Ukraina Krievijas raķešu triecienu rezultātā zaudējusi līdz 90% termoelektrostaciju jaudas, sacīja Augstākās Radas deputāts no partijas Batkivščina, bijušais valsts mājokļu un komunālās saimniecības ministrs Oleksijs Kučerenko.
“Mēs zaudējām 8 tūkstošus megavatu elektroenerģijas – tas ir daudz. Vakar es runāju ar enerģētikas darbiniekiem – no 8 tūkstošiem strādā 800,” sacīja Kučerenko.
Pēc viņa teiktā, elektroenerģijas patēriņa ierobežojumi valstī saglabāsies vēl ilgi: gan vasarā, gan ziemā. Tuvākajā laikā situācija radikāli nemainīsies, jo speciālisti nevarēs ātri salabot stacijas, norādīja Kučerenko. Viņš arī uzskata, ka elektroenerģijas importa apjoma palielināšana no ES valstīm nepalīdzēs Ukrainai izvairīties no deficīta.
Krievija agrā pavasarī atsāka raķešu uzbrukumus Ukrainas enerģētikas struktūrai. Masveida laikā tika bojāta Dņepras hidroelektrostacija, Tripilas termoelektrostacija Kijivas apgabalā, Burštinskas termoelektrostacija Ivanofrankivskas apgabalā, Ladižinskas termoelektrostacija Vinnicas reģionā, Zmijivskas termoelektrostacija Harkivas apgabalā u.c.
Ukrainas enerģētikas ministrs Germans Galuščenko nodēvēja Krievijas nodarīto kaitējumu valsts enerģētikas sektoram par “milzīgu”. “Pat salīdzinot ar 2022. un 2023. gadu, tas ir daudz lielāks,” maija sākumā atzīmēja Galuščenko. Pēc viņa teiktā, Ukraina zaudēja līdz pat 8 GW enerģijas no 18 GW, ko tā saražo ziemas laikā.
Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals maija sākumā ziņoja, ka valstī kopumā sagrautas vai bojātas vairāk nekā 800 siltumapgādes iekārtas, kuru atjaunošanai būtu nepieciešama “kolosāla summa aptuveni 1 miljarda dolāru apmērā”.
Sākot ar 20. maiju, Ukraina ieviesa stundu elektroapgādes pārtraukumu grafikus. Mājsaimniecības patērētāji un rūpniecības uzņēmumi elektroenerģiju taupīs pēc grafika no 18:00 līdz 24:00.
Aprīlī Krievijas prezidents Vladimirs Putins apstiprināja, ka Krievija vēršas pret Ukrainas enerģētikas infrastruktūru. Pēc viņa teiktā, Maskava tādējādi reaģē uz Kijivas uzbrukumiem Krievijas enerģētikas objektiem, jo īpaši naftas pārstrādes rūpnīcām. Kopš gada sākuma Ukraina tiem ar bezpilota lidaparātiem uzbrukusi vairāk nekā 30 reizes, uz laiku izsitot no darbība vairākas Krievijas lielākās naftas rūpnīcas.