Trīs Vācijas autobūves giganti – Volkswagen, Mercedes-Benz un BMW – zaudējuši konkurenci Ķīnas elektromobiļiem. Tie ilgu laiku dominēja automašīnu tirgū, taču tagad tiem draud sabrukums nepieejamības un progresa trūkuma dēļ. Par to raksta Bloomberg.
Vācijas autoražotāji savu elektrisko transportlīdzekļu attīstībā ir ieguldījuši 38 miljardus dolāru. Tomēr ar to nepietika, lai apsteigtu konkurentus no Ķīnas. Visi trīs Vācijas autobūves giganti ziņoja par pārdošanas apjomu kritumu Ķīnā šā gada trešajā ceturksnī. BMW pārdošanas apjomi kritušies par 30%, kas ir straujākais kritums pēdējo četru gadu laikā. Mercedes ziņoja par pārdošanas apjomu kritumu par 13%, galvenokārt zemās intereses dēļ par S klases un Maybach modeļiem. Volkswagen Ķīnā pārdod par 15% mazāk automašīnu.
Šobrīd Vācijas autoražotāji aizņem 15% Ķīnas tirgus. To elektrisko transportlīdzekļu īpatsvars ir mazāks par 10%. Ja nekas nemainīsies, BMW, Volkswagen un Mercedes riskē nonākt “eksistenciālā cīņā” par tirgu, raksta žurnālisti. Jau šobrīd katras Vācijas autobūves kompānijas vērtība tiek lēsta uz pusi no Ķīnas konglomerāta BYD Co akciju tirgus vērtības.
Bloomberg raksta, ka vācu auto giganti ir pieraduši dominēt tirgū automašīnām ar iekšdedzes dzinējiem (tiem, kas darbojas ar benzīnu vai dīzeli). Viņi nenovērtēja elektromobiļu konkurentu radītos draudus. Šī Vācijas autoražotāju tuvredzība ļāva BYD Co. un Īlona Maska Tesla, lai ieņemtu daļu tirgus.
Vācu ražotāji plānoja nomainīt dzinēju pret akumulatoru un koncentrējās uz to, aizmirstot par automašīnu attīstību kopumā, raksta Bloomberg. Rezultātā izrādījās, ka vācu elektromobiļu programmatūrā ir daudz kļūmju.
“Vācijas autoražotājiem tagad iestājies lūzuma punkts. Viņiem ir radikāli jāmaina sava stratēģija tirgū,” saka Stīvens Daiers, Šanhajā bāzētā konsultāciju uzņēmuma AlixPartners rīkotājdirektors.
Ķīniešu inženieris Džou aģentūrai Bloomberg pastāstīja, ka Volkswagen ID.4 elektromobili iegādājies 2022. gada sākumā. Viņš sūdzējās par pastāvīgām kļūmēm braukšanas laikā: piemēram, ekrāni bieži aptumšojās tieši stūrēšanas laikā. Viņš nevarēja atjaunināt programmatūru laikā, jo atjauninājumi tika izlaisti novēloti vai tos varēja piegādāt tikai pilnvarots izplatītājs. Džou nolēma mainīt automašīnu un sāka meklēt aizstājēju starp Ķīnas modeļiem un Teslu.
Bloomberg norāda, ka ķīniešu automašīnas pārspēj Vācijas modeļus to cenas dēļ. Turklāt tehniskā ziņā tie nav sliktāki par vācu automašīnām. Ķīniešu elektromobiļi bieži lepojas ar ekskluzīvām īpašībām. Piemēram, BYD Co. ir izlaidusi elektrisko superauto Yangwang U9, kas spēj lēkt un braukt tikai uz trim riteņiem.
Volkswagen plāno turpināt automašīnu pārdošanu saskaņā ar stratēģiju “Ķīnā, Ķīnai”. Arī BMW un Mercedes vēlas izmantot lokalizāciju, lai piesaistītu vietējos pircējus. Vācu ražotājiem Ķīnā ir aptuveni 40 rūpnīcu – šī ir pārāk liela ražotne, lai atteiktos no tās attīstības. Tāpēc vācieši nevar Ķīnas tirgu vienkārsi pamest, kā to 2018. gadā izdarīja Japānas autoražotājs Suzuki.