Nepiedegoša pārklājuma pannas sola vieglu cepšanu bez pielipšanas. Tomēr daudzas no tām var saturēt kaitīgas ķīmiskas vielas. Par to savā mājaslapā informē Hamburgas Patērētāju konsultāciju centrs.
Zemāk izlasāms viss vācu ekspertu raksts
Pārklātas pannas ir būtiska daudzu virtuvju sastāvdaļa. Tās cep ar mazu tauku daudzumu un ir viegli tīrāmas. Taču lielākā daļa cilvēku nezina, ka daudzi no šiem produktiem satur pretrunīgi vērtētas fluorķīmiskas vielas, tā sauktās PFAS. Mēs uz laboratoriju nosūtījām sešas plaši pazīstamu zīmolu pannas – ar satraucošiem rezultātiem.
PFAS pannās: četrās no sešām pārbaudītajām nepiedegošajām pannām tika konstatēts augsts organiskā fluora (Total Organic Fluorine, TOF) līmenis. Bīstamie savienojumi, kas pazīstami arī kā PFAS, netika marķēti.
Maldinošas etiķetes: tādi termini kā “bez PFOA” neizslēdz citas PFAS. Pašlaik nav īstas pārredzamības attiecībā uz sastāvdaļām.
Padomi patērētājiem: patērētājiem būtu aktīvi jājautā ražotājiem par pārklājumu sastāvu un jādod priekšroka alternatīvām, kas nesatur PFAS, piemēram, keramikas pannas.
Mums laboratorijā tika pārbaudītas sešu pazīstamu zīmolu pannas. Četrās no šīm pannām bija augsts PFAS (per- un polifluoralkilvielu) līmenis . Pārklājumu nevarēja analizēt divām pannām.
Šī ir kopējā organiskā fluora (TOF) procentuālā daļa, kas konstatēta nepiedegošajos pārklājumos.
Berndes Balance Induction Enduro: 24,79 procenti
Ikea Tagghaj panna: 23,08 procenti
Tefal Easy Cook’n’Clean panna: 37,65 procenti
Zwilling panna Shine: 34,95 procenti
Hensler panna: nav analizējama
WMF Devil nepiedegošā panna: nav analizējama
Vērtības attiecas uz visiem savienojumiem, kuros fluors ir ķīmiski saistīts ar oglekļa ūdeņradi. Tie ir atrodami tikai cilvēka radītajās ķīmiskajās vielās, kas kopā pazīstamas kā PFAS.
Īpaši satraucoši ir tas, ka nevienā pannā netika deklarēts PFAS saturs , lai gan šī ir vielu grupa, par kuru ir aizdomas, ka tā apdraud veselību un pastāvīgi piesārņo vidi.
Mēs nejauši izvēlējāmies pārbaudītās pannas, pamatojoties uz uzkrītošiem reklāmas apgalvojumiem par pārklājumu un izturību. Uzmanības centrā bija arī īpašie piedāvājumi. Kāpēc? Mēs pieņemam, ka PFAS saturoši produkti joprojām tiks pārdoti pirms iespējamā aizlieguma šai vielu grupai – dažkārt ar ievērojamām atlaidēm.
Kāpēc PFAS ir problemātiskas?
PFAS ir ķīmiskas vielas, kas tiek izmantotas nepiedegošajos pārklājumos to īpašo īpašību dēļ – karstumizturīgas, taukus un ūdeni atgrūdošas. Bet tieši šīs īpašības padara tos par problēmu:
Īpaši noturīgs: PFAS ir ļoti noturīgas, tāpēc tās sauc arī par tā sauktajām mūžīgajām ķīmiskajām vielām. Fluora savienojumi ir grūti noārdāmi un tāpēc ilgstoši saglabājas vidē un daļēji arī cilvēka organismā.
Risks veselībai: PFAS ir toksiskas un tiek uzskatītas par potenciāli kaitīgām veselībai. Ir aizdomas, ka tie ir kancerogēni.
Nav marķēšanas prasības: ražotājiem pašlaik nav jādeklarē PFAS izmantošana. Šai vielu grupai pieder vairāk nekā 1000 ķīmisko vielu. Tādi apgalvojumi kā “bez PFOA” ir maldinoši: tie attiecas tikai uz vienu, tagad aizliegto vielu vielu grupā, nevis uz PFAS kopumā. Tomēr ražotāji izmanto šo apgalvojumu saviem produktiem, tostarp Berndes, Tefal un WMF.
