Daudzi militārie eksperti par Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukuma sākuma datumu dēvē 4. jūniju: tad kaujas laukā pirmo reizi tika pamanīti kaujas mašīnas Bradley un vācu tanki Leopard. Trīs mēnešus vēlāk daudzi novērotāji un analītiķi raugās uz Ukrainas bruņoto spēku rezultātiem ar atturīgu optimismu, kas parādījās pēc ilgi gaidītā pirmās Krievijas aizsardzības līnijas izrāviena.
Līdz vasaras beigām izziņotā piekļuve Krimai un Azovas jūrai netika sasniegta, un šķiet, ka Ukrainas armija kopumā nav tikusi tuvu šiem mērķiem. Tomēr militārie eksperti un pētnieki uzskata, ka vēl ir pāragri pielikt punktu Ukrainas pretuzbrukumam: tuvāko nedēļu laikā daudz kas var mainīties. Esam apkopojuši pašreizējos rezultātus un analītiķu vērtējumus.
Vai pēc neveiksmīgā pretuzbrukuma sākuma Ukrainas bruņoto spēku taktika ir mainījusies?
Pirmajās Ukrainas bruņoto spēku ofensīvas dienās viss nenotika saskaņā ar plānu – tam piekrīt gandrīz visi militārie eksperti, tostarp amerikāņu analītiķis Maikls Kofmans, kurš pats pagājušajā gadā vairākas reizes devās uz Ukrainu, lai izpētītu karadarbības gaitu. Mēģinot izlauzties cauri Krievijas aizsardzībai ar bruņu kolonnām un jau pirmajās dienās zaudējot lielu daudzumu no Rietumiem piegādātās tehnikas, Ukrainas armija mainīja taktiku un atgriezās izsīkuma karā.
Ukrainas bruņotie spēki sāka izmantot priekšrocības artilērijā, vājinot Krievijas pozīcijas, pēc tam pārgāja uz uzbrukumiem nelielās grupās un, ja tas izdevās, attīstīja tos ar mehanizēto vienību palīdzību. Militārais pētnieks Kirils Mihailovs runāja arī par taktikas maiņu par labu vietējām izsīkuma kaujām . “Kopumā pretuzbrukums palika salīdzinoši maza mēroga, koncentrējoties diezgan šauri uz dažām frontēm,” apstiprina Kofmans.
Kas notiek dažādos frontes virzienos?
Orihivas virziens Zaporižjas reģionā (Orihiva, Rabotino, Novoprokopovka, Tokmaka)
31. augustā kļuva zināms, ka Ukrainas bruņotie spēki ir izlauzušies cauri pirmajai Krievijas aizsardzības līnijai pie Verbovoje ciema. Ukrainas armija sasniedza arī galveno aizsardzības līniju uz dienvidiem no Rabotino ciema. Cīņas par to ir notikušas kopš jūnija, pēc gandrīz trim mēnešiem Ukrainas bruņotie spēki spēja to atbrīvot. ”Konfliktu izlūkošanas komandas” dibinātājs Ruslans Ļevjevs stāsta, ka līdz šim, acīmredzot, līniju pārrāvušas nelielas izlūkošanas grupas. “Mēs vēl neesam redzējuši bruņumašīnas aiz šīs līnijas,” saka Ļevjevs. Viņš uzskata, ka tuvākajās dienās Ukrainas bruņotie spēki, visticamāk, paplašinās un nostiprinās flangus, proti, dosies pa aizsardzības līniju. Pārrāvums caur līniju pie Verboves paver Ukrainas bruņotajiem spēkiem ceļu uz Melitopoli un Berdjansku, un no Rabotino Ukrainas armija var doties uz Tokmaku.
