ASV nevar garantēt ātru Krievijas un Ukrainas konflikta izbeigšanu, atbildot uz žurnālistu jautājumiem Maiami, Floridā, sacīja valsts sekretārs Marko Rubio. Pēc viņa teiktā, Saūda Arābijā sākto sarunu iznākums ir atkarīgs no daudziem faktoriem, pirmām kārtām no pušu nostājas.
“Es nevaru jums garantēt, ka vienošanās tiks panākta nedēļas vai mēneša laikā. Es vienkārši nevaru jums norādīt konkrētu termiņu, jo tas nav atkarīgs no mums. Tas ir atkarīgs no krieviem un ukraiņiem. Tas ir atkarīgs arī no mūsu partneriem Eiropā, kuriem ir sankcijas, kuras, manuprāt, būs jāņem vērā jebkurā galīgajā darījumā,” sacīja Rubio.
Savas vēlēšanu kampaņas laikā pašreizējais ASV prezidents Donalds Tramps sacīja, ka izbeigs konfliktu 24 stundu laikā (ko viņš vēlāk nosauca par ” sarkasmu” ), bet pēc tam sāka teikt, ka ” cer “, ka tas prasīs sešus mēnešus. Februārī viņa īpašais sūtnis Ukrainā un Krievijā Kīts Kellogs publiski apņēmās 180 dienu laikā iesaistīt visas puses sarunās, lai atrisinātu konfliktu, un iepriekš bija paudis pārliecību, ka kaujas varēs izbeigt 100 dienu laikā. Skaitot no Trampa inaugurācijas, šis periods beidzas 30. aprīlī.
Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, Rubio norādīja, ka Krievijas diplomāti sazinās un vienojas par pamieru Ukrainā, taču izvirza savus nosacījumus, “kas mums jāanalizē”. Valsts sekretārs gan neapgalvo, ka Krievija kavētu laiku, ko iepriekš atzina Tramps.
“Es gandrīz no paša sākuma teicu, ka šis karš ir grūts. Kā redzat, tas notiek jau trīs gadus. Un es nekad neesmu teicis, ka tas būs vienkārši. Ir daudz darāmā ar abām pusēm, īpaši ar Krievijas pusi, ar kuru mēs neesam sazinājušies gadiem ilgi,” sacīja Rubio.
Viņaprāt, šobrīd izaicinājums ir panākt lielāku progresu tehniskajās sarunās, pirms pāriet uz augstu līmeni. Jāpiebilst, ka šobrīd nav informācijas par Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina personisku tikšanos.
Jautājumu par sankciju atcelšanu piektdien komentēja Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena, paziņojot, ka ES neatcels pret Krieviju vērstos ierobežojumus, kamēr konflikts netiks atrisināts.
“Tā ir Ukraina, kas galu galā izlems, kas tai ir taisnīgs un ilgstošs miers. Ir pilnīgi skaidrs, ka Ukrainai ir vajadzīgas drošības garantijas, bet kopējais redzējums ir jānosaka pašai Ukrainai,” telekanālā LCI sacīja politiķe.
Kremlis gan iepriekš norādīja, ka sankciju atcelšana uzņēmumiem, kas ražo un eksportē pārtiku un mēslojumu, kā arī Krievijas banku sektora piekļuves atjaunošana SWIFT maksājumu sistēmai ir galvenie nosacījumi turpmākajām sarunām.
Bloomberg atzīst, ka tas ir sava veida Putina pārbaudījums Trampam – vai ASV prezidents spēs ietekmēt Eiropu: SWIFT ir Eiropas kompetencē. Izdevuma avoti apgalvo, ka Kremlim ir pārdomāta stratēģija, lai pārbaudītu, cik tālu Tramps ir gatavs iet, cenšoties panākt, lai Vecā pasaule atvieglotu pret Krieviju vērstās sankcijas.