Ko saka pannu ražotāji?
Pārbaudīto pannu ražotāji Berndes, Tefal un Zwilling – mēs neesam saņēmuši nekādas atsauksmes no Ikea –, atbildot uz mūsu jautājumu, apstiprināja, ka izmantoto nepiedegošo pārklājumu pamatā ir PTFE – fluoru saturoša viela, kas pieder PFAS grupai. Tomēr tie attiecas uz piemērojamām juridiskajām prasībām un tādu iestāžu kā Federālais riska novērtēšanas institūts (BfR) novērtējumiem, saskaņā ar kuriem PTFE produkti tiek uzskatīti par drošiem, ja tos lieto atbilstoši paredzētajam mērķim.
Kā patērētāju konsultāciju centrs vēlamies norādīt, ka BfR paziņojums ir datēts ar 2018. gadu. Tomēr jaunākie Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) un Federālās vides aģentūras (UBA) zinātniskie atklājumi liecina par ātru un visaptverošu PFAS aizliegumu. Mūsuprāt, nepietiek ar problemātisko pārklājumu nomaiņu “pamazām”. PFAS turpina ienākt mājsaimniecībās gadiem ilgi – neskatoties uz zināmajiem riskiem. Fluoru saturošas vielas no PTFE pārklājumiem var izdalīties gan pārkaršanas, gan mehāniskas noberšanās rezultātā.
Ko pieprasa patērētāju konsultāciju centrs?
Mēs pieprasām skaidru un obligātu visu PFAS sastāvdaļu marķēšanu (gatavošanas traukos) un ātru aizliegumu visai vielu grupai saskaņā ar Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) ceļvedi. Pārredzamība ir mazākais, ko varam darīt. Mums ir nepieciešama skaidra informācija par produktiem. Ikvienam, kas apstrādā PFAS, tas ir jāatklāj. Ilgtermiņā PFAS ir jāpazūd no virtuves jebkurā formā.
Kad PFAS tiks aizliegts?
PFAS ir izmantoti gadu desmitiem, taču tikai 2023. gadā Eiropas Ķīmisko vielu aģentūra (ECHA) iesniedza priekšlikumu par aizliegumu visā ES. Plāns ir aizliegt vairāk nekā 10 000 PFAS ražošanu, izmantošanu un izplatīšanu.
Priekšlikumu izstrādāja specializētās iestādes vairākās valstīs, tostarp Federālā vides aģentūra (UBA). Sabiedriskā apspriešana notiek kopš 2023. gada marta. Nozares asociācijas pieprasa izņēmumus, savukārt vides organizācijas un patērētāju tiesību aizstāvji aicina ātri aizliegt.
ES Komisija lēmumu pieņems ne agrāk kā šogad (2025. gadā). Konkrēti soļi Vācijā līdz šim nav bijuši. Citas valstis ir vēl tālāk: Francija plāno aizliegumu no 2026. gada, Dānija jau ir ieviesusi ierobežojumus
Kamēr nav ieviesti jauni tiesību akti, nav vienkārša veida, kā droši identificēt ar PFAS piesārņotus produktus un izvairīties no tiem. Mēs sniedzam šādus padomus pannu iegādei:
Jautājiet tieši ražotājam, kādas vielas tiek izmantotas nepiedegošajā pārklājumā. Mēs piedāvājam jums bezmaksas vēstules paraugu kā RTF dokumentu lejupielādei.
Neļaujiet sevi apmānīt ar tādiem apgalvojumiem kā “Bez PFOA” vai “Bez PFOA”.
Pievērsiet uzmanību temperatūras norādījumiem uz iepakojuma. Brīdinājumi nepārsniegt noteiktu temperatūru var norādīt uz PFAS.
Esiet kritisks pret īpašajiem piedāvājumiem par izdevīgām cenām.
Izvēlieties alternatīvas, kas nesatur PFAS, piemēram, keramikas pannas. Mūsu kompaktajā pārskatā ir sniegti svarīgākie pannu veidi.