Kopš stāšanās amatā otro reizi Donalds Tramps ir parakstījis desmitiem izpildu rīkojumu, kuru mērķis ir pildīt viņa kampaņas solījumus, un atcēlis 78 sava priekšgājēja Džo Baidena rīkojumus. Pasākumu trūkums ievedmuitas nodokļu ieviešanai bija negaidīts; Neskatoties uz pastāvīgi atkārtotajiem aicinājumiem “pumpē, mazulīt, pumpē”, centieniem palielināt naftas un gāzes ieguvi var paiet daži gadi, lai sasniegtu rezultātus; Karš Ukrainā, neskatoties uz Trampa daudzajiem solījumiem, pirmdien nebeidzās.
Ar savām pirmajām darbībām Tramps solīja “sākt pilnīgu Amerikas atjaunošanu un veselā saprāta revolūciju”. Taču vēlēšanu uzvara daudz ko mainīja jau pirms viņa stāšanās amatā. Uzņēmumi sāka masveidā atcelt dažādības, vienlīdzības un iekļaušanas programmas (Tramps ar savu pirmdienas dekrētu tās atcēla arī valdības departamentos). Sešas no lielākajām bankām izstājās no finanšu institūciju alianses, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām (Tramps atkal izstājās no Parīzes līguma). Marks Zakerbergs atcēla faktu pārbaudi vietnē Facebook un inaugurācijas ceremonijā sastājās ar citiem miljardieriem, tostarp Džefu Bezosu, Amazon dibinātāju un liberālā laikraksta The Washington Post īpašnieku. Jaunais vecais ASV prezidents kļuva par galveno varoni Pasaules ekonomikas forumā Davosā, kur gadu desmitiem ilgi tika runāts par kapitālismu visām ieinteresētajām pusēm, sociālo iekļaušanu un nepieciešamību cīnīties pret klimata pārmaiņām, atzīmē Bloomberg .
Reakciju uz Trampa atgriešanos Davosā tēlaini komentēja bijušais Goldman Sachs izpilddirektors Loids Blankfeins: “Tas man atgādina to, kas notika, kad Napoleons aizbēga no Elbas salas.” Kad šīs ziņas pirmo reizi parādījās 1815. gadā, franču laikraksti bijušo imperatoru nodēvēja par “briesmoni” un “kanibālu”. Kad viņš tuvojās Parīzei, laikraksti paziņoja par “Viņa Majestātes” ierašanos.
“Un, starp citu, varbūt Tramps pat novērtēs salīdzinājumu ar Napoleonu,” sacīja Blankfeins.
Trampa galvenie lēmumi pēc stāšanās amatā bija koncentrēti šādās jomās
Enerģētika
Tūlīt pēc inaugurācijas, kuras laikā prezidents atkārtoja savu saukli “vētra, mazulīt, vētra”, viņš izsludināja ārkārtas stāvokli enerģētikas nozarē, lai paātrinātu atļauju izsniegšanu jauniem projektiem un palielinātu ražošanu. Pēc ASV Enerģētikas informācijas administrācijas datiem, tas jau ir rekordlīmenī – 13,5 miljoni barelu dienā. Tomēr cīņā pret zaļo programmu, cenšoties stiprināt ASV enerģētisko spēku un palielināt naftas un SDG eksportu, Tramps cenšas stimulēt fosilā kurināmā ražošanas pieaugumu. Viņš arī atcēla Baidena memorandu, kas aizliedz urbumus Arktikā un Aļaskā, atcēla aizliegumu bloķēt jaunas ārzonas izstrādes un atcēla aizliegumu izsniegt jaunas atļaujas SDG eksporta termināļu celtniecībai.
“Mēs no enerģētikas nopelnīsim daudz naudas,” sacīja Tramps, vēlreiz aicinot Eiropu palielināt pirkumus no ASV. “Tas, ko viņi var darīt ātri, ir nopirkt mūsu naftu un gāzi. Mēs nekavēsimies to atrisināt ar tarifiem, pretējā gadījumā viņiem būs jāpērk mūsu nafta un gāze.
