Gāzes izmaksu samazināšanas plāns patērētājiem Vācijā paredz vienreizēju subsīdijas izmaksu 2022.gada decembrī un samazinātas cenas ieviešanu daļai no 2023.gada marta līdz 2024.gada aprīlim patērētās gāzes.
Vācijā pirmdien, 10.oktobrī, tika prezentēts divu posmu plāns, lai mazinātu gāzes cenu straujā pieauguma sekas patērētājiem.
Kā skaidroja šo projektu sagatavojušās ekspertu komisijas priekšsēdētāja Veronika Grimma, pirmajā posmā, 2022. gada decembrī, valstij būs pilnībā jākompensē paredzamais gāzes rēķins par šo mēnesi, fokusējoties uz summu, par kuru patērētājs samaksājis par gāzi septembrī. Šim maksājumam savukārt jākļūst par “finanšu tiltu ceļā uz “bremzes” ieviešanu “gāzes cenām”, sacīja ekonomists.
Plāna otrajā posmā no 2023.gada marta līdz 2024.gada aprīlim 80 procentiem no paredzamā gāzes patēriņa apjoma cena tiks samazināta līdz 12 centiem par kilovatstundu (Piemēram, Latvijā 1 kubikmetrs gāzes ir aptuveni 10,54 kWh un 2022.gada augustā 1 kilovatstundas gāzes cena bija 12,1 cents). Par enerģiju, kas pārsniedz šo apjomu, patērētājam būs jāmaksā cena, kas noteikta līgumā ar piegādātāju.
Saskaņā ar Veronikas Grimmas teikto, kura ir arī Vācijas valdības Ekonomikas ekspertu padomes locekle, projektam ir divi mērķi: atvieglot slogu patērētājiem un radīt stimulu taupīt gāzi. “Domāju, ka ekspertu komiteja ir izstrādājusi labu un tajā pašā laikā īstenojamu priekšlikumu,” viņa piebilda.
Gāzes subsīdijas rūpniecībai
Rūpniecības uzņēmumiem, tas ir, klientiem ar lielu gāzes patēriņu un īpašiem līgumiem, zilās degvielas apjoms, kas tiks samaksāts par pazeminātu cenu, 2021. gadā būs līdzvērtīgs 70 procentiem no to patēriņa. Par šādu gāzes daudzumu uzņēmumiem tiks piemērota maksa 7 centi par kilovatstundu. Par patērētās gāzes apjomiem, kas pārsniedz šo normu, maksājums tiks veikts pēc tirgus cenas. Paredzams, ka Vācijā šis norēķinu princips attieksies uz aptuveni 25 000 uzņēmumu.
Kā skaidroja eksperti, kopējās divu posmu plāna īstenošanas izmaksas sastādīs 91 miljardu eiro. No tiem 66 miljardi eiro tiks novirzīti subsīdijām mājsaimniecībām un mazajiem uzņēmumiem un 25 miljardi eiro lielo rūpniecības uzņēmumu finansiālā sloga atvieglošanai.
Tajā pašā laikā no saņemtajām subsīdijām būs jāmaksā nodokļi. Tātad programmas faktiskās izmaksas Vācijas valstij būs nedaudz zemākas.