Ieņemot šauru teritorijas joslu, Ukrainas armija ir neaizsargāta pret Krievijas uzbrukumiem. “Tāpēc ir svarīgi paplašināties uz sāniem, ko dara Ukrainas spēki: viņi uzbrūk Kopani un Verboves ciemiem,” saka Ļevjevs . Somu militārais eksperts Emīls Kastehelmi arī raksta par nepieciešamību paplašināt flangus : “Izvirzījuma paplašināšana ir nepieciešama, lai izveidotu stabilu frontes līniju.”
Viens no galvenajiem uzdevumiem, ko Ukrainas bruņotie spēki izvirzīja pretuzbrukumā, ir bloķēt sauszemes koridoru, kas iet gar Azovas piekrasti no Rostovas pie Donas līdz Krimai. Tas ir svarīgs loģistikas ceļš, pa kuru tiek apgādāta Krievijas armija. Tomēr no atbrīvotās Rabotino līdz Azovas krastam joprojām ir aptuveni 100 kilometri, vairākas nocietinājumu līnijas, ko Krievijas militārpersonām izdevās uzbūvēt, un daudzas apdzīvotas vietas.
Velikonovoselkovskoje virziens Doņeckas apgabalā (Velika Novoselka, Neskučnoje, Urožainije, Staromlinovka)
Augusta sākumā Ukrainas bruņotie spēki atbrīvoja Urožainije un Staromajorskoje ciemus, kas atrodas aptuveni 80 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Rabotino. Ukrainas karaspēka virzība šajā virzienā bija burtiski pāris metri dienā. Tas, ko agrāk sauca par Vremevska dzega (maza teritorija, kuru pagājušajā gadā ieņēma Krievijas karaspēks, ieķīlējoties Ukrainas aizsardzībā), vairs nepastāv: Ukrainas bruņotajiem spēkiem to izdevās nogriezt.
Bahmutas virziens Doņeckas apgabalā
Amerikas Kara studiju institūts (ISW) augusta beigās ziņoja par Ukrainas karaspēka virzību Bahmutas apgabalā. Ruslans Ļevjevs 30.augustā runāja par aktīvajām kaujām, kas notiek uz dienvidiem no Bahmutas – netālu no Andrejevkas un Kleščejevkas apdzīvotajām vietām – un runāja par Ukrainas karaspēka virzību pilsētas tuvumā.
Hersonas virziens
Pēc Ruslana Ļevjeva teiktā, Ukrainas militārpersonas Dņepras kreisajā krastā regulāri veic uzbrukumus, savukārt Krievijas karaspēks nepārtraukti apšauj gan kreiso (joprojām okupēto), gan labo (atbrīvoja Ukrainas bruņotie spēki) krastu. Vasaras nozīmīgākie notikumi Hersonas apgabalā ietver neliela placdarma izveidošanu pie Antonovska tilta, par ko ziņoja Ukrainas bruņotie spēki, un Krievijas majora Jurija Tomova sagūstīšanu .
Kupjanskas virziens Harkivas apgabalā
Kupjanskas virzienā mēģina uzbrukt Krievijas armija. Kupjanska ir viena no pilsētām, kas atrodas vistuvāk Krievijas robežai, aptuveni 80 kilometru attālumā no Belgorodas apgabala Valuiki pilsētas, no kuras tiek apgādāta Krievijas armija. Ruslans Ļevjevs stāsta , ka Ukrainai ir “smaga un sarežģīta situācija”, Krievijas militārpersonas virzās uz priekšu un tur tiek pārvietotas rezerves.
Kāds ir abu armiju personāla stāvoklis?
Ukrainas bruņotie spēki
Pretuzbrukuma sākotnējā posmā militārie analītiķi sacīja, ka Ukrainas armija, kas bija apmācījusi vismaz 12 brigādes, vispirms kaujā ieveda tikai trīs vai četras no tām. Kā skaidroja eksperti, ne visas brigādes piedalījās ofensīvā uzreiz, jo, izlaužot frontes līniju, ir nepieciešams rezerves karaspēks, kas var balstīties uz panākumiem un nostiprināties atbrīvotajā teritorijā. Tomēr trīs mēnešus vēlāk, pēc ekspertu domām, vienā vai otrā veidā visas uzbrukumam sagatavotās brigādes iesaistījās kaujā, lai gan frontes līnija vēl nav izlauzta.
