Astronomi un citi debesu vērotāji var priecāties: jau svētdien naksnīgajās debesīs būs redzams pirmais šī pavasara pilnmēness. Šo pilnmēnesi sauc par “rozā minimēnesi”. Rozā un mini? Ko tas nozīmē?
Tam ir vienkāršs izskaidrojums. Nosaukums “Pink Moon”, kā to sauc angļu valodā, attiecas uz Ziemeļamerikas pamatiedzīvotājiem. Viņi aprīļa pilnmēnesim piešķīra tāda auga nosaukumu, kas zied rozā krāsā, kad debesīs ir pirmais pavasara pilnmēness. Augs ir floksis.
Lai gan nosaukums liecina par pretējo, šis ir “rozā” mēness tikai pārnestā, nevis faktiskā nozīmē.
Situācija atšķiras ar terminu “mini mēness”. Šis nosaukums cēlies no tā, ka attiecīgajā laikā Zemes pavadonis atrodas vislielākajā attālumā (apogejs) no Zemes aptuveni 406 000 kilometru attālumā. Tādējādi pilnmēness debesīs šķiet daudz mazāks nekā parasti – “mini”.
“Minimēness” pretstats ir “supermēness”. Šo terminu lieto, ja pilnmēness atrodas tikai aptuveni 356 000 kilometru attālumā no Zemes. Šis ir mazākais attālums, ko sauc arī par perigeju. Tad mēness šķiet lielāks nekā parasti.
Abi termini – “minimēness” un “supermēness” – ir sarunvalodas un tiem nav zinātniskas nozīmes..
Tomēr mēness attālums ietekmē plūdmaiņas. Tāls pilnmēness mazāk iedarbojas uz Zemi, kā rezultātā var pazemināties plūdmaiņas.
Nākamais “minimēness” būs redzams nākamajā mēnesī, 12. maijā. Tomēr nākamie divi “supermēneši” būs redzami šī gada novembrī un decembrī.