Masveida Ukrainas dronu uzbrukums Krievijai 5.-6. jūlijā izraisīja transporta sabrukumu Krievijas civilajā aviācijā. Dronu parādīšanās dēļ Krievijas reģionu gaisa telpā tika slēgtas lidostas vairāk nekā 10 Krievijas pilsētās. Šis sabrukums Krievijas lidostās Krievijas aviokompānijām izmaksāja vismaz 40 miljardus rubļu (ap 430 miljoniem eiro), liecina ekspertu aprēķini.
Telegram kanāls “Rosaviacijas pārstāvis” divas dienas ziņoja par “pagaidu ierobežojumiem lidmašīnu ielidošanai un izlidošanai” Ivanovas, Kalugas, Pleskavas, Tambovas, Kirovas, Ņižņijnovgorodas, Jaroslavļas, Iževskas, Saratovas, Uļjanovskas lidostās. Tika slēgtas arī Pulkovas lidostas Sanktpēterburgā, Vnukovas, Domodedovas, Žukovska, Šeremetjevas lidostas Maskavā.
Vissarežģītākā situācija radās Šeremetjevas, Pulkovas un Čkalovas lidostās (Ņižņijnovgorodā).
Krievijas dzelzceļš pat nolēma ieviest papildu vilcienus starp Maskavu un Sanktpēterburgu.
Rosaviacija ziņoja, ka no sestdienas, 5. jūlija, pusnakts pēc Maskavas laika līdz pirmdienas, 7. jūlija, pulksten sešiem rītā Krievijas aviokompānijas atcēla 485 lidojumus, 88 lidmašīnas tika nosūtītas uz rezerves lidlaukiem, 1900 lidojumu izlidošana un ielidošana tika aizkavēta, un 43 000 biļešu cena bija jāatmaksā.
Turklāt lidojumu grafika traucējumu dēļ viesnīcās tika izmitināti 94 tūkstoši cilvēku, kavēto reisu pasažieriem tika izsniegti gandrīz 200 tūkstoši kuponu dzērienu un 155 tūkstoši ēdienu iegādei.
Pusmiljards dolāru
Krievijas lidostu sabrukums uzņēmumiem izmaksāja vismaz 40 miljardus rubļu. Laikraksts “Kommersant” šo skaitli noteica ar aviācijas ekspertu palīdzību.
Dienas laikā šāda sabrukuma gadījumā, kas ietekmē lidojumu grafikus visā valstī, aviokompāniju papildu izmaksas (atcelšana, lidojumu pārcelšana, novirzīšana uz alternatīvu lidlauku utt.) varētu sasniegt vidēji 20 miljardus rubļu (ap 215 miljoniem eiro), aprēķināja laikraksts.
Attiecīgi nedaudz vairāk kā divu dienu laikā – ne mazāk kā 40 miljardi rubļu jeb aptuveni 507 miljoni dolāru.
Bet šie, pirmkārt, ir aptuveni skaitļi. Otrkārt, tie neņem vērā citas izmaksas – gan pašiem pasažieriem, gan citiem servisiem, kas tos apkalpo, kā arī dažādiem valsts militārajiem un civildienestiem.
Piemēram, militāristi, kuru pretgaisa sistēmas notriec dronus.
Cik Ukrainai izmaksāja uzbrukums?
Šajā pašā laika posmā – no sestdienas pusnakts līdz pirmdienas pulksten septiņiem rītā – Ukraina Krievijas teritorijā palaida vismaz 485 dronus.
Šie ir droni, par kuriem Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tie nedēļas nogalē tika iznīcināti virs Krievijas reģioniem, sākot no piektdienas, 4. jūlija, plkst. 23:00 līdz pirmdienas, 7. jūlija, plkst. 7:00.
Bet pat viens drons piespiež aviācijas iestādes slēgt debesis apgabalā, kur droni tiek konstatēti: pasažieru lidmašīnas un ar sprāgstvielām piekrauta drona sadursme gaisā garantēti iznīcinās lidmašīnu.
Turklāt lidmašīnas atrašanās debesīs vienlaikus ar droniem apdraud tās drošību vēl viena iemesla dēļ: kaujas apstākļos pretgaisa raķešu sistēmu apkalpes var nepamanīt tās marķējumu kā civilai lidmašīnai un izšaut uz to, kļūdaini noturot to par dronu.
Viena drona ”Ļutij”, ko Ukraina izmanto tāla darbības rādiusa triecieniem pret Krieviju, cena pirms gada bija 200 000 ASV dolāru. Tas ir visdārgākais no tāla darbības rādiusa droniem, un parasti tie nav vienīgie, kas iesaistīti uzbrukumos.
Tomēr, ja pieņemam, ka visi uzbrukumos iesaistītie droni bija tikpat dārgi kā ”Ļutij”, tas ir, ja mēģinām maksimāli novērtēt šāda trieciena izmaksas, tad nesenais uzbrukums Ukrainai varēja izmaksāt 97 miljonus dolāru.
Bet lai kā arī būtu, pat ja Krievijas finansiālo zaudējumu novērtējumu ņemam vērā kā apakšējo robežu, bet Ukrainas – kā augšējo robežu, starpība joprojām būs aptuveni 4,5 reizes par labu Ukrainas bruņotajiem spēkiem.
Tāpēc, palaižot tālas darbības rādiusa dronus, nav tik svarīgi, vai tie trāpa mērķī vai nē. Ja drons sasniedza Krievijas reģionu, tas jau ir nodarījis daudz lielākus postījumus nekā tā izmaksas.