Vai atceraties, ka Latvijas teritorijā pirmā ”laika maiņa” notika nevis svētdienā, bet trešdienā? Jā, lai cik dīvaini tas šodien nešķistu, 1981.gadā, kad šis pasākums notika visā PSRS teritorijā, tikai noteikts ”vasaras laiks no 1.aprīļa līdz 30.septembrim. Tikai 1985.gadā, ”darbaļaužu ērtībai”, šos nosacījumus mainīja uz ”no marta pēdējās svētdienas līdz septembra pēdējai svētdienai”. Savukārt, pārnest septembri uz oktobri, ieteica ANO 1996.gadā.
Šonakt pulksten 4:00 pulkstenis tiks pagriezts par vienu stundu atpakaļ. Tas nozīmē gulēt stundu ilgāk! Ja agrāk šim nolūkam bija nepieciešama mnemonika jeb atmiņas māksla (“Rudenī pagriez pulksteņus atpakaļ, tāpat kā sanes dārza mēbeles mājā”), mūsdienās pietiek ar viedtālruņiem un radio vadāmiem pulksteņiem, kas paši to dara.
Tomēr aizkaitinājums ir liels: kā bija pirms 1981. gada, kad Latvijas teritorijā tika ieviesta laika maiņa? Vai vasaras vai ziemas laiks ir “normāls”?
Šorīt no rīta mums atkal būs laiks: ziemas laiks ir parastais vai standarta laiks. No otras puses, pielāgošanās vasaras laikam bija (novēlota) reakcija uz naftas krīzi 1973. gadā, un tās mērķis bija samazināt enerģijas patēriņu, labāk izmantojot apgaismojuma apstākļus.
Tas, cik liels kādreiz bijis šis ieguldījums, ir strīdīgs jautājums. Taču līdz ar kvēlspuldžu atcelšanu, kas salīdzinājumā ar pašreizējām apgaismojuma tehnoloģijām, piemēram, LED, ražoja vairāk siltuma nekā gaismas, vasaras laika iespējamā ekoloģiskā priekšrocība atkal ir samazināta. Gaismas diodes tai pašai gaismas intensitātei prasa tikai aptuveni 7 līdz 15 procentus no spuldzes enerģijas.
Pārejot uz vasaras laiku, lielākajā daļā pētījumu tiek pieņemts, ka ietekme ir ļoti neliela, bieži vien mazāk nekā 0,2 procenti no valsts elektroenerģijas patēriņa vai 0,03 procenti no tās gala enerģijas patēriņa. Apgaismojuma līdzekļu maiņa deva ievērojami lielāku ietaupījumu nekā pulksteņa pagriešana.
2018. gadā ES Komisija veica aptauju, kurā vairāk nekā 80 procenti no 4,6 miljoniem dalībnieku atbalstīja laika maiņas atcelšanu. Un kopš tā laika ES faktiski ir izlemts par laika maiņas atcelšanu. Tikai: dalībvalstis nevar vienoties par to, vai tām kopīgi jāpāriet uz vasaras vai ziemas laiku.