Ukrainas bruņotie spēki atbrīvojuši 113 kvadrātkilometrus valsts dienvidos. Vai šī ir izlūkošana ar kauju, vai pilnvērtīga ofensīva? Uz šo un citiem jautājumiem atbildes sniedza Krievijas un Ukrainas kara veterāns, Ukrainas Bruņoto spēku rezerves majors Oleksijs Hetmans.
“Tā bija Ukrainas ofensīvas pirmā daļa. Mums nebija nepieciešams veikt izlūkošanu ar kauju. Mums bija pietiekami daudz izlūkinformācijas. Mēs skaidri zinājām, kuras krievu vienības atrodas tajā frontes līnijā, vienību numurus, kas ir to komandieri. Tika sastādīti pat brigāžu, pulku, bataljonu un pat rotu komandieru psiholoģiskie portreti.
Es atkārtoju, šī bija mūsu ofensīvas pirmā daļa, kurai vajadzēja izskatīties šādi. Mums bija jāvirzās uz priekšu dažās pozīcijās, jāieņem tās, lai vēlāk no tām veiktu masīvākas uzbrukuma operācijas.
Mēs izvietojām 25% no spēkiem, kurus plānojām izmantot šo uzbrukuma operāciju laikā. Tagad, visticamāk, būs pauze uz vairākām dienām. Mēs nostiprināsimies šajās pozīcijās, lai turpinātu ofensīvu.
Šādi izskatās lielās ofensīvas operācijas. Tas nav ātrs trieciens, kā vietējās pretuzbrukuma operācijas laikā.
Cik labi krieviem izdevās sagatavoties Ukrainas ofensīvai?
Jā, viņi ir labi sagatavoti. Viņi izveidoja nocietinājumus, fortifikācijas būves, mīnēja visu, ko varēja, ievilka tur 90% savas rezerves. Tagad mēs esam izvietojuši 25% savu spēku, un viņi aizsardzībā ir izvietojuši 90% savas rezerves. Tāpēc viņi gatavojās labi, bet mēs zinājām par viņu gatavošanas metodēm.
Tagad mēs redzam, ka viņi ir aktīvāki nekā pirms sāka izmantot aviāciju un ļoti aktīvi izmanto elektroniskās karadarbības līdzekļus.
Mēs uzbrūkam mazās grupās, kas ļoti labi mijiedarbojas savā starpā. Katra maza vienība zina, kur visi atrodas: pa kreisi, pa labi, priekšā, aizmugurē. Viņi redz kaujas attēlu reāllaikā un var ātri pieņemt lēmumus. Mazo vienību komandieriem ir tiesības patstāvīgi pieņemt taktiskus lēmumus kaujas laukā, nesaskaņojot tos ar augstāko pavēlniecību. Protams, nepārsniedzot kopējās stratēģijas darbības jomu. Šeit viņi ar elektronisko karu cenšas traucēt mūsu komunikācijas iespējām, taču mēs to sapratām un ņemsim vērā nākamajā ofensīvas posmā.
Kādas jūs redzat galvenās Ukrainas militārpersonu priekšrocības šajā ofensīvā?
Mums nav nekādu priekšrocību tehnikas un dzīvā spēka apjomā. Taču no mūsu sabiedrotajiem saņemtā tehnika ir kvalitatīvi labāka par krievu. Priekšrocības dod arī mūsu karavīru spēja cīnīties un mūsdienīga taktika ofensīvas organizēšanā, aizsardzībā un viss, kas tiek izmantots karā. Mūsu cīnītāji ir apmācīti šajā taktikā un pareizi to izmanto.
Kādus scenārijus jūs redzat?
Acīmredzot mums ir jāizlaužas cauri Krievijas aizsardzības līnijai vienā vai vairākās vietās. Karadarbības kartē mēs redzam, ka lielākā daļa krievu atrodas frontes līnijas tuvumā. Dažus kilometrus no frontes līnijas atrodas viņu atstātās mazās krievu rezerves. Galu galā, es atkārtoju, viņi jau ir izmantojuši 90%. Izlauzušies cauri frontes līnijai, mēs ieejam operatīvajā telpā un varam pārvietoties daudz ātrāk.
Mēs varam iet uz aizmuguri pie tiem, kuri joprojām notur aizsardzību priekšējā līnijā. Tā mūsu ofensīva var izskatīties ļoti globāli un stratēģiski, bet tālāk bez detaļām.