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena pagājušā gada nogalē sacīja, ka ES varētu izmantot Amerikas gāzi, lai aizstātu Krievijas SDG, kuras imports Eiropā sasniedzis rekordlielus apmērus. Tomēr Vācijas ekonomikas ministrs un vicekanclers Roberts Habeks otrdien aicināja ES nekļūt tik atkarīgai no Amerikas gāzes, kā tas bija ar Krievijas gāzi. Turklāt varas iestādes nevar piespiest uzņēmumus, tas ir “pretēji tirgus ekonomikai”, viņš teica.
Brent naftas cena otrdien tirdzniecībā kritās par 1,7%, bet amerikāņu WTI cena – par 2,5%. Tas, “visticamāk, ir Trampa un dolāra dēļ”, kas nostiprinājās pēc prezidenta pirmajiem izteikumiem un soļiem, sacīja PVM analītiķis Tamazs Varga.
Tramps arī apsolīja papildināt stratēģiskās rezerves, kas Baidena vadībā ir nokritušās līdz vairāku gadu zemākajam līmenim, jo 2022. gadā tās tika izmantotas, lai cīnītos ar naftas un rafinēto produktu cenu pieaugumu.
Ievedmuitas nodokļi
Tramps vēlēšanu kampaņas laikā draudēja ar 60% tarifu ieviešanu importam no Ķīnas un līdz 20% no pārējās pasaules. Taču gaidītākais un potenciāli smagākais trieciens pasaules ekonomikai tā arī nepienāca. Pagaidām Tramps tikai izteicies, ka līdz 1.februārim grasās ieviest nodevas līdz 25% apmērā pret Kanādu un Meksiku un apsver iespēju aplikt ar nodokli visu importu, taču ne tagad.
Prezidents uzdos federālajām aģentūrām analizēt tarifu politiku un tirdzniecības attiecības ar Ķīnu, Kanādu un Meksiku, raksta Bloomberg, atsaucoties uz savas administrācijas pārstāvjiem. Savukārt Kanādas varas iestādes sāka gatavot atbildes pasākumus, kam būtu jātrāpa republikāņu un šūpojošos štatos un Trampa atbalstītājiem, lai nodarītu maksimālu politisko kaitējumu, raksta The New York Times (NYT): ”Apelsīnu sula no Floridas, Tenesī viskijs, Kentuki zemesriekstu sviests.”
“Mēs visi esam Trampa pasaulē, un tirgiem pie tā būs jāpierod no jauna,” saka Kails Rodda, Capital.com vecākais tirgus analītiķis Melburnā. “Uzskatu, ka Forex dinamika skaidrāk atspoguļo tirdzniecības kara riskus, un signāli ir diezgan skaidri: tarifi nozīmē ASV dolāra nostiprināšanos importa cenu kāpuma un globālās ekonomikas palēnināšanās dēļ, un to neesamība nozīmē palielināta globālā tirdzniecība un spēcīgāks fons globālajai izaugsmei.
Ukraina
Jautāts, ko darīt ar solījumu izbeigt karu Ukrainā “24 stundu laikā” savas prezidentūras pirmajā dienā, Tramps pajokoja, ka viņam ir vēl viena puse dienas, un piebilda, ka drīzumā grasās to sakārtot.
Vienlaikus prezidents uz 90 dienām apturēja visas ārvalstu palīdzības programmas, līdz tiks pārbaudīta to atbilstība jaunās administrācijas politiskajiem mērķiem. Kijivai nav izdevies saņemt vairākus miljardus dolāru no jaunākās militārās palīdzības programmas.
