Stāsts par ēzeli, kurš nesa munīciju Ukrainas kaujinieku pozīcijās. Par bezbailību un savu darbu ēzelim pat tika piešķirts kaujas izsaukuma signāls “Haimars”. Tomēr pēc tam brālis pārnadzis tika evakuēts no frontes līnijas.
Viņš dzīvoja Doņeckas apgabalā un pievienojās Ukrainas bruņotajiem spēkiem, kad satikās ar Kijivas teroristu aizsardzības kaujiniekiem. “Haimarsa” uzdevums bija nogādāt munīciju, piecus kilometrus vienā virzienā, un vienā piegājienā viņš atnesa uzreiz divas kastes ar munīciju.
Tagad militārpersonas rotē un ar smaidu atceras, kā viņiem pievienojās jaunais cīnītājs. Bija vasara, viņi ieņēma pozīcijas netālu no toreiz okupētās Svjatogorskas. Frontes līnijā esošo ciemu bija pametuši gandrīz visi iedzīvotāji, palika trīs ģimenes. Tad kāds vietējais iedzīvotājs pastāstīja, ka kaimiņos atstāts ēzelis. “Dzīvnieks bija tāds diezgan noguris, jo tur bija karsts, bet viņu nebaroja, nedzirdīja, jo visi bija aizbraukuši. Mums ir kolēģis veterinārārsts. Pirms kara viņš bija veterinārārsts mūsu Kijivas cirkā,” atceras cīnītāji.
Tāpēc, piezvanot veterinārārstam, viņš caur video saiti apskatīja pacientu un ieteica, ko šādā stāvoklī drīkst ēst un ko nē. No rīta sanāksmē ziņoja, ka vienībā prasās jauns cīnītājs. Komandieri prasību apmierināja, piesaistīja viņam pārtikas apgādi un sāka sagatavot kaujas misijām,” atceras cīnītāji.
Netālu no Prišibas ciema vienā upes pusē stāvēja mūsu militārpersonas, bet otrā – krievu iebrucēji. Pozīciju, kas atrodas dažus simtus metru no ienaidnieka, nevar sasniegt ar automašīnu, jo ceļš bija sašauts. Tikai kājām, un tie ir pieci kilometri pa takām, tāpēc ēzelis sāka palīdzēt un nesa munīciju, ūdeni un pārtiku mūsu karavīriem. “Pēc mūsu veterinārārsta skicēm izgatavojām uzkari, jo nedrīkst taču dzīvniekam uzkraut tik daudz, cik vēlaties. Viņš var pateikt nē. Pirmajā gājienā bija divas munīcijas kastes, ”atceras karavīri.
Kā cīņas biedram, ēzelim tika piešķirts kaujas izsaukuma signāls “Haimars”. “Tas sakrita, kad pirmie HIMARS ieradās Ukrainā. Mēs visi gaidījām un gaidījām. Un šeit arī mūsu vienībā papildinājums, visi Haimeru atceras, kā dzīvniekam devuši izsaukuma signālu.
Haimars veica divus piegājienus katrā pozīcijā dienā. Sākumā viņš ātri pārvarēja ceļu vienā virzienā, bet pēc tam arvien lēnāk, jo cīņas ēzeļa slava izplatījās pa pozīcijām un katrs cīnītājs gribēja ar kaut ko lopiņu pacienāt. “Bet šis dzīvnieks ir tāds, ka tas pats sevi atmasko. Mēs viņu atstājām, un viņš apēda visus zaļumus, kas viņam bija. Un izlūkdienesti vēl teica, ka otrpus upei ir kadirovieši, bet jūs zināt, kā viņi izturas pret ēzeļiem … Tā nu izlēmām ēzeli evakuēt, ”smejas kaujinieki.
Lai evakuētu Haimarsu, militārpersonas uzsāka īpašu operāciju. Aizgājām pie dzīvnieku tiesību aktīvistiem, viņi ir gatavi ēzeli paņemt, bet no Kramatorskas. Tāpēc kaujinieki nolēma ēzeli turp aizvest ar autobusu, bet Haimars spītīgi nevēlējās pamest pozīcijas: viņš apēda gardumus, ar kuriem viņu centās pievilināt, bet uz autobusu negāja.
Galu galā ēzelis no Donbasa nokļuva Odesā. To parādīja televīzijā. Cīņas brāļi redzēja šo sižetu un bija ļoti priecīgi, ka ar ēzeli viss ir kārtībā. Komandieri pat atbrīvoja vienu militāristu, lai viņš apciemotu dzīvnieku. Ēzelis no Donbasa tagad dzīvo netālu no jūras, viņam ir individuāli apartamenti. Tā kā viņš kategoriski atteicās iet tajos pa durvīm, ēkas sienā speciāli tika izgrauts caurums.
Haimars, kurš palīdzēja Ukrainas militārpersonām iznīcināt ienaidnieku un veda munīciju uz frontes līniju, jau uzaudzējis skaistas krēpes. Tagad ir plānots arī pedikīrs un līgavas jau stājas rindā.