Krievijas bruņotie spēki
Krievijas militārā pavēlniecība kaujā izvietoja arī salīdzinoši svaigas vienības no citiem frontes sektoriem. Runa ir par 7. un 76. gvardes gaisa uzbrukuma divīzijām, kuras tika uzskatītas par eliti pirms iebrukuma Ukrainā. Tās bija saistīti ar kaujām par Rabotino.
Kā sarunā sacīja Kirils Mihailovs, šīs divīzijas krievi izmanto tikai kritiskā situācijā. “No vienas puses, tas liecina, ka tomēr ir izveidojusies kritiska situācija, bet, no otras puses, tas liecina, ka Krievijas spēki spēj ierobežot sarežģītas situācijas,” sacīja Mihailovs.
Vienlaikus ISW atzīmē , ka iepriekšējos kara posmos 7. un 76. gaisa uzbrukuma divīzija piedalījās ne tikai aizsardzības, bet arī uzbrukuma operācijās. Viņu dalība aizsardzībā vājinās Krievijas spēju nākotnē veikt plaša mēroga ofensīvu. Par tādu pašu Krievijas armijas ievainojamību raksta arī militārais novērotājs Def Mon
Kā ar Krievijas aizsardzības līnijām? Vai tās ir pārrautas?
Jau vasaras beigās eksperti sāka aktīvi diskutēt par to, vai Krievijas aizsardzības līnijas ir pārrauta vai nē – analītiķi sniedza dažādas interpretācijas par to, kas īsti būtu uzskatāms par pirmo aizsardzības līniju un kad to varētu uzskatīt par pārrautu, radās neskaidrības. Mihaels Kofmans skaidro, ka ukraiņi pirmo aizsardzības līniju dēvē par vērienīgu mīnētu apgabalu, kuram atsevišķos virzienos izdevies tikt garām. Un lielākā daļa Rietumu analītiķu, tostarp amerikāņu, uzskata, ka šī ir tikai daļa no “pelēkās zonas” – teritorijas pirmās aizsardzības līnijas priekšā. Tā vai citādi, vasaras pēdējā dienā amerikāņu izdevums WSJ jau ziņoja par galvenās aizsardzības līnijas pārrāvumu.
Komunikāciju speciālists, Ukrainas bruņoto spēku dienesta karavīrs Oleksandrs Soļonko atzīmē, ka mediju telpa nepietiekami novērtē apvidus sarežģītību, kas Ukrainas bruņotajiem spēkiem bija jāpārvar pirms nocietinājuma līnijas sasniegšanas. Papildus mīnētajiem laukiem, izraktajām tranšejām, apšaudīšanai no helikopteriem, ukraiņi bija spiesti smagi cīnīties burtiski par katru meža plantāciju, jo “gandrīz katrā plantācijā ir ierakumu tīkls un šaušanas pozīcijas dažāda veida ieročiem”.
Tur bija desmitiem nocietinātu meža jostu, stāsta rezervē esošais Ukrainas militārais virsnieks Tatarigami, kuru militārie eksperti bieži piesauc (īsto vārdu viņš neatklāj). “Šajos apstādījumos izvietoto ienaidnieka spēku un līdzekļu iznīcināšana ir svarīgāka par tādiem šķēršļiem kā pūķa zobi un prettanku grāvji, kuriem var tikt garām tradicionālajās 20 minūtēs, ja ienaidnieks jau ir apspiests un tam nav resursu pretoties. .. viņš rakstīja . “Tas padara slēpto aizsardzības formējumu svarīgāku par daudz apspriestajām kartētajām Krievijas aizsardzības līnijām.”
