Jaunā gada pirmajās piecās nedēļās Saule jau ir radījusi divus pēdējos gados lielākos uzliesmojumus.
Eksperti neizslēdz jaunu lielu sprādzienu rašanos uz Saules, tostarp Zemes virziena tuvumā. Spēcīgi ģeomagnētiski traucējumi iespējami arī nākamās nedēļas pirmajā pusē vai pat šīs nedēļas beigās.
Piektdien, 9. februārī, uz Saules tika fiksēts spēcīgs augstākās klases uzliesmojums. Kā noskaidroja Saules astronomijas laboratorijas speciālisti, runa ir par X3.3 līmeņa uzliesmojumu. Tas notika vakar, aptuveni pulksten 15:00 pēc Latvijas laika un ilga 38 minūtes.
Rets notikums
Zinātnieki norādīja, ka šis notikums ir otrs spēcīgākais uzliesmojums uz Saules kopš 2017. gada. Tas notika Saules tālākajā pusē, reģionā, kas atrodas aiz Saules malas. Tajā pašā laikā uzliesmojuma ietekmi uz Zemi aizsargāja pats Saules disks. Pēc ekspertu domām, šī ir ārkārtīgi reta parādība, kas šajā gadījumā nākusi par labu Zemei.
“Tā kā daļu no uzliesmojuma enerģijas absorbēja Saules mala, uzliesmojuma pilnais stiprums gandrīz noteikti bija lielāks par izmērīto X3,3 magnitūdu, taču to nevar droši noteikt. Taču neatkarīgi no uzliesmojuma faktiskā rezultāta tā ģeoefektivitāte ar šādu stāvokli var būt tikai nulle,” norāda eksperti.
Kā skaidro eksperti, iepriekšējais spēcīgais notikums – X5.0 līmeņa uzliesmojums – notika naktī uz 2024. gada 1. janvāri. Tādējādi jaunā gada pirmajās piecās nedēļās Saule jau ir radījusi divus pēdējos gados lielākos uzliesmojumus.
Vai tas ietekmēs Zemi?
Eksperti piebilda, ka, neskatoties uz jaudu, šī uzliesmojuma ietekme uz Zemi ir praktiski izslēgta.
Tomēr, raksta medijs Vermilion , uzliesmojums radīja īslaicīgus traucējumus radiostaciju darbībā virs Atlantijas okeāna dienvidu daļas. Jo īpaši tika atspējoti globālie sakari frekvencēs zem 5 MHz. Galvenokārt cieta Āfrika, Dienvidamerika un Dienvidatlantijas valstis.
Uzliesmojumu varētu pavadīt koronālās masas izmešana, tas ir, materiāla izmešana no Saules vainaga, kas, mijiedarbojoties ar Zemes magnētisko lauku, var izraisīt intensīvu polārblāzmu, norāda medijs, piebilstot, ka, tā kā uzliesmojums notika uz “slēptās” Saules puses, tas netrāpīs tieši Zemei.
Kā norādījusi NASA, spēcīgas koronālās masas izsviedes pašlaik ir vērstas nevis uz Zemi, bet gan uz Merkuru, Venēru un Marsu.
Spēcīgs, bet ne vienīgais
Kā paziņoja Saules astronomijas laboratorijas pārstāvji, līdz ar X līmeņa uzliesmojumu tika reģistrēts arī cits, vājāks uzliesmojums (domājams, M līmenis). Tas notika tieši Saules diska centrā.
Šī parādība, kā atzīmē eksperti, ir nedaudz mulsinājusi pasaules datu centrus; daži no tiem joprojām satur pretrunīgu informāciju par to, kurā apgabalā notika spēcīgais sprādziens. Tas faktiski notika Saules malā, nevis centrā.
Tomēr eksperti atgādināja, ka Saule šobrīd atrodas “ārkārtīgi aktīvā” stāvoklī. Eksperti neizslēdz jaunu lielu sprādzienu rašanos, tostarp Zemes virziena tuvumā.
Turklāt, pēc aprēķiniem, spēcīgi ģeomagnētiski traucējumi iespējami nākamās nedēļas pirmajā pusē vai pat šīs nedēļas beigās.
Iepriekš EKA Kosmosa laikapstākļu koordinācijas centra eksperti paziņoja, ka Saule šobrīd tuvojas augstākajam aktivitātes līmenim 11 gadu ilgā saules cikla laikā. Taču precīzi noteikt, kad Saules maksimums iestāsies, zinātnieki varēs tikai septiņus mēnešus pēc tā iestāšanās.