Turcijas valdība nolēma sekot Rietumu sankcijām un 1.martā pārtrauca preču tranzītu uz Krieviju, ziņo Bloomberg, atsaucoties uz kādu augstu Turcijas amatpersonu. Tas notika uz Vašingtonas spiediena fona.
Sankcionēto preču eksporta uz Krieviju bloķēšanu aģentūrai apstiprināja Stambulā bāzētā muitas uzņēmuma Subasi izpilddirektors Mustafa Bojacioglu. Pēc viņa teiktā, iepriekš nebija problēmu ar produkciju, kas vispirms tika ievesta Turcijā un pēc tam transportēta uz Krieviju. Tagad ierobežojumi ir balstīti uz preču izcelsmes valsti, viņš sacīja.
“Kravu noformēšanas sistēma Turcijā vienkārši pārstāja darboties,” aģentūrai sacīja Jekaterina Lazutkina, Vendor Cargo līdzīpašniece. Pēc viņas teiktā, muitas platforma bloķē produktus, kas paredzēti nosūtīšanai uz Krievijas Federāciju.
2022. gadā Turcija, kas nepievienojās Rietumu sankcijām, kļuva par vienu no lielākajām preču piegādātājām Krievijai: eksports uz Krievijas Federāciju pieauga no 5,8 miljardiem dolāru līdz 9,3 miljardiem dolāru. Radot vienotu fronti pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš uzsāka karu Ukrainā, atzīmē Bloomberg.
Tas nonāca tiktāl, ka Vašingtona aicināja Ankaru “ierobežot preču plūsmu” uz Krieviju, pret kuru tika piemērotas sankcijas, februārī ziņoja Bloomberg . Tas bija arī par militāri rūpnieciskā kompleksa produktiem. Pēc ASV datiem, martā-oktobrī šāda eksporta apjoms sasniedza 800 miljonus dolāru.
Tagad Krievija riskē zaudēt spēju apiet Rietumu sankcijas uz Turcijas rēķina. Tomēr Krievijas bizness jau ir sācis meklēt veidus, kā to apiet. Apvienotie Arābu Emirāti var kļūt par jaunu aizliegto produktu piegādes centru, aģentūrai RBC sacīja Alesja Ļitviņenko, STALOGISTIC Rietumu iepirkumu sektora vadītāja.
Jaunais maršruts var šķērsot AAE un tālāk caur Irānu, piekrita starptautisko kravu pārvadājumu uzņēmuma Noytech Supply Chain Solutions pārstāvis Ivans Golovko. Pēc viņa teiktā, ir vēl viens variants: ar iebraukšanu dažās NVS valstīs.
Taču maršruta maiņa var palielināt uzņēmumu izmaksas un attiecīgi arī preču pašizmaksu. “Vienmēr ir alternatīvas, bet jautājums ir par to izmaksām. Teorētiski ir iespējams pārvadāt preces caur Kaspijas jūru (no Irānas) vai caur Ķīnu, taču jums būs jāmaksā par šīm alternatīvām,” izdevumam pastāstīja Krievijas Ekonomikas attīstības ministrijas Ārējās tirdzniecības Viskrievijas akadēmijas integrācijas procesu attīstības institūta direktors Andrejs Točins.