Vakcinācijas pēdējo 50 gadu laikā ir izglābušas 154 miljonus bērnu un pieaugušo dzīvību. Tas ir sešas dzīvības minūtē, liecina UNICEF, Pasaules Veselības organizācijas PVO, Gavi Vakcīnu alianses, Bila un Melindas Geitsu fonda (BMGF) analīze
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) globālajai rutīnas vakcinācijas programmai šogad aprit 50 gadi. Šajā gadadienā PVO, ANO bērnu tiesību organizācija UNICEF, BMGF fonds un Gavi, valsts un privātā partnerība, lai palielinātu piekļuvi vakcīnām nabadzīgās valstīs, secināja, ka vakcinācijas šajā periodā izglāba aptuveni 154 miljonus dzīvību. Tas padara vakcīnas par “vissvarīgāko veselības iejaukšanos jebkad”, teikts UNICEF paziņojumā presei.
Masalu vakcīna vien izraisīja par aptuveni 94 miljoniem mazāk nāves gadījumu. Visā pasaulē vakcinācijas programma ir samazinājusi zīdaiņu mirstību par 42 procentiem un izglābusi 101 miljonu mazuļu. Vislielākais bērnu mirstības samazinājums ir vērojams Āfrikā.
Turklāt, pateicoties vakcīnām, vairāk cilvēku dzīvo pie labas veselības, izvairoties no medicīniskiem sarežģījumiem, piemēram, poliomielīta izraisītas paralīzes. Pēc UNICEF domām, analīze tādējādi pierāda, ka “vakcinācijai ir izšķiroša nozīme bērnu un citu neaizsargātu grupu aizsardzībā, ievērojami samazinot nopietnu slimību risku un palīdzot novērst bīstamu infekcijas slimību izplatīšanos”.
Tā kā pētījums aptver tikai vakcinācijas ietekmi uz veselību pret 14 slimībām, vakcinācijas dēļ izglābto dzīvību skaits ir piesardzīgs aprēķins, nevis pilnīgs vakcīnu dzīvības glābšanas ietekmes uzskats. Sabiedrības, ekonomikas vai izglītības ietekme uz veselību un labklājību 50 gadu laikā ir veicinājusi arī turpmāku mirstības samazināšanos. Mūsdienās ir vakcīnas, kas aizsargā pret vairāk nekā 30 dzīvībai bīstamām slimībām.
Kopš Covid pandēmijas daudzās valstīs ir mazinājusies uzticība bērnu vakcīnām. Saskaņā ar 2023. gada UNICEF ziņojumu dažās valstīs ir bijis pat samazinājums par 44 procentpunktiem. No 2019. līdz 2021. gadam vakcinācijas rādītāji samazinājās 112 valstīs. Rezultātā masalu gadījumu skaits 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājās vairāk nekā divas reizes. Turklāt no 2019. līdz 2021. gadam poliomielīta paralizēto bērnu skaits palielinājās astoņas reizes, salīdzinot ar trīs gadiem iepriekš.