Donalds Tramps jaunos tarifus pamato ar vienkāršu formulu. Bet viņa darbinieki, iespējams, izmantoja AI un pieļāva lielu kļūdu.
Iespējams, ka Donalda Trampa administrācija savu jauno tarifu politiku ir balstījusi uz kļūdainu formulu. Par to ziņo Vācijas medijs “Zeit”. ASV tarifu aprēķins ir balstīts uz vienādojumu, kas nosaka iespējamo tarifu slogu Amerikas precēm no tirdzniecības partneriem. Tas ietver arī ES. Eiropas gadījumā Tramps nesen minēja 39 procentu skaitli – tas kalpoja par pamatu 20 procentu prettarifa noteikšanai. Bet problēma: aprēķins acīmredzot ir balstīts uz nepareiziem pieņēmumiem.
Tarifi ir daļa no Trampa plāna izveidot tā dēvētās savstarpējās tirdzniecības attiecības. Tas nozīmē, ka ASV būtu jānosaka tik lieli tarifi, kādus tās maksā eksportam. Kā pierādījumu pagājušajā nedēļā Tramps prezentēja kartona planšeti ar tarifu skaitļiem dažādiem reģioniem, tostarp ES. Saskaņā ar Baltā nama teikto, vērtības ir balstītas uz “ekonomiski pamatotu formulu”. Bet, kā izrādās, pati šī formula ir kļūdaina.
Galvenā uzmanība tiek pievērsta tā sauktajam “cenu transmisijas efektam”: ASV valdība pieļauj, ka tad, kad tiks ieviesti tarifi, importa cenas pieaugs tikai par ceturtdaļu no tarifa summas – konkrēti: tarifa dolārs radītu cenas ASV par 0,25 dolāriem augstākas. Tas nozīmētu, ka tarifa piemaksa pārāk slikti neietekmēs amerikāņu patērētājus.
Taču saskaņā ar Hārvardas ekonomista Alberto Kavallo pētījumu, uz kuru Trampa komanda sākotnēji atsaucās, šī vērtība ir ievērojami augstāka: faktiskais pieaugums par aptuveni 0,95 USD ir reāls. Tādējādi uzņēmumi gandrīz visas papildu izmaksas muitas nodevām nodod saviem klientiem.
Vienkāršota formula kā politisks instruments
Tam ir liela ietekme: divi parametri valdības vienādojumā ir izslēgti nepareizu pieņēmumu dēļ, kas ievērojami vienkāršo formulu. Atliek tikai vienkāršs aprēķins: eksports mīnus imports ir vienāds ar tirdzniecības deficītu, kas pēc tam tiek dalīts ar importa vērtību. ES gadījumā tas rada 235 miljardus ASV dolāru (deficīts), kas dalīts ar 605 miljardiem ASV dolāru (imports) = aptuveni 0,39 jeb 39 procenti. Pēc tam Tramps to atkal samazināja uz pusi “no iecietības”, kā rezultātā tarifi tika piemēroti 20 procentiem. Bet, ja izmantojat reālākas vērtības, rezultāts ir aptuveni četras reizes mazāks nekā 39 procenti: tas ir aptuveni deviņi procenti.
Ķīles Pasaules ekonomikas institūta ekonomists Džulians Hincs medijā “Wirtschaftswoche” skaidroja, ka ASV valdības pieņēmumi ir politiski izdevīgi: tika pieņemts, ka ārvalstu kompānijas pazemina cenas, lai mīkstinātu tarifu kāpumu. “Taču datu novērtējumi liecina: tā nav taisnība. Tikai daži ārvalstu uzņēmumi ir samazinājuši cenas,” saka Hincs.
Aprēķinu, iespējams, ir izdarījis AI
Vēl ievērojamākas ir citas aizdomas: formulu varēja izveidot ģeneratīvs AI, piemēram, ChatGPT. Vairāki plašsaziņas līdzekļi, tostarp The Verge un Zeit, ziņo, ka, jautājot par vienkāršu metodi godīgu tarifu aprēķināšanai, AI modeļi radītu ļoti līdzīgus vienādojumus. Trampa izmantotā formula atbilst standarta atbildei, ko tērzēšanas roboti ģenerē atbilstošiem uzvednēm.
Žurnālists Džeimss Suroveckis pieļāva, ka Trampa administrācijas formula galu galā tikai izdala tirdzniecības deficītu ar importa vērtību.
Suroveckis šādu aprēķinu veidu nosauca par “ārkārtēju muļķību”.