Loma Linda ir pilsēta ASV Kalifornijas štatā, ko dēvē arī par vienu no pasaules “zilajām zonām”. Vienkāršāk izsakoties, tie ir apgabali, kuros cilvēki dzīvo ilgāk un paliek veselāki līdz sirmam vecumam, raksta IFLScience .
Iepriekšējie pētījumi jau pierādījuši, ka iedzīvotāji šeit ir veselīgāki un dzīvo ilgāk nekā vidēji ASV. Turklāt Loma Linda arī iepriekš tika atzīta par vienu no 5 spilgtākajiem ilgmūžības piemēriem visā pasaulē. Kāds ir šādu pilsētu noslēpums?
Zemes ”zilo zonu” koncepciju izveidoja žurnālists un rakstnieks Dens Butners. Kopumā viņš nosauca piecas īpašas zonas, kas izkaisītas visā pasaulē un kurām raksturīga izcila ilgmūžība. Tostarp:
Okinava, Japāna;
Sardīnija, Itālija;
Nikoja, Kostarika;
Ikaria, Grieķija;
Loma Linda, ASV.
Loma Linda īpatnība ir tāda, ka šeit dzīvo tikai 9000 cilvēku, kuru vidējais dzīves ilgums ir par 10 gadiem augstāks nekā vidēji valstī. Pētījumi liecina, ka Loma Lindas vīrieši dzīvo līdz 89 gadiem, bet sievietes līdz 91.
Pētnieki uzskata, ka ir vairāki galvenie faktori, kas ietekmē vietējo iedzīvotāju ilgmūžību. Tomēr viens no galvenajiem ir diēta. Loma Lindas iedzīvotāju uzturs ir saistīts ar reģiona ticību, jo Septītās dienas adventisti kā dzīvesveidu popularizē augu izcelsmes ēšanu, vingrošanu, socializāciju un stresa mazināšanu.
Iepriekšējā pētījumā, ko veica Stenfordas universitātes komanda, pētnieki atklāja, ka tikai divus mēnešus ilga augu izcelsmes diēta var ievērojami uzlabot jūsu veselību. Toreiz komanda teica, ka lielākā daļa cilvēku uz Zemes varētu gūt labumu no pārejas uz vegānu diētu, lai uzlabotu savu veselību un pagarinātu savu dzīvi.
Savā pētījumā Butners arī atklāja, ka viens no galvenajiem uztura faktoriem visās Zilajās zonās ir pupiņas – pētnieks stāsta, ka visos šajos reģionos vietējie iedzīvotāji apēd vismaz vienu tasi pupiņu dienā. Rezultātā pētnieks izteica domu, ka pupiņas, iespējams, ir kaut kas līdzīgs superproduktam mūsdienu pasaulē.
Izpētījis visas 5 pasaules “zilās zonas”, Butners nonāca pie secinājuma, ka patiesībā nav “universālas ilgmūžības zāles”. Visos atsevišķos reģionos bija daudz sīkumu, no kuriem katrs ietekmēja cilvēku paredzamo dzīves ilgumu un veselību. Bet interesanti, ka visas šīs mazās lietas bija vienādas cilvēkiem dažādās pasaules daļās.