Esam apkopojuši ekspertu skaidrojumus par to, ar ko atšķiras “izlūkošana ar kauju”, “pretuzbrukums” un “uzbrukums”, kā arī viedokļus par to, kas īsti notiek kaujas laukā.
Pēc karadarbības pastiprināšanās Zaporižjes reģionā daži Rietumu mediji Ukrainas ofensīvu sāka saukt par “izlūkošana ar kauju”. Piemēram, CNN, atsaucoties uz vārdā nenosauktu Ukrainas komandieri, rakstīja, ka “Ukraina nav sākusi lielu ofensīvu, lai atgrieztu savas teritorijas”.
“Vietējais ukraiņu komandieris, kas vadīja karaspēku pa to pašu frontes līniju (Zaporižjes reģionā), noraidīja pieņēmumu, ka Ukraina ir sākusi savu lielo mēģinājumu atgūt teritoriju. Tā vietā komandieris triecienus raksturoja kā “izlūkošana ar kauju” – operāciju, kuru mērķis ir pārbaudīt ienaidnieka aizsardzības vājās vietas un pārbaudīt tā kaujas spējas,” teikts rakstā.
Ko nozīmē “izlūkošana ar kauju”?
“Atšķirība starp pretuzbrukumu un izlūkošanu ar kauju ir šajā gadījumā izmantoto spēku un līdzekļu skaitā. Pēc provizoriskiem aprēķiniem, Ukrainas bruņotie spēki kopumā ir izveidojuši aptuveni 25 brigādes, un šobrīd, pamatojoties uz datiem no atklātiem avotiem, kaujās ir iesaistītas apmēram 5.- 6 brigādes, tāpēc pareizāk būtu teikt, ka šobrīd notiek viens no pretuzbrukuma posmiem,” pastāstīja militārais analītiķis Mihailo Žirohovs .
Pēc eksperta domām, lielākā daļa no partneru Ukrainai piegādātās tehnikas kaujas laukā vēl nav izmantota.
“Izlūkošana ar kauju ir termins no Otrā pasaules kara. Šobrīd notiekošo es sauktu par sagatavošanās posmu, bet ne izlūkošana ar kauju, šis termins jau ir novecojis un militārajā zinātnē netiek lietots,” turpina Žirohovs.
Viņš atzīmē arī, ka nav skaidru kritēriju, kā tieši jāizskatās lielai ofensīvai, tāpēc visi izteikumi par šo tēmu, kas nenāk no Ukrainas amatpersonām, ir tikai pieņēmumi.
Militārais eksperts Pavlo Narožnijs savukārt uzskata, ka pats jēdziens “pretuzbrukums” tiek interpretēts nepareizi.
“Pretuzbrukums notiek, kad karaspēks dod pretuzbrukumu ienaidniekam, kurš ir uzbrucis un vēl nav paspējis nostiprināties pozīcijās. Tāpēc tagad ir nevis pretuzbrukums, bet uzbrukums. Tas ir galvenais, kas jāsaprot,” saka Narožnijs un uzsver, ko runāt par izlūkošana ar kauju tagad arī ir nepareizi.