Ukrainas varas iestādes piedāvājušas regulāri sniegt ASV pilnu informāciju par iespējamiem Krievijas mērķiem, vēsta CNN, atsaucoties uz vairākiem avotiem. Savukārt Kijiva lūdz lūdz piegādāt ATACMS tāldarbības raķetes.
Ukrainas varas iestāžu piedāvātā caurskatāmība faktiski dos ASV veto tiesības attiecībā uz mērķiem, kam vēlas uzbrukt Ukrainas bruņotajie spēki. Tādējādi Ukrainas varas iestādes cenšas pārliecināt ASV prezidenta administrāciju, ka šādu ieroču nodrošināšana neizraisīs triecienus Krievijas teritorijā.
Neskatoties uz Ukrainas ierosinājumu, Baidena administrācija neapstiprināja ATACMS nosūtīšanu un apgalvo, ka Ukraina gūst panākumus ar HIMARS sistēmām, kas tai ir arī pašlaik.
CNN sarunu biedri uzskata, ka Maskava ATACMS raķešu nodošanu Ukrainai var uzskatīt par “sarkano līniju” pārkāpumu un pamatu nosaukt ASV kā vienu no konflikta pusēm. Vašingtona baidās, ka šāda notikumu attīstība novedīs pie konflikta eskalācijas un ASV tiešas iesaistīšanās karā.
ATACMS raķetes spēj nolidot aptuveni 300 kilometrus, kas ir aptuveni četras reizes lielāks par maksimālo raķešu darbības rādiusu, ko izmanto HIMARS sistēmas, kuras ASV pašlaik piegādā Ukrainai. Tajā pašā laikā ATACMS raķetes var palaist no HIMARS instalācijām.
Trešdien, 28. septembrī, Baltais nams paziņoja par vēl 18 HIMARS nosūtīšanu uz Ukrainu. Kopējais šo amerikāņu sistēmu skaits Ukrainas bruņoto spēku rīcībā pārsniegs 30.