Un kā ar Krimu? To taču solīja atbrīvot līdz vasaras beigām
Vēl ziemā Ukrainas varas iestāžu pārstāvji sāka runāt par nepieciešamību un plāniem atbrīvot Krimu tuvākā pusgada laikā. Jau pēc pretuzbrukuma operācijas sākuma, vasaras sākumā, Ukrainas Bruņoto spēku rezerves pulkvedis, ukraiņu militārais analītiķis Romāns Svitans apgalvoja, ka karaspēks Krimā ienāks līdz rudens sākumam. Tomēr tas nenotika, neskatoties uz regulārajiem ukraiņu grupu desantiem Dņepras kreisajā krastā.
“Viņi varēja pietuvoties, bet, visticamāk, viņi aizkavējās Zaporižjas frontes dēļ. Ir jēga ieiet Krimā no Hersonas tikai pēc Tokmakas pārejas,” skaidro Svitans. “Tagad mēs redzēsim, kā mūsu karaspēks virzīsies uz Tokmaku, un tad mēs dosimies uz Krimu.” Pēc Svitana teiktā, pēc Dņepras šķērsošanas, kam Ukrainas bruņotie spēki jau sen bija gatavi, nepieciešams tikai aptuveni mēnesis, lai sasniegtu Armjansku, pilsētu Krimas ziemeļos.
Kādos apstākļos Ukraina veica pretuzbrukumu?
Maikls Kofmans savā analīzē koncentrējas uz faktu, ka daudzi novērotāji un analītiķi sākotnēji bija palielinājuši cerības no Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukuma, neizprotot un nepareizi nenovērtējot Ukrainas armijas resursus un iespējas. Viņš identificē trīs faktorus, kurus ukraiņu kritiķi novērtē par zemu.
Pirmais faktors: aizsardzības dziļuma līmenis, ko krievi uzbūvēja diezgan labi: mīnu lauki, nocietināti punkti, pilsētas, daudzas tranšejas, atbalsts taktiskajai aviācijai un helikopteriem, kurus bija grūti pārvarēt ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem un aprīkojumu. Līdz pretuzbrukuma sākumam, pateicoties piegādēm no Rietumiem, Ukrainas bruņotajiem spēkiem bija neliels pārsvars lielgabalu artilērijā, taču tas nekļuva pārliecinošs.
Piemēram, Kofmans saka, ka pagājušajā gadā Krievijai bija aptuveni 10 pret 1, savukārt Ukrainai šogad bija “maksimums 2 pret 1”. Vienā no materiāliem WSJ citē ukraiņu virsnieka vārdus: “Krievi ierakās tik labi, ka viņa ļaudis atrada paklājus un gleznas, kas karājās pie viņu sagūstīto zemnīcu sienām.”
Otrs faktors: Krievijas aviācijas pārākums. Bez gaisa atbalsta Ukrainas militārpersonām ir ļoti grūti pārvarēt krievu nocietinājumus.
Trešais faktors: pārāk īss laika posms jaunu brigāžu apmācībai. Kofmans stāsta, ka dažos mēnešos, kas bija Ukrainas bruņotajiem spēkiem pirms pretuzbrukuma, tehniski bija iespējams iemācīt karavīriem vadīt kājnieku kaujas mašīnu vai šaut ar ieroci. Bet no nesen mobilizētiem cilvēkiem bez kaujas pieredzes nav iespējams nokomplektēt brigādi, kas varētu saskaņoti un koordinēti darboties kā vienota fronte.
“Tas prasa laiku: mums ir vajadzīgas mācības, militārās mācības, mācības poligonā. Cilvēkiem ir vajadzīgs laiks, lai saprastu, kā strādāt vienam ar otru,” saka Kofmans. Pēc viņa teiktā, Ukrainas bruņotajiem spēkiem šī pieredze bija jāiegūst tieši kaujas laukā.
Pretuzbrukums neizdevās?
