Kijiva noliedza gatavību pagarināt līgumu ar Krieviju par gāzes tranzītu caur Ukrainas teritoriju pēc 2024.gada, vēsta Ukrainas mediji.
“Ukrainas puses nostāja ir skaidra: transportēšanas līgums beidzas šī gada beigās, mēs negrasāmies vest sarunas ar krieviem un pagarināt līgumu, par ko Ukrainas premjerministrs informēja savu Slovākijas kolēģi,” paziņoja Ukrainas valdības preses dienests.
Tomēr Ministru kabinets norāda, ka Kijiva “var runāt ar kādu Eiropas valsti (ES dalībvalsti) par tās gāzes transportēšanas tīkla izmantošanu”. Iepriekš Slovākijas premjerministrs Roberts Fico paziņoja par vienošanos ar Ukrainas pusi par Krievijas gāzes tranzīta turpināšanu 2025.gadā.
Fico, saskaņā ar Bloomberg, par to runāja 24. janvārī ar savu Ukrainas kolēģi Denisu Šmihalu un nosauca to par “lieliskām ziņām”. Tranzīta priekšrocības, pēc viņa teiktā, ir acīmredzamas ne tikai Slovākijai, bet arī Austrijai un Itālijai. Puses tuvākajā laikā vienosies par detaļām, viņš piebilda.
Pirms tam Šmihals runāja par divpusējiem līgumiem: Bratislava nebloķēs Kijivas ieroču un aprīkojuma iegādi no Slovākijas uzņēmumiem. “Slovākija atbalstīs Ukrainas fonda programmu, kas paredz Ukrainai no Eiropas Savienības piešķirt 50 miljardus eiro,” sacīja Šmihals.
Gazprom informāciju par gāzes tranzīta pagarināšanu pagaidām nekomentē. Tomēr iepriekš Maskavā norādīja, ka ņems vērā galapatērētāju pieprasījumu. Krievijas uzņēmumi ir gatavi pildīt visas saistības pret klientiem Eiropā neatkarīgi no politiskās situācijas.
Uz 25.janvāri “Gazprom” piegādā gāzi caur Ukrainu caur Sudžas gāzes mērīšanas staciju (GIS) – 42,4 miljonus kubikmetru, Sohranovkas GIS pieteikums tika noraidīts, pavēstīja Krievijas uzņēmuma oficiālais pārstāvis Sergejs Kuprijanovs.
2022. gada maijā Ukraina pārtrauca saņemt gāzi tranzītam caur Sohranovka GIS, pamatojot to ar to, ka tā atrodas Krievijas spēku kontrolē (LTR teritorijā). Rezultātā gāzes tranzītam uz Eiropu ir palikusi tikai viena ieeja – Sudžas GIS. Gazprom paziņoja, ka visu apjomu pārnešana uz Sudžu ir tehnoloģiski neiespējama. Tajā pašā laikā Gazprom un Ukrainas tranzīta līgums paredz, ka garantētais ikdienas atsūknēšanas apjoms (abās pusēs) no 2021.gada ir 109,6 miljoni kubikmetru.