Garda un krēmvedīga tomātu pasta, kuru nepieciešamajā biezumā pagatavosim cepeškrāsnī. Tvaicēšanas process nebūs ātrs, bet tāda ir šīs tomātu pastas gatavošanas tehnoloģija. Receptes aprakstā minēsim arī citas gatavošanas un uzglabāšanas nianses.
Izmantosim 4 kg tomātus, 3 karotes rupjās sāls (ja vēlaties sālītāk, var 4) un pusi glāzes augu vai olīveļļu.
Tomātus pārlasām, nomazgājam, sagriežam mazākos gabalos, beram tos katliņā ar biezu dibenu, liekam uz uguns, ik pa brīdim apmaisot ar koka karoti, novārām 25-30 minūtes jeb, kamēr tomāti kļūst mīksti.
Novārīto masu varam gan izberzt caur sietiņu, gan, kā šoreiz, izmantot speciālu dzirnavveida spiedi ar sietiņu. Iespējams, ka var izmantot arī gaļas mašīnu vai sulas spiedi, jo procesā svarīgākais ir masu atbrīvot no miziņām un kauliņiem.
Sagatavoto masu pārlejam cepešpannā ar augstām apmalītēm, pielejam augu vai olīveļļu, pievienojam sāli (pietiks ar pilnām 3 karotēm, bet sāls daudzums parasti ir katra individuālā gaume), cepešpannu liekam maksimālajā karstumā uzkarsētā cepeškrāsnī (šoreiz 300 grādi) un uzsākam masas biezināšanu jeb šķidruma notvaicēšanu.
Sekojam krāsnī notiekošajam un, ja jau sākumā virspuse sāk pārāk nobrūnināties, temperatūru samazinām. Ja tā nenotiek, temperatūru līdz 250 grādiem samazinām tikai pēc 1 stundas vārīšanas laika. Kopējais vārīšanas laiks būs 1,5-2 stundas, kas atkarīgs no vēlamā biezuma. Procesa gaitā cepešpannu vairākas reizes izņemam no krāsns un saturu apmaisām ar koka karoti.
Kad pasta novārījusies pietiekošā biezumā, ņemam ārā no krāsns un varam izvēlēties vienu no vairākiem veidiem šādi gatavotas tomātu pastas uzglabāšanai. Pirmais veids ir verdošās masas pārlikšana sterilizētās burciņās, virspusē uzliet nedaudz augu vai olīveļļu un burciņu cieši aizvākot. Pēc tam to uzglabāsim vēsā un tumšā vietā.
Otrs veids ir sagatavotās masas atdzesēšana cepešpannā, pārlikšana plastmasas konteineros un uzglabāšana ledusskapja saldētavā. Šoreiz izmantojām abus uzglabāšanas veidus.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!