Neskatoties uz lokāliem panākumiem un aizsardzības līnijas izrāvienu pie Verboves ciema, vasaras sākumā izvirzītie pretuzbrukuma mērķi netika sasniegti: vēl ir aptuveni 100 kilometri, līdz Ukrainas armija sasniegs Azovas piekrasti. Tomēr Ukrainas bruņotie spēki, neskatoties uz Krievijas karaspēka aktīvo aizsardzību, spēja pārvietot frontes līniju vairākus kilometrus gandrīz visos virzienos: ap Bahmutu, no Veļikaja Novoselkas, uz dienvidiem uz Berdjansku un no Orihivas uz Tokmaku.
Ko kopumā var uzskatīt par veiksmīgu un ko par neveiksmi Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukumā?
Pēc Ruslana Levjeva domām, Melitopoles atbrīvošanu vai vismaz pārņemšanu uguns kontrolē var uzskatīt par veiksmīgu. “Kad Krievijas spēki nevarēs pārvietoties iekšienē, tas jau nozīmēs galveno loģistikas piegādes ceļu pārtraukšanu Krievijas karaspēka grupai,” saka eksperts. Viņaprāt, to var uzskatīt par radikālu pagrieziena punktu karā.
Par mēreniem Ukrainas bruņoto spēku panākumiem varētu saukt Tokmakas atbrīvošanu vai pieturu tieši tai blakus. “Tokmaka ir arī liela uzvara, jo Tokmakai ir savas nocietinājumu līnijas, kuras Krievijas spēki ir izveidojuši vairāku mēnešu laikā,” skaidro Levjevs. “Ja izdosies to paņemt, tas ir labi, bet tas ir tikai puse ceļa uz Melitopoli vai Berdjansku.”
Ja Ukrainas karaspēks nevarēs pietuvoties Tokmakai, tad būs grūti runāt par Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukuma operācijas panākumiem.
Kirils Mihailovs pievēršas tam, ka Ukrainas armijas noieto aizsardzības līniju skaits šobrīd nav tik svarīgs, cik krieviem ir rezerves un apmācītie formējumi, kas spēj noturēt šīs aizsardzības līnijas. “Mīnas, piramīdas, tranšejas nerada nopietnus šķēršļus, ja ienaidnieks nespēj efektīvi nodarīt uguns postījumus ienaidnieka sapieriem, mīnu likvidēšanas iekārtām un bruņumašīnām,” saka Mihailovs. – Tāpēc šobrīd galvenais jautājums ir par rezervju skaitu, ko krievi spēj pārvest uz kaujas zonu. Un arī jautājums par to, cik daudz spēku ir Ukrainas bruņotajiem spēkiem, lai turpinātu ofensīvu.
Turklāt abās pusēs noteikti ierobežojumi attiecībā uz munīciju, bruņumašīnām un artilērijas vienību skaitu, atzīmē Mihailovs. Viņaprāt, svarīgāki par nocietinājumu līnijām ir personāla un munīcijas daudzuma jautājumi. “Vēsturei zināmos gadījumos, kad ilgstoši nocietinājumi tika pārvarēti ar izlaušanos pierē, bet pirms tam notika ievērojams aizstāvju spēku izsīkums: Hindenburgas līnija, Mannerheimas līnija, Sadama līnija,” piemērus sniedz Mihailovs.
Vērtējot Krievijas armijas stāvokli, militārie analītiķi ir vienisprātis, ka tā ir zaudējusi potenciālu plaša mēroga ofensīvai. Viņi vēl var aizstāvēties, jo aizsargāties ir vieglāk nekā uzbrukt, bet doties pilna mēroga uzbrukumā vairs nav iespējams. Mobilizācijas jautājums Krievijas armijai paliek atklāts, ko Krievijas varas iestādes var paziņot jebkurā brīdī.
Kādas prognozes izdara militārie analītiķi?
