Nespēja papildināt amerikāņu pašu rezerves var negatīvi ietekmēt bruņoto spēku kaujas gatavību
Pentagonam pietrūkst aptuveni 10 miljardu dolāru, lai iegādātos ieročus, kas nepieciešami krājumu papildināšanai pēc piegādes Ukrainai, sacīja augsta ASV aizsardzības amatpersona.
Militārais departaments norāda, ka Kongresam būtu jāpiešķir papildu līdzekļi šīs problēmas risināšanai.
“Mēs neredzam citu iespējamo risinājumu, kā tikai papildu finansējuma likumprojektu vai šo līdzekļu iekļaušanu apropriāciju likumprojektā, lai iegūtu nepieciešamo nomaiņu,” žurnālistiem sacīja ASV aizsardzības ministra vietniece Ketlīna Hiksa.
“Mēs lēšam, ka mums ir nepieciešami aptuveni 10 miljardi ASV dolāru, lai aizstātu to, ko piegādājām Ukrainai,” medijiem sacīja cita amatpersona.
Pentagona amatpersonas cerēja saņemt finansējumu piegādes nodrošināšanai kā daļu no Baidena administrācijas finansējuma pieprasījuma, kas ietver vairāku miljardu dolāru papildu palīdzību Ukrainai, Izraēlai un Taivānai.
Tomēr Kongress vēl nav pieņēmis likumprojektu par papildu palīdzību strīdu dēļ par tēriņiem un ASV robežu drošību.
Pašreizējais deficīts ir saistīts ar to, kā Pentagons aprēķināja Ukrainai nosūtītās palīdzības apjomu. Pērn jūnijā militārais departaments paziņoja, ka divu gadu laikā Ukrainai nosūtīto ieroču vērtību palielinājis par aptuveni 6,2 miljardiem dolāru.
Kā toreiz skaidroja amatpersonas, Pentagons rēķinājās ar Ukrainai nosūtīto ieroču nomaiņas izmaksām, savukārt, pēc ministrijas domām, bija jārēķinās ar faktiski nosūtīto sistēmu izmaksām.
Kļūda deva Pentagonam juridisku pamatu nosūtīt papildu palīdzību Ukrainai. Tomēr problēma paliek: ir nepieciešams vairāk līdzekļu, lai papildinātu amerikāņu pašu krājumus ar jaunām, dārgākām sistēmām.
Nespēja papildināt amerikāņu krājumus negatīvi ietekmē bruņoto spēku kaujas gatavību, Amerikas sacīja cita amatpersona.
Ministrijai joprojām ir tiesības nosūtīt Ukrainai palīdzību aptuveni 4 miljardu dolāru apmērā.
Taču Pentagona amatpersonas žurnālistiem sacīja, ka lielākas palīdzības nosūtīšana bez iespējas atjaunot piegādi ir risks, ko Aizsardzības ministrija šobrīd nevēlas uzņemties.
Tikmēr atvaļinātais kontradmirālis Marks Montgomerijs uzskata, ka ir galvenie ieroču veidi, kurus ASV var nosūtīt uz Kijivu, neapdraudot bruņoto spēku kaujas gatavību, “jo armijai tie vairs nav vajadzīgi”.
Kā piemēru viņš minēja 155 mm kasešu munīciju, kuru, kā sacīja Montgomerijs, ASV vairs neizmanto kaujas plānošanā.
“Tas ļauj ļoti ātri nosūtīt 155 mm munīciju uz Ukrainu,” sacīja Montgomerijs, kurš tagad ir ”Demokrātiju aizsardzības fonda” aizsardzības analītiķis.
Vēl viens ierocis, ko varētu nekavējoties nosūtīt, nekaitējot ASV militārpersonu kaujas gatavībai, ir bruņutransportieris M113.
“Mums ir tūkstošiem šo automašīnu, no kurām mēs atbrīvojamies. Mēs varētu tās atdot Ukrainai,” uzskata Montgomerijs.