Rietumu mēģinājumi pārliecināt Ukrainu risināt sarunas ar Maskavu pēc vairākām nozīmīgām Kijevas militārajām uzvarām ir “dīvaini” un līdzinās kapitulācijas lūgumam, aģentūrai AFP sacīja Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks
“Kad jums ir iniciatīva kaujas laukā, ir nedaudz dīvaini saņemt tādus priekšlikumus kā: “Jūs tik un tā nevarēsiet visu izdarīt ar militāriem līdzekļiem, jums ir jāvienojas,” sacīja prezidenta Zelenska padomnieks Mihailo Podoļaks.
Tas nozīmētu, ka valstij, “kas atgūst savas teritorijas, ir jāpakāpjas valstij, kas zaudē,” viņš piebilda intervijā aģentūrai AFP savā birojā Prezidenta biroja ēkā Kijivā.
ASV mediji nesen ziņoja, ka dažas augsta ranga amatpersonas sāk mudināt Ukrainu apsvērt sarunas, kuras Zelenskis līdz šim ir noraidījis bez iepriekšējas Krievijas spēku izvešanas no visas Ukrainas teritorijas.
“Ir jābūt savstarpējai atzīšanai, ka militārā uzvara, iespējams, šī vārda patiesajā nozīmē, iespējams, nav sasniedzama ar militāriem līdzekļiem,” šomēnes sacīja ASV augstākais ģenerālis Marks Millijs, lēšot, ka pastāv “iespējas logs sarunām”. .
Pēc Podoļaka teiktā, Maskava nav izteikusi Kijivai “nekādu tiešu priekšlikumu” miera sarunām, dodot priekšroku to pārraidīšanai ar starpnieku starpniecību un pat izvirzot pamiera iespējamību.
Sarunām “nav jēgas”
Kijiva šādas runas uzskata par vienkāršu Kremļa manevru, lai iegūtu atelpu un sagatavotu jaunu ofensīvu.
“Krievija nevēlas sarunas. Krievija veic komunikācijas kampaņu ar nosaukumu “sarunas”,” sacīja Ukrainas prezidenta padomnieks.
“Tas vienkārši apstāsies uz laiku. Tikmēr tas Krievijai ļaus apmācīt savus mobilizētos spēkus, atrast papildu ieročus un nostiprināt savas pozīcijas,” viņš brīdināja.
Neraugoties uz Krievijas smagajām militārajām sakāvēm pēdējo nedēļu laikā, tostarp Ukrainai atgūstot svarīgāko dienvidu pilsētu Hersonu, prezidents Vladimirs Putins joprojām uzskata, ka “viņš var iznīcināt Ukrainu, tā ir viņa apsēstība”, tāpēc sarunām ar viņu “nav jēgas”, iebilda Podoļaks.
Viņš uzstāja, ka Rietumi nevar izdarīt spiedienu uz Ukrainu sarunās.
“Mūsu partneri joprojām domā, ka ir iespējams atgriezties pirmskara laikmetā, kad Krievija ir uzticams partneris.”
Pēc masveida Krievijas izvešanas no Kijivas apgabala martā, pēc tam no Harkivas apgabala ziemeļaustrumos septembrī, Hersonas atbrīvošana šomēnes, iezīmējas “fundamentāls” pagrieziena punkts konfliktā, uzskata Podoljaks.
Militāro uzvaru virknes mudināta, Ukraina nevar “atļauties nekādu pārtraukumu” savā pretuzbrukumā, neskatoties uz ziemas aukstuma un sniega iestāšanos, kas situāciju uz vietas apgrūtina.
“Šodien pat neliela pauze tikai palielinātu Ukrainas ciestos zaudējumus,” sacīja amatpersona.
Lielāka darbības rādiusa raķetes
Maskava nedēļām ilgi ir apšaudījusi valsts enerģētikas infrastruktūru, iegremdējot miljoniem māju tumsā.
Zapoorižjas reģions Ukrainas dienvidos un Luhanskas reģions austrumos tagad ir armijas “galvenie virzieni”, sacīja Podoļaks, vienlaikus atsakoties spekulēt par militāras operācijas iespējamību, lai atkarotu Krimas pussalu, kuru Maskava anektēja vēl 2014.gadā.
Ukrainas varas iestādes aicina palielināt Rietumu ieroču piegādes, kas ir “ļoti svarīgi” ziemā,” viņš piebilda.
Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks sestdien izmantoja savu pirmo vizīti Kijevā, lai piedāvātu jaunu lielu pretgaisa aizsardzības paketi, tostarp 125 pretgaisa aizsardzības ieročus.
“Mums joprojām ir nepieciešami 150 līdz 200 tanki, apmēram 300 bruņumašīnas”, simts artilērijas sistēmas, 50-70 daudzkārtējās raķešu palaišanas sistēmas, tostarp lielās amerikāņu HIMARS sistēmas, no kurām Ukrainai jau ir vairākas vienības, kā arī “10 līdz 15 anti-lidmašīnu aizsardzības sistēmas, lai aizvērtu debesis,” sacīja Podoļaks.
Viņš arī minēja ASV ATACMS raķetes, kuru darbības rādiuss ir 300 kilometri. Šobrīd Ukrainai pieejamo ieroču darbības rādiuss knapi pārsniedz 80 kilometrus.
Podoļakam šādas raķetes “tuvinātu kara beigas”, ļaujot Ukrainai “iznīcināt lielas Krievijas militārās noliktavas”, kas atrodas dziļi okupētos apgabalos, kuri pašlaik nav pieejami.
Kijivai “nav nepieciešams” uzbrukt militāriem objektiem Krievijas iekšienē, sacīja padomnieks.
“Karš beigsies, kad mēs atgūsim kontroli pār savām robežām un kad Krievija baidīsies no Ukrainas.”