Stīvs Vitkofs, Donalda Trampa galvenais starptautiskais sarunu vadītājs, tiek kritizēts par pārāk daudzu paralēlu misiju vadīšanu no Tuvajiem Austrumiem līdz Ukrainai. Kā raksta The Telegraph, Vitkofs “nokoda vairāk, nekā spēj sakošļāt”.
Piektdien viņš Maskavā tikās ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu, lai pārrunātu karu pret Ukrainu, savukārt sestdien viņš devās uz Omānu, lai sarunātos ar Irānu par tās kodolprogrammu.
Džora Eilanda, bijusī Izraēlas Nacionālās drošības padomes vadītāja, sacīja:
“Vitkofs ir iesaistīts divās citās lielās sarunās bez Irānas. Viņam pastāvīgi jādomā par Gazu un ķīlniekiem, kā arī par Ukrainu. Viņš var būt ļoti talantīgs, bet kodolproblēma ir tīri tehnisks jautājums.”
Putins sarunās Maskavā lika amerikāņu sūtnim gaidīt vairākas stundas. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sacīja, ka tikšanās ir “iespēja dalīties ar Krievijas viedokli” un ilgs “tik ilgi, cik prezidentam būs nepieciešams”.
Avoti norāda, ka Vitkofs mēģina vienlaikus žonglēt ar pārāk daudziem sarunu procesiem. Nesenā intervijā viņš kļūdaini nosauca par okupētiem tikai “Krimu un Donbasu”, nevis četrus reģionus, uz kuriem Krievija pretendē: Doņecku, Luhansku, Zaparižju un Hersonu.
Vitkofam tuvi cilvēki saka, ka viņš “domā globāli” un nekoncentrējas uz detaļām. Taču Krievijas kara pret Ukrainu kontekstā šādas kļūdas tikai pastiprina šaubas par viņa līdzdalības efektivitāti diplomātiskajos centienos.
Procesā ar Hamas Vitkofs kļuva emocionāls: “Es uzskatu, ka viņi maziem bērniem, kuri nezina, ko dara, uzliek pašnāvnieku vestes,” viņš sacīja.
Izraēlas eksperti kritizē Vitkofa pieredzes trūkumu sarežģītu tehnisko sarunu vadīšanā ar Irānu, norādot, ka viņa daudzpusība tikai kaitē rezultātiem. Īpaši tāpēc, ka ASV cenšas panākt vienošanos, lai ierobežotu Teherānas kodolambīcijas.
Kārnegi fonda analītiķis Karims Sadjadpūrs brīdināja:
“Starp apgalvojumu, ka Irānai nevar būt kodolieroču, un apgalvojumu, ka Irānas kodolprogramma ir “jādemontē” līdzīgi kā Lībijas programmu, ir kosmisks okeāns. Pastāv risks, ka Amerikas pusi, kurai līdz šim nav skaidras pieredzes un skaidra fināla, sarunās apsteigs Irānas puse, kurai ir abi.”
Vitkofs atzīst, ka darbs ir nogurdinošs, taču viņš turpina pildīt savus pienākumus. Sociālajos tīklos viņš tika kritizēts par to, ka Putinam tuvojoties, viņš uzlika roku uz sirds.
“Viņš man patika,” par Putinu sacīja Vitkofs.