Kijiva varēs izmantot amerikāņu iznīcinātājus F-16, lai nodrošinātu jaunu maršrutu lauksaimniecības eksportam. To televīzijas kanālā France 24 teica Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuļeba.
“Ja mums būs F-16, mēs nebūsim atkarīgi no Krievijas … attiecībā uz Ukrainas graudu eksportu uz pasaules tirgiem. Jo ātrāk mēs tos saņemsim, jo ātrāk varēsim uzsākt jaunu aizsargātu koridoru,” viņš teica.
Pēc Kuļebas teiktā, jautājums ar iznīcinātāju piegādi jau ir atrisināts, taču plānu īstenošana prasīs laiku. Viņš arī sacīja, ka Ukraina turpinās meklēt amerikāņu taktisko raķešu sistēmu ATACMS piegādi, ņemot vērā Vašingtonas nostāju šajā jautājumā.
ASV un Vācija sākotnēji izslēdza iespēju piegādāt Ukrainai modernus Rietumu kaujiniekus pēc Krievijas iebrukuma, taču pirms Ukrainas pretuzbrukuma Vašingtona mīkstināja savas pozīcijas. NATO arī paziņoja, ka Ukraina nesaņems F-16 par pašreizējo pretuzbrukumu, jo ir grūtības apmācīt pilotus un nodrošināt tehnisko atbalstu lidmašīnām.
Pēc Baltā nama Nacionālās drošības padomes stratēģiskās komunikācijas koordinatora Džona Kirbija teiktā, iznīcinātāji F-16 varētu tikt piegādāti Ukrainai līdz 2023. gada beigām. Iznīcinātāju koalīcijai pievienojušās vairāk nekā desmit Rietumvalstu. Dānija, Nīderlande, Beļģija, Kanāda, Luksemburga, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste brīvprātīgi apmācīja ukraiņu pilotus lidot ar F-16.
Krievija iespējamās F-16 piegādes Ukrainai uzskata par kodoldraudiem no Rietumiem. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sacīja, ka šādu Ukrainas bruņoto spēku iznīcinātāju parādīšanās tiks uztverta kā drauds kodolsfērā, un Krievijas militārpersonas nesapratīs, vai šīs lidmašīnas ir aprīkotas ar kodolieroču transportēšanas iespēju vai nē.