Pārmeklējot Krievijas miljardiera Ališera Usmanova villu pie Tegernzē ezera Bavārijā, policija atrada četras Faberžē olas. Eksperti tagad nosaka to autentiskumu, vēsta Der Spiegel.
Rotaslietas, ja tās atzīs par īstām, ir ārkārtīgi vērtīgas, raksta laikraksts. Tomēr to precīzu vērtību ir grūti nosaukt to retuma dēļ. Pēc dažādām aplēsēm, viena ola var maksāt no 8 līdz 30 miljoniem ASV dolāru. 2007. gadā “Rotšilda” ola, kas ražota 1902. gadā, tika pārdota par 18,5 miljoniem ASV dolāru .
Kratīšanas 24 Usmanova villās notikušas naudas atmazgāšanas lietas ietvaros. Miljardieris tiek turēts aizdomās arī par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Viņa biznesa ietvaros izmeklētāji strādā Bavārijas, Bādenes-Virtembergas, Šlēsvigas-Holšteinas federālajās zemēs, kā arī Hamburgā.
Usmanovs ir iekļauts ES, ASV un Apvienotās Karalistes sankciju sarakstos. “2022. gada 28. februārī es kļuvu par ES sankciju mērķi. Uzskatu šo lēmumu par netaisnīgu, un pamats sankcijām ir safabricētas un nepamatotas apsūdzības, kas aizskar manu godu, cieņu un biznesa reputāciju,” sacīja Usmanovs. Aprīlī viņš pārsūdzēja sankcijas Eiropas tiesā.
Jūlijā ASV varas iestādes atklāja vēl vienu Faberžē olu uz Krievijas oligarha arestētās jahtas. Mediji ziņoja, ka runa ir par jahtu Amadea, kas atkuģojusi no Fidži, kas saistīta ar senatoru Suleimanu Kerimovu.
Monako sacīja, ka gadījumā, ola ar dārgakmeņiem tiks atzīta kā autentiska, tā būs viena no nedaudzajām pasaulē, un tās vērtība būs miljoniem dolāru. ASV ģenerālprokurora vietniece Liza Monako sacīja, ka atbalsta ideju konfiscēt peļņu no arestētajiem aktīviem, iespējams, lai nosūtītu palīdzību Ukrainai. ASV Kongresam jau ir lūgtas pilnvaras to darīt.
Juvelieris Karls Faberžē izgatavoja vērtīgus olu formas suvenīrus no 1885. līdz 1917. gadam. Viņa darbs ir saistīts ar slavenāko klientu – Krievijas imperatora māju. 1885. gadā imperators Aleksandrs III uzdeva juvelierim vienu no tām izgatavot kā dāvanu savai sievai Marijai. Tā kļuva par tradīciju turpmākajām trīs desmitgadēm. Faberžē imperatora ģimenei radīja tikai 50 olas, un ne visas no tām ir saglabājušās līdz mūsdienām.