Tas satur simtiem tūkstošu plastmasas daļiņu, kas nonāk asinsritē un pat embrijos
Vidēji litra ūdens pudelē ir 240 tūkstoši sīku plastmasas daļiņu. Zinātnieki no Kolumbijas universitātes, kas pētīja ūdeni pudelēs, liecina, ka tas var nodarīt daudz nopietnāku kaitējumu cilvēka veselībai, nekā tika uzskatīts iepriekš.
11.janvārī amerikāņu zinātnieki žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) publicēja pētījumu, kurā tika novērtēta tā saukto nanoplastmasu – plastmasas mikrodaļiņu, kuru izmērs ir aptuveni 1/70 no cilvēka matu vidējā biezuma – klātbūtne. ūdens pudelēs. Izrādījās, ka ūdenī ir 100 reizes vairāk plastmasas daļiņu, nekā tika uzskatīts iepriekš, jo pirms tam zinātnieki ņēma vērā tikai nedaudz lielākus elementus – mikroplastmasu.
Zinātnieki pārbaudīja vairāk nekā 20 litrus ūdens pudelēs no trīs populāriem amerikāņu zīmoliem. Pētnieki izmantoja septiņus izplatītākos plastmasas veidus, tostarp polietilēntereftalātu (PET), no kura izgatavotas daudzas pudeles, un poliamīdu, ko izmanto filtros, lai attīrītu ūdeni pirms tā iepildīšanas pudelēs.
Viņi atrada no 110 līdz 370 tūkstošiem sīku plastmasas daļiņu katrā pārbaudītajā ūdens litrā. 90% no tiem izrādījās nanoplastmasa.
Zinātnieki lēš, ka nanoplastmasa ir nopietnāks drauds cilvēka veselībai nekā mikroplastmasa. Tās daļiņas ir tik mazas, ka spēj iekļūt cilvēka šūnās un asinsritē, ietekmēt orgānus un caur placentu iekļūt embrijā.
“Iepriekš tā bija tikai tumša zona, neizpētīta,” saka Beižans Jans, pētījuma līdzautors un Kolumbijas universitātes vides ķīmiķis. “Mēs apsolām novērst esošo zināšanu trūkumu par plastmasas piesārņojumu nanomērogā,” sacīja pētījuma vadītāja Naisiņa Cjaņa.
2022. gadā publicētajā pētījumā konstatēts, ka mikroplastmasas koncentrācija pudelēs iepildītajā ūdenī ir augstāka nekā krāna ūdenī. Citā 2021. gada zinātniskajā rakstā zinātnieki brīdina, ka, pat atverot un aizverot plastmasas ūdens pudeles vāciņu, šķidrumā var nokļūt sīkas plastmasas daļiņas. 2023. gadā Manoā Havaju Universitātes pētnieki atrada mikroplastmasas daļiņas 100% izmeklēto grūtnieču placentā.
Starptautiskā pudelēs pildītā ūdens asociācija paziņoja, ka pētījuma metodoloģija “zinātnieku aprindām būtu pilnībā jāpārskata”. Viņi ir pārliecināti, ka līdz šim “nav zinātniskas vienprātības par nano- un mikroplastmasas daļiņu iespējamo ietekmi uz veselību.”
Kolumbijas universitātes zinātnieki saka, ka viņu pētījumi neaprobežosies tikai ar ūdeni pudelēs. Viņi plāno pētīt arī nanoplastmasu krāna ūdens un sniega paraugos, kas savākti Rietumantarktīdā.