Vairāk nekā 200 000 Krievijas iedzīvotāju jau ir saņēmuši mobilizācijas pavēsti, Tātad, divas trešdaļas no Krievijas varas iestāžu publiski izsludinātā mobilizācijas plāna ir izpildītas. Sagatavošanās nosūtīšanai uz fronti ilgs līdz mēnesim, vēsta Kremļa mediji. Tas nozīmē, ka līdz ziemai okupētajā Ukrainas teritorijā, iespējams, atradīsies vismaz 200 000 karavīru.
Tur viņi pievienosies desmitiem tūkstošu jau karojošo krievu. Un visiem viņiem ir jānodrošina ziemas apģērbs, zemu temperatūru izturīgi guļammaisi un karsts ēdiens. Šeit apkopojām militāro ekspertu redzējumu par to, vai Krievijas armija ir gatava karam aukstumā.
“Krievi tika pamesti, viņi sastinga automašīnās, tankos”
Plašs iebrukums Ukrainā sākās pašās ziemas beigās. Bet pat marts izrādījās pietiekams, lai Krievijas armijas karavīriem, kuriem liegtas normālas piegādes, kļūtu par postošu katastrofu.
“Es jums saku: apsaldējumus uz kājām guva 50% personāla,” martā Ukrainas izlūkdienestu pārtvertajā telefonsarunā savam biedram sacīja Krievijas militārpersona, kas atradās netālu no Hersonas. Pēc krieva teiktā, viņš vērsies pie militārajiem ārstiem par apsaldējumiem, taču viņam esot teikts, ka esot tikai pārsēji “trīs simtiem” (ievainotajiem).
Vēlāk Dagestānas karavīri, kuri atgriezās mājās un atteicās atkal doties karā, ziņoja arī par masveida apsaldējumus. Daži palika invalīdi, jo viņiem bija “jānogriež nomelnotā gaļa”.
Ukrainas bruņoto spēku karavīri medijiem sacīja, ka martā Harkivas apgabalā zem sniega atraduši līdz nāvei sasalušus Krievijas armijas “pazudušu” karavīru līķus.
“Iebrukuma sākumā krievi lielās kolonnās izstiepās uz ceļiem, laukos, stepēs, meža stādījumos – un tur sastinga. Un mēs esam pārvērtuši pilsētas par cietokšņiem. NATO ar savu materiālo palīdzību uzreiz nepienāca. Taču uzreiz, no pirmajām dienām, sāka darboties brīvprātīgo kustība, kas mūs apgādāja ar visu nepieciešamo karam aukstajā sezonā. Simtiem tūkstošu devās uz fronti, un miljoni kļuva par brīvprātīgajiem.
Un krievi tika vienkārši pamesti – viņi sēdēja, salstot mašīnās, tankos, bez normāla siltā ēdiena, ar sausajām pārtikas devām ar beigušos derīguma termiņu, kuras pēc tam kā atkritumi visur mētājās uz ceļiem, ”Ukrainas Bruņoto spēku karavīrs kurš vēlējās palikt anonīms, sacīja medijiem.
Vairākas aukstās nedēļas februāra beigās un marta pirmajā pusē demonstrēja pilnīgu Krievijas armijas nespēju nodrošināt karavīrus ar pašu nepieciešamāko. Taču tagad Krievijas karaspēkam būs jāizcīna pilns ziemas cikls. Un gatavība ziemas karam, acīmredzot, ir vēl zemāka nekā februārī.
“Visi trūkumi ziemā parādīsies vēl spilgtāk”
Mobilizācija, ko Kremlis sauc par “daļēju”, ir parādījusi, ka Aizsardzības ministrija nevar nodrošināt simtiem tūkstošu iesaukto ar visvienkāršākajām lietām – no higiēnas priekšmetiem līdz ložu necaurlaidīgām vestēm. Par karaspēka apgādi ar siltām drēbēm vajadzīgajos apjomos nav ne runas.
Ukrainas militārais analītiķis un bijušais Izraēlas armijas virsnieks Jigals Levins sarunā ar medijiem atzīmē, ka ziemā karojošās armijas loģistika un apgāde ir ievērojami smagāka.
“Vajag siltos ēdienus, ķīmiskos sildītājus, visādas katliņu krāsnis, siltās jakas, cimdus, cepures, siltas zeķes milzīgā daudzumā. Šķiet, ka siltas zeķes ir sīkums, bet panākumi karā bieži vien balstās uz šādiem sīkumiem. Siltais ēdiens – nevis kaut kādi konservi. Kas ir konservi mīnuss 20 aukstumā? Karavīriem jābūt sildīšanās elementiem.
Karsto ēdienu pieejamība cīnītājiem ir ne tikai veselības jautājums, tas ir arī psiholoģiski ļoti svarīgi. Kad karavīrs stiprā aukstumā saņem karstu ēdienu un karstu dzērienu, tas ievērojami paaugstina morāli. Dabiski, ka tas viss ir jāpielāgo, jāpiegādā, jānoņem utt. Svarīgi iekārtot ne tikai silto ēdināšanu, bet arī gulēšanu grūtos ziemas apstākļos. Nepieciešamas īpašas teltis, speciāli guļammaisi ar komforta temperatūru mīnuss 10 -15 grādos,” skaidro Levins.
