Ukraina gatavojas atkarot Krimu līdz 2023. gada vasarai, intervijā laikrakstam The Washington Post sacīja valsts Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas direktorāta vadītājs Kirilo Budanovs. Pēc viņa teiktā, Ukrainas bruņotajiem spēkiem “jādara viss”, lai pussala līdz šim datumam “atgrieztos mājās”.
Budanovs pauda pārliecību, ka viss tā būs. “Krima mums tiks atdota. Es jums pastāstīšu vairāk: tas viss sākās Krimā 2014. gadā, un ar to viss arī beigsies,” viņš teica.
Tajā pašā laikā Ukrainas izlūkdienesta vadītājs netic, ka Krimas deokupācija izprovocēs Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu izmantot kodolieročus. “Krievija ir valsts, no kuras var gaidīt daudz, bet ne tiešu idiotiskumu. Atvainojiet, bet tas nenotiks. Kodoltrieciens novedīs ne tikai pie Krievijas militārās sakāves, bet arī pie Krievijas sabrukuma. Un viņi to ļoti labi zina, ”sacīja Budanovs. Krievijas augstu amatpersonu izteikumus par kodolieroču izmantošanas iespējamību viņš nosauca par “biedēšanas taktiku”.
Runājot par notikumu attīstību frontē tuvākajā nākotnē, Budanovs sacīja, ka Krievijas militārpersonas koncentrēsies uz Doņeckas un Luhanskas apgabalu iekarošanu. Tieši tur tagad notiek galvenās cīņas. Tajā pašā laikā ofensīvu no Baltkrievijas teritorijas viņš uzskata par maz ticamu: informācija par to tiek iemesta, lai novērstu un izklīdinātu Ukrainas bruņotos spēkus.
Pēc Budanova teiktā, tagad frontē atrodas aptuveni 326 000 Krievijas karavīru. Aptuveni tādu pašu skaitli nosauca Krievijas Federācijas Aizsardzības ministrija, ziņojot par mobilizācijas rezultātiem. Grupa, kas februārī uzsāka iebrukumu, bija 2 reizes mazāka.
Budanovs sacīja arī, ka Ukrainai ir savi aģenti Krievijā, tostarp varas iestādēs. Pēc viņa teiktā, tie ir “cilvēki, ar kuriem ir viegli strādāt un kuri saprot, ka valstij jābūt citādai”, un militārie izlūkdienesti viņus atbalsta.
Budanovs prognozēja, ka turpināsies uzbrukumi Krievijas militārajiem objektiem dziļā aizmugurē, taču neapstiprināja saistību ar uzbrukumiem militārajiem lidlaukiem pie Rjazaņas un Engelsas, norādot, ka tie varētu būt gan bezpilota lidaparāti, gan diversanti, kas manuāli uzstāda sprāgstvielas. “Kamēr nebūs atjaunota Ukrainas teritoriālā integritāte, Krievijas iekšienē būs problēmas,” viņš uzsvēra.
Iepriekš Budanovs sacīja , ka jauns vērienīgs Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukums sāksies pavasarī: militārās operācijas būs “karstākās” martā, un pēc tam Ukraina “nodarīs Krievijai galīgu sakāvi”. GUR vadītājs precizēja, ka galvenais mērķis ir sasniegt 1991.gada robežas.
Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis deva mājienus, ka cīņa par Krimu notiks vasarā. Intervijā Čehijas televīzijai viņš sacīja, ka ieradīsies pussalā uzreiz pēc Ukrainas uzvaras pār Krieviju. “Es ļoti gribu redzēt jūru. Ko darīt ziemā jūrā? Došos uz turieni, kad būs silti,” viņš teica. Turklāt Zelenskis vairākkārt atzīmējis, ka par kara beigām bez Krimas atgriešanas netiek domāts.
Kijivas jaunas ofensīvas gatavošanos apstiprināja arī ASV prezidents Džo Baidens, paziņojot par Abrams tanku piegādi. Turklāt 20. janvārī tikšanās laikā Ramšteinas bāzē Pentagona vadītājs Loids Ostins sacīja, ka Ukrainas sabiedrotajiem ieroču piegādē “ir iespēju logs līdz pavasarim”, jo Ukrainas Bruņotie spēki pavasarī varētu sākt pretuzbrukumu. .
To, ka Ukraina Krimu varēs atgūt līdz 2023.gada augustam, norādīja arī bijušais ASV armijas komandieris Eiropā Bens Hodžess. Pēc viņa teiktā, izšķirošais posms karā, kas skars pussalu, pienāks 2023.gada vasarā, pēc kura Putins var zaudēt varu.