Ukrainas bruņotie spēki turpina ofensīvu vairākos virzienos vienlaikus.
Dienvidos ienaidnieks ir iespiests starp aizsardzības spēkiem un labo krastu. Belogorivka pie Lisičanskas Luhanskas apgabalā ir pilnībā atbrīvota no Krievijas iebrucējiem. Iespējams, tāpēc Kremlis nolēma izņemt no piedurknes savu nolietoto ierakstu par steidzamu referendumu Luhanskas apgabalā, lai to pasludinātu par Krievijas teritoriju.
Krievija mēģināja īstenot tādu pašu shēmu Hersonas un Harkivas apgabalos. Kā tas viss beidzās, pasaule redz labi – graujošu sakāvi un krievu karavīru straumes no kaujas lauka. Saskaņā ar Amerikas kara pētījumu institūta datiem, tuvāko nedēļu laikā Ukrainas bruņotie spēki, iespējams, varēs atbrīvot Hersonu un visu Dņepras labo krastu.
Nu Kremlī runā, ka viss notiek pēc plāna, un krievu propagandisti jau ir vienojušies, ka patiesībā Harkivas apgabalā tā bija Maskavas uzvara, nevis sakāve. Varbūt tāpēc viņi turpina graut Ukrainas kritisko infrastruktūru, ar Iskander trāpot Dienvidukrainas atomelektrostacijai .
Lai saprastu, ko sagaidīt frontē, kur ienaidnieka aizsardzība joprojām sabruks un kāpēc ASV nopietni uztver Putina kodoldraudus, mediji intervēja atvaļināto brigādes ģenerāli Kevinu Raienu, Hārvardas Kenedija skolas Belfera centra vecāko līdzstrādnieku.
Pēc amerikāņu brigādes ģenerāļa domām, ukraiņu panākumi Harkivas apgabalā mums liecina par divām svarīgām lietām.
Pirmkārt, Ukrainas sauszemes spēki spēj ne tikai veiksmīgi veikt aizsardzības operācijas, bet arī uzbrukuma operācijas, kurās nepieciešami dažādi spēki un prasmes. Tas padara Ukrainas solījumu izraidīt Krievijas karaspēku daudz reālāku.
Otrkārt, Ukrainas panākumi Harkivā apstiprina Rietumu vērtējumus, ka karš ir pasliktinājis Krievijas sauszemes spēku kvalitāti un kvantitāti.
“Nākamās kaujas šajā karā, diemžēl, būs vairāk līdzīgas tām, kas notiek pie Hersonas, nevis tām, kam bijām liecinieki Harkivas apgabalā, tās būs lēnākas un asiņainākas. Krievijas karaspēks ir koncentrēts Donbasā un dienvidos. “DTR”/”LTR” kaujinieki cīnīsies “savā” teritorijā, savukārt Putins publiski paziņojis, ka Donbass un Krima ir viņa “speciālās militārās operācijas” prioritātes, uzskata Kevins Raiens.
Pēc amerikāņu ģenerāļa domām, daudzi mainīgie lielumi ietekmē to, cik ilgi šis karš turpinās un kā tas beidzas.
“Krievija cenšas atrisināt problēmu, ka trūkst apmācītu līgumkaravīru kaujas operācijām. Ukrainai vajadzētu palielināt kaujas spēku, palielinot personālu un ekipējumu. Pasākumam jāsaglabā un jāpalielina atbalsts Ukrainai. Un, galvenais, ir jāizslēdz kodolieroču izmantošana. Daļu šo mainīgos lielumu Ukraina var ietekmēt, bet dažus no tiem tā nevar,” uzskata Kevins Raiens.
Visticamāk, amerikāņu ģenerālis ar to domāja risku, ka Putins izmantos kodolieročus. Varbūt tāpēc ASV prezidents Džo Baidens vērsās pie Putina:
“Nedariet. Nedariet to. Nedariet to. Jūs mainīsit kara seju atšķirībā no jebkā kopš Otrā pasaules kara.”
Rezumējot, Kevins Raiens atzīmē: prezidents Zelenskis teica, ka Ukrainai kaujas laukā ir jāuzvar Krievija.
“Bet viņš arī teicis, ka šo karu var beigt tikai sarunu ceļā. Kad sākās šis karš, šķita, ka tikai Putins izlemj, kad sarunas sāksies. Taču šodien šādu lēmumu var pieņemt arī prezidents Zelenskis. Un kaut kādā veidā lēmums pienāks.” – rezumēja amerikāņu ģenerālis.