Donalds Tramps vēl nav izstrādājis konkrētus priekšlikumus Ukrainas konflikta atrisināšanai. Taču viņa sabiedrotie un padomnieki publiski un privāti apspriež vairākus priekšlikumus, tostarp savā starpā un ar pašu Trampu. Tiem ir daži kopīgi elementi, raksta Reuters, pamatojoties uz paziņojumu analīzi un sarunām ar vairākiem ASV ievēlētajam prezidentam pietuvinātiem cilvēkiem.
Šie kopīgie elementi ir atteikšanās uzņemt Ukrainu NATO (vismaz pārskatāmā nākotnē) un tās zaudēšana tādā vai citādā veidā daļu teritoriju.
Pēc kāda Trampa nacionālās drošības padomnieka, kas iesaistīts jaunās administrācijas sagatavošanā, teiktā, ir trīs galvenie priekšlikumi – Kīts Kellogs iecelts par īpašo sūtni Ukrainas un Krievijas jautājumos; viceprezidents Džejs Venss; un bijušais ASV vēstnieks Vācijā Ričards Grenels, kā arī nacionālās izlūkošanas direktors Trampa pirmās prezidentūras laikā (viņam vēl nav amata jaunajā administrācijā, taču viņš konsultē Trampu Eiropas jautājumos un bija viens no retajiem, kurš septembra beigās ar viņu tikās ar Volodimiru Zeļenski).
– Kelloga nostāja pavasarī tika formulēta stratēģijas dokumentā ” Amerika vispirms, Krievija un Ukraina”, ko viņš sagatavoja kopā ar bijušo Nacionālās drošības padomes štāba priekšnieku Fredu Fleicu un iepazīstināja ar Trampu. Kellogs un Fleits ierosināja iesaldēt konfliktu gar esošo frontes līniju. Vienlaikus ASV ir jāsniedz Ukrainai iespēja “sarunāt no spēka pozīcijām” un vienlaikus jānodod Krievijai informācija par sekām, kas izriet no turpmāko miera līguma nosacījumu neievērošanas. Vēlāk Kellogs sacīja, ka Tramps solīs Kijivai vairāk ieroču tikai tad, ja tā piekritīs sarunām; Viņš brīdinās Maskavu, ka, ja tā atteiksies apspriest konflikta izbeigšanu, viņš dos Ukrainai daudz ieroču. Saskaņā ar šo priekšlikumu ASV arī piedāvātu Ukrainai drošības garantijas, kas varētu ietvert palielinātas bruņojuma piegādes pēc līguma noslēgšanas. Sarunas par Ukrainas iestāšanos NATO tiks atliktas.
– Venss septembrī sacīja, ka miera līgums ietvers demilitarizētas zonas izveidi gar esošo konfrontācijas līniju. Zona tiks “stipri nocietināta”, lai novērstu iespējamu Krievijas iebrukumu nākotnē. Vensa priekšlikums atņemtu Ukrainai dalību NATO.
– Grenels jūlijā iestājās par “autonomo zonu” izveidi Ukrainas austrumos, taču sīkāk to nesniedza. Viņš arī pauda viedokli, ka Ukrainas dalība NATO neatbilst ASV interesēm.
Visās šādās idejās netiek ņemts vērā fakts, ka Vladimirs Putins var vienkārši nevēlēties apspriest miera līgumus, brīdina eksperti. Viņa karaspēks šobrīd virzās uz Ukrainu visstraujāk kopš kara sākuma, lai gan par to ir jāmaksā briesmīgi, un viņš var uzskatīt, ka nākotnē iegūs vairāk, ieņemot vairāk zemes. Putins, visticamāk, veltīs laiku un gaidīs, kādas piekāpšanās Tramps viņam piedāvās, lai pievilinātu viņu pie sarunu galda, sacīja Kārnegi Berlīnes Krievijas un Eirāzijas izpētes centra līdzstrādnieks Jevgeņijs Rumers, kurš iepriekš strādāja pie sarunu galda. ASV Nacionālā izlūkošanas padome.
Putins ar Trampu apspriedīs tikai pasaules kārtību, Eiropas un pasaules nākotni, nevis Ukrainas nākotni, laikrakstam Financial Times sacīja pareizticīgo oligarhs un viens no galvenajiem “krievu pasaules” ideologiem Konstantīns Malofejevs. Un, lai sāktu sarunas, Trampam ir jāatceļ Džo Baidena atļauja uzbrukt ar tāla darbības rādiusa Rietumu raķetēm Krievijas teritorijā, kā arī jāatceļ Zelenskis no varas, Malofejevs piebilda: “Kellogs ierodas Maskavā ar savu plānu, mēs viņu paņemam un sakām, ka viņš var noslaucīt sevi ar to, jo mums tur nekas nepatīk. Tās ir visas sarunas.”
Miera piespiešana ir pareizāka pieeja nekā vienkārša akla nomierināšana, lai nomierinātu agresoru, atzīmē starptautisko attiecību un ārpolitikas eksperts, laikraksta The Moscow Times apskatnieks Boriss Bondarevs. Bet, ja, piemēram, Ukraina atsakās no sarunām, jo atrodas neizdevīgā stāvoklī militāro darbību iesaldēšanai, un Krievija formāli tam piekrīt, un ASV sāks samazināt militāro palīdzību Kijevai, Putins vienkārši sagrābs vēl vairāk teritorijas un iznīcinās vairāk infrastruktūras. viņš iebilst.
Rūmers piebilst: ”Es nedomāju, ka kādam ir reāls plāns, kā to izbeigt”