Imigrācija
Tramps izsludināja nacionālo ārkārtas stāvokli uz ASV dienvidu robežas, sakot: “Es nosūtīšu karaspēku uz dienvidu robežu, lai atvairītu postošo iebrukumu mūsu valstī.” Tās aizsardzībai tiks izvietoti militārie spēki, tostarp Nacionālā gvarde, paziņoja Baltais nams.
Tramps arī paziņoja par nelegālo imigrantu masveida deportāciju: valdība “sāks procesu, lai miljoniem un miljoniem noziedzīgu citplanētiešu atgrieztu atpakaļ uz vietām, no kurām viņi ieradās”.
Valsts prezidents parakstīja izpildrīkojumu, kura mērķis ir izbeigt automātisku ASV pilsonības piešķiršanu tur dzimušiem bērniem, ja viņu vecāki atrodas valstī nelegāli vai īslaicīgi (piemēram, tūristi, studenti, cilvēki ar darba vīzām). Šis solis, visticamāk, tiks apstrīdēts tiesā, jo tas pārkāpj Konstitūcijas 14. grozījumu, kas paredz šo noteikumu, raksta NYT.
Klimats
Tramps beidza to, ko viņš sauca par “elektrisko transportlīdzekļu mandātu”, daļēji pārtraucot subsīdijas to iegādei un atceļot emisiju standartus, “kas darbojas, lai ierobežotu ar benzīnu darbināmu transportlīdzekļu pārdošanu”. Tramps vairākkārt draudēja to darīt vēlēšanu kampaņas laikā, taču ne viena vien autobūves kompānija ir paziņojusi par elektrisko transportlīdzekļu ražošanas plānu pārskatīšanu, kurā jau ieguldīti desmitiem miljardu dolāru.
Šī ir otrā reize, kad prezidents paraksta izpildrakstu par ASV izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās, neskatoties uz to, ka klimata katastrofas notiek daudz biežāk, salīdzinot ar 2016.gadu, kad Tramps to izdarīja pirmo reizi. Pēdējais piemērs bija mežu ugunsgrēki, kas iznīcināja Losandželosas daļas; Apdrošinātāji lēš, ka tā būs visdārgākā klimata katastrofa ASV vēsturē.
Baidens pirms četriem gadiem atkal pievienojās ASV līgumam, kas aicina valstis ierobežot globālās temperatūras pieaugumu līdz 2 grādiem (un, ja iespējams, par 1,5 grādiem) salīdzinājumā ar pirmsindustriālā laikmeta līmeni. Trampa atjaunotais lēmums nestāsies spēkā uzreiz: valstij jānosūta oficiāls paziņojums ANO, lai ierosinātu izstāšanos, un pēc tam jāgaida gads.
Tramps arī:
– apžēlojis visus (apmēram 1500 cilvēkus) 2020. gada 6. janvāra Kapitolija iebrukuma dalībniekus, notiesāts ar cietumsodu, kad viņš pats faktiski mudināja viņus apstrīdēt iepriekšējo vēlēšanu rezultātus un Baidena uzvaru;
– izstājās ASV no Pasaules Veselības organizācijas;
– noteikta kā “oficiālā politika” tikai divi dzimumi – sieviešu un vīriešu: tikai tie parādīsies oficiālajos dokumentos, kur arī tagad atļauts lietot tikai vārdu “dzimums” (sex), bet ne “gender”;
– parakstīja izpildrakstu, kas beidza dažādības, vienlīdzības un iekļaušanas centienus federālajās aģentūrās;
lika federālajām aģentūrām atcelt iespēju darbiniekiem strādāt no mājām un atgriezt viņus uz pilnu slodzi birojos;
– uz laiku atcēla TikTok ASV aizliegumu, kas stājās spēkā vakar, dodot populārajai lietotnei un tās ķīniešu īpašniekam ByteDance vairāk laika vienoties par darījumu, kas risinātu ASV valdības bažas par valsts drošības apdraudējumiem.
– atkal paziņoja par ASV nodomu pārņemt savā kontrolē Panamas kanālu.