Ukraina ir iemācījusies uzbrukt militāriem mērķiem dziļi Krievijas teritorijā, kur līdz šim, kā tika uzskatīts, ar pieejamajiem ieroču veidiem nevarēja piekļūt. Tas maina spēku samēru stratēģiskajā konfrontācijā, jo Krievija vairs nevar justies droši, norāda militārie eksperti.
Pirmdien bezpilota lidaparāti uzbruka lidlaukiem Engels-1 Saratovas apgabalā un Djagilevo Rjazaņas apgabalā, paziņoja Krievijas Aizsardzības ministrija. Pēc viņu teiktā, sprādziens Engelsā “sabojāja divu lidmašīnu korpusu apšuvumu”, citā lidlaukā trīs karavīri gājuši bojā un četri ievainoti. Tikmēr Engels-1 atrodas vairāk nekā 750 km attālumā no Ukrainas robežas, Djagilevo ir mazāk nekā 600 km attālumā.
Tādos attālumos līdz šim nav spējis lidot neviens bezpilota lidaparāts, ko izmantoja Ukrainas bruņotie spēki. Bet tas vēl nav viss. Vismaz vienā no diviem gadījumiem trieciens tika veikts ar specvienību palīdzību, kas atradās netālu no lidlauka un palīdzēja novadīt bezpilota lidaparātus līdz mērķim, laikrakstam The New York Times (NYT) pastāstīja augsta ranga Ukrainas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. .
Rietumvalstis atsakās piegādāt Ukrainai tāla darbības rādiusa ieročus, kas spēj dot triecienu Krievijas teritorijai. Vašingtona to skaidro ar nevēlēšanos nonākt NATO un Krievijas tiešas konfrontācijas situācijā. Taču oktobrī valsts uzņēmums Ukroboronprom paziņoja, ka pabeidz bezpilota lidaparāta izstrādi, kas spēj pārvadāt 75 kg smagu kaujas lādiņu līdz 1000 km attālumam. Tā testi ir pabeigti, Ukroboronprom pārstāve Natālija Sada svētdien sacīja: “Mēs ceram, ka varēsim to pārbaudīt kaujas apstākļos.”
Uzbrukumi lidlaukiem, no kuriem, kā apgalvo Ukrainas varas iestādes, paceļas Krievijas bumbvedēji, lai veiktu triecienus enerģētikas un civilajiem mērķiem, ir vēl viens piemērs tam, kā ukraiņi militārā konfrontācijā izmanto dronus un atjautību. Septembra sākumā pirms pretuzbrukuma Harkivas apgabalā izlūkošanas drons izlidoja starp diviem Krievijas signālu traucētājiem uz robežas ar Ukrainu, pagriezās uz ziemeļiem un lidoja pāri Belgorodas apgabalam, rakstīja The Washington Post (WaPo) ar atsauci uz Ukrainas pārstāvju stāstiem. Laikraksts saņēma arī piekļuvi ukraiņu uzņemtajiem videomateriāliem. Drons atrada Krievijas dronu bāzi, vienā no kadriem uz lauka pie mājas redzams Orlan-10. Sekojot izlūkošanas dronam, trieciendrons tādā pašā veidā sasniedza bāzi un uzbruka tai. Tas palīdzēja ukraiņiem atņemt Krievijas karaspēkam “acis” un noslēpt gatavošanos pretuzbrukumam, raksta WaPo.
Pēc triecieniem stratēģiskajos lidlaukos, Kijiva, kā ierasts, ieņēmusi neviennozīmīgu nostāju: tā oficiāli nav uzņēmusies atbildību par uzbrukumiem, taču amatpersonu komentāri nerada šaubas, ka Ukraina atrod veidus, kā trāpīt mērķiem Krimā un jūras spēku kuģiem Sevastopolē. ar jūras dronu palīdzību, arī pa Krimas tiltu.
Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks tviterī rakstīja: ”Zeme ir apaļa.… Ja kaut kas tiek palaists citu valstu gaisa telpā, tad agrāk vai vēlāk neidentificēti lidojoši objekti atgriezīsies izlidošanas punktā”.
Līderi Kijivā cenšas saglabāt minimālu nolieguma līmeni, lai noraidītu triecienus Krievijas teritorijā, taču nav šaubu, ka viņi turpinās tos veikt, sacīja Džeimss Stavridis, bijušais NATO sabiedroto spēku virspavēlnieks Eiropā un Flečera skolas goda rektors. tiesību un diplomātijas zinātne Tufts universitātē:
Ukraiņi ir dusmīgi līdz vājprātam un vairs negrasās šos raķešu triecienus savā teritorijā paciest – ja vien viņiem būs iespēja sasniegt Krievijas militāros mērķus. No viņu viedokļa nav ko zaudēt. Krievijā jau notiek pilna mēroga karš, un, izņemot kodolieročus (līnija, kuru pat Putins, iespējams, neuzdrošinās pārkāpt), Kremlim šajā spēlē īsti vairs nav atlikušas kaujas kārtis.
Pat ja pēdējie triecieni būtu paredzēti tikai ukraiņu spēju demonstrēšanai, tie var pāriet uz nopietnākām akcijām, taču trāpīs tikai militāriem mērķiem – lai atšķirtos no Krievijas, kas skar civiliedzīvotājus, savā slejā Bloomberg rakstīja Stavridis. Viņaprāt, bezpilota lidaparātu uzbrukumiem Krievijas militārajiem lidlaukiem, tāpat kā pirmajam amerikāņu gaisa uzlidojumam Tokijai 1942. gada aprīlī, ir svarīga simboliska nozīme, demonstrējot Krievijas iedzīvotājiem, ka neievainojamu vietu nav. “Tas varētu palīdzēt parastajiem krieviem redzēt pieaugošās izmaksas tam, ko vislabāk varētu raksturot kā “Putina egokaru”,” sacīja Stavridis.
Uzbrukumi mērķi dziļi Krievijas teritorijā liecina, ka, karam turpinoties, pieaugs arī izmaksas, ka ne tikai Ukraina ir neaizsargāta pret bezpilota lidaparātiem un tāla darbības rādiusa raķetēm, bet arī Krievija, piekrīt Eiropas un Krievijas eksperts Makss Bergmans no Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra. “Tas nāk par labu Kijivai, jo, kad un ja abas valstis apsēdīsies pie sarunu galda, Ukrainai būs ko piedāvāt kā trumpi – apņemšanos pārtraukt triecienus Krievijas teritorijā,” viņš sacīja NYT.