelt uz Kijivu “moderno vācu leopardu rotu” – aptuveni 14 tankus. Pašlaik tas gaida Vācijas apstiprinājumu. Piegādēm plāno pievienoties arī Somija. Pēc Ukrainas ārlietu ministra Dmitro Kuļebas teiktā, piecas valstis jau ir gatavas nodot Ukrainai tankus Leopard.
Bloomberg avoti vēsta, ka galīgo lēmumu par šo jautājumu Šolcs pieņems pirms Ukrainas sabiedroto aizsardzības ministru sanāksmes, kas pazīstama kā “Ramšteina formāts”. Tas notiks 20. janvārī.