Ukrainas bezpilota lidaparāti uzbrukuši Krievijas stratēģiskajai agrīnās brīdināšanas par uzbrukumiem, tostarp tādu, kuros izmanto ballistiskās raķetes,radaru stacijai, raksta The War Zone.
Medijam pieejamie satelītattēli apstiprina ”Voroņeža-DM” stacijas bojājumus Krasnodaras apgabalā. Šie īpaši augstas frekvences radari ir daļa no agrīnās brīdināšanas sistēmas ballistisko kodolraķešu raķetēm (Tieši šādam mērķim savulaik tapa arī Skrundas lokators). Sociālajos medijos un satelītattēlos redzami bojājumi abās ēkās, kurās atrodas stacijas aprīkojums. Radaru bloki ir ļoti jutīgas un trauslas sistēmas, un pat salīdzinoši neliela ietekme var tos atspējot ilgākā laika periodā, skaidro žurnālisti.
Šobrīd Ukrainas varas iestādes nav uzņēmušās atbildību par uzbrukumu radiolokācijas stacijai. Arī Krievijas valdības aģentūras nekomentēja uzbrukumu. Kā vēsta The War Zone, triecienu radaram izraisījis fakts, ka šis objekts spēj noteikt tāla darbības rādiusa ATACMS raķešu palaišanu, ko ASV piegādājušas Ukrainai.
Saskaņā ar žurnālistu aptaujāto anonīmo ekspertu teikto, ”Voroņež-DM” stacija tiek izmantota dienvidrietumu virziena uzraudzībai. 2013. gadā šī stacija tika izmantota, lai reģistrētu ballistiskās raķetes palaišanu Vidusjūrā no Lībijas. Neskatoties uz to, ka radara pārklājums aptver Krimu, stacija galvenokārt paredzēta ballistiskās raķetes palaišanas noteikšanai no daudz lielāka attāluma, skaidroja eksperts.
Turklāt uzbrukums šādam radaram varētu atbilst nosacījumiem darbībām, kas varētu izraisīt kodolatriebību, jo ”Voroņež-DM” stacija ir daļa no Krievijas raķešu uzbrukuma brīdinājuma tīkla.
“Nosacījumi, kas nosaka Krievijas iespēju izmantot kodolieročus, ir: ienaidnieka ietekme uz Krievijas kritiskajiem valsts vai militārajiem objektiem, kuru atspējošana izraisīs kodolspēku reaģēšanas darbības traucējumus,” teikts Krievijas prezidenta dekrētā (datēts ar 2020.gada 8.jūniju).
24. aprīlī ASV prezidents Džo Baidens parakstīja dekrētu par militārās palīdzības piešķiršanu Ukrainai 61 miljarda ASV dolāru apmērā. Vienlaikus kļuva zināms, ka Vašingtona slepus piegādājusi Kijivai liela attāluma ATACMS. Kā ziņo Bloomberg avoti Baltajā namā, raķetes tika iekļautas 12.martā apstiprinātajā palīdzības paketē 300 miljonu dolāru apmērā, jo pieaug Krievijas uzbrukumi Ukrainas kritiskajai infrastruktūrai