Šodien Azerbaidžānā tiek atklāta klimata konference COP29
Tajā pašā laikā virkne drūmu ziņojumu liecina, ka ar karstumu saistītie nāves gadījumi un pārtikas trūkums ir sasnieguši rekordlīmeni.
Gandrīz pusi no pasaules zemes virsmas, 48 procentus, pagājušajā gadā vismaz vienu mēnesi skāra ārkārtējs sausums. Tā rezultātā 2023. gadā par 151 miljonu cilvēku vairāk piedzīvo pārtikas trūkumu, salīdzinot ar 1981.–2010. gadu. Par to liecina žurnāla The Lancet Countdown on Health and Climate Change ziņojums, kurā analizēti klimata pārmaiņu draudi cilvēku veselībai un izdzīvošanai visā pasaulē.
“Šie ir satraucošākie rezultāti, ko esam redzējuši,” saka Marina Romanello, The Lancet Countdown ģenerāldirektore .
Arī karstuma izraisīto nāves gadījumu skaits cilvēku vidū, kas vecāki par 65 gadiem, kopš 90. gadiem ir pieaudzis par 167 procentiem, un pagājušajā gadā 61 procentā pasaules sauszemes teritorijas bija vairāk dienu spēcīgas lietusgāzes nekā deviņdesmitajos gados, palielinot plūdu un slimību izplatīšanās risku.
Cits ziņojums liecina, ka klimata krīze Apvienotajā Karalistē katru gadu līdz 2050. gadiem var izraisīt līdz pat 10 000 papildu nāves gadījumu ārkārtēja karstuma dēļ, kas var izraisīt virkni tropu slimību, piemēram, tropu drudzi un Zikas vīrusu, raksta The Guardian .
“Milzīga ietekme”
Savā ziņojumā pētnieki asi kritizē valstis, kas turpina subsidēt uzņēmumus, kas izmanto fosilo kurināmo. 2022. gadā 72 no 82 analizētajām valstīm subsidēja fosilo kurināmo par 1,4 triljoniem ASV dolāru, kas atbilst no desmit līdz 100 procentiem no vairuma valstu veselības aprūpes budžeta.
Ietekme uz veselību uz ekonomiku ir milzīga. Tas ir jāņem vērā, lai veiktu saprātīgas investīcijas”, saka Marina Romanello.
Ekonomika fokusā
Šī gada klimata sanāksme COP29 notiek Baku, Azerbaidžānā, un lielais jautājums ir klimata finansējums, tātad, cik daudz bagātās valstis maksās, lai palīdzētu nabadzīgākajām valstīm risināt klimata pārmaiņas. Apstāklis, ka sanāksme notiek Azerbaidžānā, valstī, kuras ekonomikas pamatā ir fosilais kurināmais, un tās nostāja cilvēktiesību jautājumos ir izpelnījies kritiku.