Runājot par Ukrainas armijas gatavību ziemai, analītiķis atzīmē Ukrainas un Rietumu bruņoto spēku sadarbības nozīmi, kā arī brīvprātīgo lomu:
“Aiz Ukrainas armijas muguras ir NATO un spēcīga brīvprātīgo kustība. Es sazinos ar desmitiem ukraiņu kaujinieku, un viss, ko viņi lūdz, viņiem nekavējoties tiek piegādāts. Guļammaisi? Lūdzu! Flīša jakas, bufs? Lūdzu! Karavīriem iepērk ķīmiskos sildītājus, kurus saliek kabatās – un tie silda.
Nonāk tiktāl, ka karavīri tagad var pagriezt degunu un teikt: “Ak, šis guļammaiss ar komfortu -10 neder, vajag maisu ar komfortu -20.” Krieviem tā visa nav. Viņiem nav sabiedroto, viņiem nav spēcīgas brīvprātīgo kustības, kas aizver visus robus. Zeķu vietā izdala kāju lupatas (portjankas), kāds tur piedāvājums! Regulārajai armijai viņi neko nevarēja nodrošināt, ko var runāt par simtiem tūkstošu mobilizēto.
Par sabiedroto atbalstu Ukrainas armijas sagatavošanā ziemai stāsta arī militārais eksperts Vadims Černišs . Pēc viņa teiktā, Ukrainas partneri ir valstis ar augstu tehnoloģiskās attīstības līmeni, kas nodrošina Ukrainas bruņotos spēkus ar kvalitatīviem ziemas formas tērpiem, ģeneratoriem un citu aprīkojumu:
“Krievijas armijā mēs redzam, ka trūkst pat elementārākā: nav pat biksīšu un zeķu normālā daudzumā. Viņi ir spiesti uzvilkt ložu necaurlaidīgas vestes, kas ņemtas no bojāgājušajiem ukraiņu karavīriem, viņi izmanto ukraiņu militāros apavus, jo pašmāju ražotie neder. Krievu karavīru ķiveres bieži ir padomju ķiveres . Plastmasa, uzklāts audums, proti, no ārpuses izskatās pēc modernas ķiveres, bet iekšā ir parasta padomju ķivere, kas nepasargās pat no sīkām šķembām.”
Vadims Černišs atzīmē, ka “neviena armija pasaulē savu apgādi neuzskata par ideālu, bet Krievijas armijā notiekošais ir zem zemākās robežas”.
Pēc aptaujāto ekspertu domām, visas piegādes problēmas attiecas arī uz ziemas lietām, tāpēc Krievijas armija ir lemta masveida apsaldējumiem un slimībām ziemā.
Būs problēmas arī ar degvielu. Vadims Černišs atzīmē, ka militārajai tehnikai, kas darbojas ar dīzeļdegvielu, ”soļarku”, ir svarīgi, lai dīzeļdegviela būtu piemērota lietošanai mīnusu temperatūrā.
Kopumā Krievijas armijas degvielas patēriņš ziemā ievērojami pieaugs, tostarp tāpēc, ka karavīri pārstās izslēgt dzinējus, lai būtu siltāk un lai nesasaltu motoreļļa. Viens no karadarbības dalībniekiem Ukrainas pusē sarunā ar medijiem atzīmē, ka februārī-martā krievi nereti neizslēdza automašīnu dzinējus, neskatoties uz termovizoru draudiem to atklāt.
“Bet visnepatīkamākais laiks būs viņu kājniekiem, kas sēž meža stādījumos. Zaļums drīz aizies, kļūs auksts, viņi sildīsies pie ugunskuriem, radot karstuma punktus. Tad vēl šie “mobiki” (mobilizētie) tiks atsūtīti uz fronti…
Viņiem joprojām nav piegādātas drēbes. Iedomājieties šo pūli ziemas apstākļos, bez ziemas formas tērpa. Viņi sāks mirt no slimībām. Tieši Otrā pasaules kara laikā aukstumā varēja cīnīties ar cilvēku masām – tad cilvēki bija stiprāki, un viņu bija vairāk, ”stāsta eksperts.
Tajā pašā laikā, pēc viņa teiktā, Ukrainas bruņotie spēki jau ir labi sagatavojušies ziemai, jo kopš jūlija karaspēks ir piesātināts ar ziemas apģērbu komplektiem. “Visas šobrīd konstatētās Ukrainas armijas priekšrocības un Krievijas armijas nepilnības ziemas apstākļos izpaudīsies vēl spilgtāk,” ir pārliecināts eksperts. Viņam piekrīt Jigals Levins: “Ukrainas bruņotajiem spēkiem ziema būs smaga. Bet Krievijas armijai tā būs murgaina un nepanesama