Taktiskās raķetes ATACMS var kļūt par vistālākā darbības rādiusa ieroci Ukrainas bruņotajos spēkos, kas ļaus tām ar uguni aptvert ne tikai okupēto Krimu, bet arī visus Krievijas Federācijas pierobežas reģionus.
Ukrainas Nacionālās drošības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs sacīja, ka, pēc viņa aplēsēm, Ukraina jau tagad saņem vairāk tālas darbības lādiņu HIMARS, nekā tas bija sākumā. Savā Twitter kontā viņš publicēja fotoattēlu, kurā redzams, cik tālu var lidot ATACMS raķetes.
ATACMS taktiskās raķetes ir šāviņi, kas ļauj šaut līdz 300 km attālumā. Ir vairākas to modifikācijas, kas atšķiras diapazonā un precizitātē. Kuru versiju var iegūt Ukrainas bruņotie spēki, pašlaik nav zināms.
Izmantojot HIMARS MLRS, var palaist vienu ATACMS raķeti un divas ar M270 MLRS. HIMARS ir mobilāks, tāpēc tā uguns jauda ir mazāka nekā smagākā kāpurķēžu M270. Ja Ukraina saņems ATACMS, tad tas būs vistālākā darbības rādiusa ierocis. Tagad “garākā roka” Ukrainas bruņotajos spēkos ir “Tochka-U” ar darbības rādiusu līdz 120 km un GMLRS raķetes HIMARS ar 84 km darbības rādiusu.
ATACMS – kur aizsniegsies amerikāņu raķetes
Spriežot pēc publicētās kartes, Ukrainas bruņotie spēki varēs aptvert visas īslaicīgi okupētās teritorijas – Krimas Autonomo Republiku, Hersonas, Zaporožjes, Doņeckas, Luhanskas un Harkovas apgabalus. Turklāt raķešu darbības rādiuss ir pietiekams, lai iznīcinātu mērķus Krievijas Federācijas teritorijā un Baltkrievijā.
ATACMS raķete – vai Krievijas pretgaisa aizsardzība tās var notriekt?
Itālijas militārais eksperts Tomats Teiners apgalvo, ka Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas būs neefektīvas pret ATACMS.
“S-400 baterijas būs… Nu, tās pārvērtīsies par metāllūžņiem,” uzskata eksperts.