Pavisam nesen amerikāņu mediji, atsaucoties uz anonīmiem avotiem ASV amatpersonu un izlūkdienestu amatpersonu vidū, apgalvoja, ka Ukraina nespēs izlauzties cauri Krievijas aizsardzības līnijām un sasniegt Melitopoli. Taču pēc Krievijas aizsardzības līnijas uzlaušanas pie Verbovoje ciema tonis mainījās uz atturīgu optimismu, jo tieši tur paveras ceļš uz Melitopoli un Berdjansku. Tajā pašā laikā publikāciju avoti atzīmē, ka Krievijas aizsardzība ir spēcīga, un ukraiņi, kuri ir izlauzušies cauri aizsardzībai, joprojām atrodas ļoti neaizsargātā pozīcijā.
Daudzi analītiķi atsaucas uz faktu, ka Ukrainai ir palicis mēnesis vai divi, lai pabeigtu pretuzbrukuma darbības, līdz sāks līt un sāksies dubļaini ceļi. Citu vērtējumu izteica Kirils Mihailovs: “Viss ir atkarīgs no uzbrukuma potenciāla: ja Ukraina spēs organizēt rotāciju un atjaunošanos galvenajās jomās un, ja armijai būs pietiekami daudz munīcijas, tad teorētiski viņi spēs turpināt ofensīvu bezgalīgi.”
Mihailovam piekrīt arī Mihaels Kofmans: “Viss būs atkarīgs no tā, kuram būs vairāk kaujas gatavības spēku un rezervju. Visticamāk, tas ievilksies. Galu galā vai nu Krievijas armija būs izsmelta, vai arī Ukrainas armijai beigsies kaujas gatavās vienības un munīcija. Viņaprāt, tuvāko nedēļu laikā kļūs skaidrāks, kura pusē ir priekšrocības.
Pēdējos mēnešos ir bijis daudz strīdu par F-16 piegāžu ietekmi uz spēku līdzsvaru kaujas laukā. Daži analītiķi apgalvoja, ka lidmašīnu piegādes 2024. gadā dos Ukrainai priekšrocības. Maikls Kofmans ne visai piekrīt šādiem vērtējumiem: viņš uzskata, ka tādu jaunu ieroču kā iznīcinātāju F-16 ieviešana, ar kuriem ukraiņi iepriekš nav strādājuši, prasīs vairāk laika un viņi nesaņems zibenīgu priekšrocību uzreiz lidmašīnu saņemšanas. Kofmans savu viedokli argumentē ar to, ka Ukrainas armijai būs jāatjauno militārā doktrīna, tas ir, visa sistēma, uz kuras balstās militāro operāciju plānošana. Saņemot iznīcinātājus, Ukrainai būs pamatīgi jāpārstrukturē uzbrukuma operāciju taktika – šāda pāreja var ilgt no vairākiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem.
Amerikas Kara pētījumu institūts, atsaucoties uz Ukrainas izlūkdienestiem, raksta, ka Krievijas karaspēks veic Ukrainas infrastruktūras izlūkošanu un septembra beigās vai oktobrī var atkal sākt masveida raķešu un bezpilota lidaparātu triecienus. Raķešu skaits, pēc ISW aplēsēm, nav pietiekams, lai Krievija šogad veiktu triecienu tādā pašā intensitātē kā 2022. gadā.
“Tagad ir, ja ne izšķirošais, tad pēdējais ofensīvas posms,” saka Kofmans. Tas nenozīmē, ka karš šajā brīdī beigsies. Pati ofensīva ir viena no kara fāzēm. ….Gribas jautājums, rezervju jautājums: kurā pusē ir vairāk palicis un kurš var izvilkt šo noplicināšanas karu, kas tagad notiek.
Tajā pašā laikā Kofmans uzskata, ka Krievija nespēs sasniegt pat minimālo šī kara mērķi – Donbasa ieņemšanu. Uz jautājumu, cik ilgi karš turpināsies, Kofmans atbild: “Ilgāk, nekā cilvēki gaida.”