ASV prezidents Donalds Tramps izteicis vēlmi ar likumu atņemt Kolumbijas apgabalam, kurā atrodas valsts galvaspilsēta Vašingtona, tā jau ierobežoto pašpārvaldi. Viņš sacīja, ka pašreizējā administrācija ar mēru Murielu Bouseri priekšgalā “netiek galā” un prezidents nevēlas, lai citu valstu vadītāji redzētu “teltis zālienos”.
Pērn Axios iekļāva frāzi par vēlmi “atņemt Vašingtonu no briesmīgās vadības” Trampa “hitu” sarakstā, ko viņš visbiežāk minēja preses konferencēs un runās vēlēšanu kampaņas laikā.
Kopš stāšanās amatā viņš šo iniciatīvu pirmo reizi pieminēja sarunā ar žurnālistiem prezidenta lidmašīnā. Tajā pašā sarunā viņam izdevās apgalvot, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis it kā “nogulējis” tikšanos ar ASV finanšu ministru Skotu Besentu, lai gan viņi tikuši nofotografēti kopā.
“Mums ir jāpārvalda Kolumbijas apgabals. Es domāju, ka federālajai valdībai tas būtu jādara <…> Es mīlu mēru, man ar viņu ir labas attiecības, bet viņi nevar tikt galā ar to — ir pārāk daudz noziedzības, pārāk daudz grafiti,” sacīja Tramps.
Viņš norādīja, ka pie viņa ciemos ieradīsies Francijas un Lielbritānijas līderi Emanuels Makrons un Kīrs Stārmers, vēlāk Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un “visi pārējie”, tāpēc būtu nepieņemami “ka uz skaistajiem zālieniem stāvētu teltis ar bezpajumtniekiem”.
Kā tagad tiek pārvaldīta Vašingtona?
Kolumbijas apgabalam ar likumu nav valstiskuma, un Kongress tam piešķīra pašpārvaldi tikai 1973. gadā. Vašingtonā notiek mēra un vietējās padomes locekļu vēlēšanas, taču padomes pieņemtie likumi vēl jāapstiprina federālajam parlamentam.
Kolumbijas apgabala budžetu pieņem arī ASV Kongress, lai gan pašā Vašingtonā tajā nav balsstiesīgo pārstāvju. Rajons faktiski ir tādā pašā statusā kā, piemēram, Puertoriko, taču atšķirībā no salas tam ir tiesības balsot prezidenta vēlēšanās.
Kā atzīmē New York Times, centieni piešķirt apgabalam štata statusu ir bijuši nesekmīgi, neskatoties uz to, ka tā 700 000 iedzīvotāju pārsniedz Vērmontas un Vaiomingas štatu iedzīvotaju skaitu. Aktīvisti atzīmēja, ka šim jautājumam varētu būt rasu nokrāsa, jo 45% Vašingtonas iedzīvotāju ir afroamerikāņi. Ja Kolumbijas apgabalam tiktu piešķirts štata statuss, tas būtu augstākais rādītājs Amerikas Savienotajās Valstīs.
Bousere, demokrāte un afroamerikāniete, atbildēja uz Trampa komentāriem, X paziņojot , ka “Vašingtona ir pasaules līmeņa pilsēta”. Pēc viņas teiktā, pēdējā laikā noziegumu skaits samazinās, tūristu plūsma pieaug, aģentūra Moody’s pilsētai piešķīrusi augstāko kredītreitingu. Kā atzīmē Axios, iepriekš tika uzskatīts, ka Bouserei izdevās panākt “pamieru” ar Trampu, apmeklējot viņa Mar-a-Lago īpašumu mēnesi pirms inaugurācijas.
Viņa arī izveidoja attiecības ar Pārstāvju palātas Pārraudzības komitejas republikāņu priekšsēdētāju Džeimsu Komeru, kurš ir viens no prezidenta tuvajiem sabiedrotajiem. Šie kontakti ļāva viņai iegūt naudu, lai uzbūvētu jaunu stadionu un tādējādi saglabātu NFL klubu Vašingtonā.
Joprojām nav skaidrs, kādas ir Trampa iniciatīvas izredzes, taču viņš var likumīgi formalizēt Vašingtonas “sagūstīšanu”, izmantojot likumprojektu, kas jau ir iesniegts Kongresā. Dokumentu ierosināja republikāņu kongresmenis Endijs Oglss no Tenesijas un senators Maiks Lī no Jūtas, kuri ir labi pazīstami ar savu “trīs termiņa” iniciatīvu attiecībā uz Trampu.
Projekts nosaukts ar akronīmu BOWSER, kas sakrīt ar mēra uzvārdu un tiek piedāvāts atšifrēt kā “Atgriezīsim uzraudzību Vašingtonai un drošību ikvienam iedzīvotājam”. Līdz šim viņam atbalstu pauduši tikai daži konservatīvie republikāņi, atzīmē Axios.