Trampa un Putina saruna notika pēc ASV prezidenta zvana Ukrainas līderim Volodimiram Zeļenskim. Putins bija pirmais, kas izteicās par notikušo sarunu.
Krievijas prezidents sacīja, ka saruna bija “ļoti saturīga, ļoti atklāta un kopumā ļoti noderīga”, un ka viņš to novērtē “augstu ”
Krievija it kā ir gatava sadarboties ar Ukrainu pie memoranda “par iespējamu miera līgumu nākotnē, kurā definētas vairākas pozīcijas”: “Tādas kā, piemēram, noregulējuma principi, iespējamā miera līguma laiks un tā tālāk, tostarp iespējama pamiera noslēgšana uz noteiktu laiku, ja tiks panāktas atbilstošas vienošanās”.
Krievijas un Ukrainas pusēm ir jāatrod kompromisi, kas būtu piemēroti abām pusēm. “Vienlaikus vēlos atzīmēt, ka kopumā Krievijas nostāja ir skaidra. Mums galvenais ir novērst šīs krīzes pamatcēloņus,” sacīja Putins.
Sīkākas sarunas ar Trampu detaļas bija paredzēts precizēt Kremļa preses sekretāram Dmitrijam Peskovam vai viņa palīgam Jurijam Ušakovam.
Beigās vārdu ņēma Ušakovs, kurš paziņoja, ka jautājums par iespējamās uguns pārtraukšanas Ukrainā termiņu un laika grafiku netika apspriests.
“Nē, mēs par to nerunājām, lai gan Tramps, protams, uzsvēra savu ieinteresētību pēc iespējas ātrāk panākt kaut kādu vienošanos,” sacīja Ušakovs .
Pēc viņa teiktā, Tramps pieminēja arī jauno sankciju projektu pret Krieviju, ko gatavo Amerikas likumdevēji.
“Tramps minēja, ka Senātā ir gatavs likumprojekts par jaunām sankcijām, taču viņš pats nav sankciju atbalstītājs, bet gan kaut kādas vienošanās panākšanas atbalstītājs,” sacīja Ušakovs, norādot, ka Tramps vēlas tikties ar Putinu, taču kur un kad vēl nav zināms. Bet Tramps Krievijas prezidentam sacīja, ka viņš “var viņam jebkurā laikā piezvanīt”.
Ušakovs ziņoja, ka “atklātas un draudzīgas viedokļu apmaiņas kontekstā prezidenti vienojās, ka viņi sazvanīs viens otru pēc nepieciešamības”.
Tramps teica: “Vladimir, tu vari jebkurā laikā pacelt klausuli, un es labprāt atbildēšu, es labprāt ar tevi parunāšu.” Šīs beigas raksturo arī sarunas raksturu, kas notika starp līderiem,” rezumēja Ušakovs .
ASV prezidenta reakcija
Donalds Tramps, kā ierasts, publicēja ierakstu savā sociālajā tīklā “Truth Social”.
Viņš raksta, ka saruna “notikusi ļoti labi” un ka Krievija un Ukraina nekavējoties sāks “sarunas par pamieru un, vēl svarīgāk, par kara beigām”.
“Par nosacījumiem abas puses vienosies pēc iespējas labāk, jo tās zina sarunu detaļas, kuras neviens cits nezinās,” rakstīja Tramps. Viņš precizēja, ka sarunas tonis un gars bija “izcils”, jo, ja tā nebūtu bijis, viņš par to būtu rakstījis.
ASV prezidents arī paziņoja, ka Krievija vēlas veikt liela mēroga tirdzniecību ar ASV, un viņš tam piekrīt, bet tikai pēc tam, kad šī “asinspirts” būs beigusies.
“Krievijai ir milzīga iespēja radīt milzīgas darbavietas un bagātību. Tās potenciāls ir neierobežots. Tāpat Ukraina var būt liels ieguvējs tirdzniecībā, atjaunojot savu valsti,” sacīja Tramps.
Viņš atkārtoti uzsvēra, ka sarunas starp Krieviju un Ukrainu “sāksies nekavējoties”. Un viņš par to jau ir informējis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski, Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu, Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, Itālijas premjerministri Džordžiju Meloni, Vācijas kancleru Frīdrihu Mercu un Somijas prezidentu Aleksandru Stubu, kuriem viņš piezvanīja tūlīt pēc Putina.
Ukrainas reakcija
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis brīfingā žurnālistiem paziņoja, ka viņš divas reizes runājis ar ASV prezidentu: pirms un pēc Trampa zvana Putinam. Otrajā sarunā piedalījās pasaules līderi, kurus Tramps bija pieminējis.
“Prezidents Tramps uzskata, ka tiešas sarunas starp Ukrainu un Krieviju ir vissvarīgākās. Tā ir viņa nostāja, ko viņš ir demonstrējis. Mēs par to esam runājuši jau ilgu laiku. Viņš uzskata, ka Krievijas puse sūtīs atbilstošus signālus par iespējamu pamieru. Es savukārt lūdzu prezidentam Trampam, ka, ja Ukrainas puse neatbalsta Krievijas puses redzējumu, tad mēs vēlētos to apspriest ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Un lai Amerikas Savienotās Valstis šādu situāciju uzskatītu par Krievijas puses nevēlēšanos izbeigt karu. Jo var tikt piedāvāti sarežģīti nosacījumi,” sacīja Zeļenskis.
Zelenskis arī sacīja, ka tiek apsvērtas vietas Krievijas un Ukrainas pārstāvju tikšanās vietai: tās varētu būt Amerikas Savienotās Valstis, Ukraina, Krievija, ES valstis un Lielbritānija. Tomēr tikšanās varētu notikt Turcijā, Vatikānā vai Šveicē.
“Mēs pašlaik analizējam šīs trīs vietas, jo visas trīs valstis, visas trīs vietas ir labas iespējas,” sacīja Zelenskis.
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena sociālajos tīklos paziņoja par kopīgu zvanu ar Eiropas līderiem un Trampu. Viņa pateicās ASV prezidentam Trampam par viņa “nenogurstošajiem centieniem panākt pamieru Ukrainā”.
“Ir svarīgi, lai Amerikas Savienotās Valstis turpinātu sadarboties. Mēs turpināsim atbalstīt Volodimiru Zelenski ilgstoša miera sasniegšanā Ukrainā,” raksta Eiropas Komisijas prezidente