ASV prezidents Donalds Tramps sestdien paziņoja, ka sarunas, kuru mērķis ir izbeigt karu Ukrainā, var noritēt labi, taču “ir brīdis, kad jums vienkārši jāvienojas vai jāaizveras.” Par to raksta Reuters
Tramps žurnālistiem sniedza šādu komentāru dienu pēc tam, kad bija izrādījis neapmierinātību ar Krieviju un lika tai “ķerties klāt”, lai panāktu vienošanos.
“Es domāju, ka Ukrainai un Krievijai varētu būt labi, un jūs to uzzināsit diezgan drīz,” Tramps sacīja žurnālistiem Air Force One, vienlaikus piebilstot:
“Ir brīdis, kad jums vienkārši jāvienojas vai jāaizveras (to put up or shut up), un mēs redzēsim, kas notiks, bet es domāju, ka viss notiek labi.”
Piektdien Trampa īpašais sūtnis Stīvs Vitkofs sarunājās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu par miera līguma meklējumiem.
Sarunas notika laikā, kad ASV un Krievijas dialogs, kura mērķis bija vienoties par uguns pārtraukšanu pirms iespējamā miera līguma, lai izbeigtu karu, šķiet, ir apstājies domstarpību dēļ par nosacījumiem karadarbības pilnīgai pārtraukšanai.
Iepriekš sestdien Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzslavēja Trampu par, viņaprāt, labāku izpratni par Ukrainas konfliktu nekā jebkuram citam Rietumu līderim.
“Kad mēs runājam par jebkura konflikta, tostarp Ukrainas, konflikta pamatcēloņu novēršanu, tas ir vienīgais veids, kā atrisināt problēmu un izveidot ilgstošu mieru. Novērst pamatcēloņus,” Antālijas diplomātijas forumā Turcijas dienvidos sacīja Lavrovs.
“Prezidents Tramps bija pirmais un, manuprāt, līdz šim gandrīz vienīgais starp Rietumu līderiem, kurš vairākkārt, pārliecinoši, vairākas reizes paziņoja, ka Ukrainas ievilkšana NATO bija milzīga kļūda. Un tas ir viens no galvenajiem iemesliem, ko mēs tik daudz reižu citējām.”
Komentējot Ukrainas un Krievijas vienošanos pārtraukt uzbrukumus viena otras enerģētikas objektos, Lavrovs sacīja, ka Maskava ir turējusi savu vārdu, un apsūdzēja Kijivu, ka tā gandrīz katru dienu uzbrūk Krievijas enerģētikas infrastruktūrai.
“Es iedevu mūsu kolēģiem no Turcijas (ārlietu) ministram (Hakanam) Fidanam to, ko mēs iedevām amerikāņiem, ANO, EDSO – faktu sarakstu, kurā uzskaitīti Ukrainas uzbrukumi Krievijas enerģētikas infrastruktūrai pēdējo trīs nedēļu laikā.”
Ukraina līdzīgas apsūdzības Krievijai izvirzījusi kopš ASV atbalstītā moratorija apstiprināšanas.
Putins, kurš 2022. gada februārī uzsāka Krievijas iebrukumu Ukrainā, Ukrainas noslieci uz Rietumiem, tostarp tās vēlmi iestāties NATO, jau sen ir izteicis par draudu Krievijai.
Tramps ir parādījis pacietības zaudēšanas pazīmes un runājis par sekundāru sankciju noteikšanu valstīm, kas pērk Krievijas naftu, ja viņam šķiet, ka Maskava kavējas ar darījumu.